כל המידע על חופשה בלודז' פולין

לודז', היא עיר מרכזית בפולין. היא עיר בעלת היסטוריה ותרבות עשירה, והיאבדרך כלל תוספת לביקור במקומות אחרים בפולין ולא המרכז של החופשה. בעיר יש שפע של אטרקציות היסטוריות ותרבותיות, וגם סצנת אמנות ועיצוב עכשווית. ניתן לראות הארכיטקטורה של העיר, לבקר במוזיאונים ובגלריות, ולטעום מהמטבח המקומי וחיי הלילה.

בדרך כלל, תיירים מישראל לא יטוסו ישירות ללודז'. ניתן לשלב את לודז' עם חופשה בורשה (שעה וחצי נסיעה), קרקוב (שלוש שעות נסיעה), קטוביץ' (שעתיים וחצי נסיעה), פוזנן (שעתיים וחצי נסיעה) או ורוצלב (שעתיים וחצי נסיעה).

רחוב Piotrkowska בלודז'
רחוב Piotrkowska

אטרקציות בלודז'

 • מנופקטורה (Manufaktura). מתחם גדול של מפעלי טקסטיל לשעבר שהוסב לקניון גדול שמושך תיירים רבים שכולל מגוון חנויות, מסעדות, בתי קפה ותיאטראות. המקום בנוי לבנים רדומות יפות סביב חצר גדולה עם גג זכוכית . במקום יש גם מוזיאון אינטראקטיבי (אתר) המספר את ההיסטוריה של המתחם ותעשיית הטקסטיל בפולין. המקום פתוח מיום שני עד שישי בין השעות 10:00-21:00, בשבת בין השעות 9:00-21:00, וביום ראשון בין השעות 10:00-20:00. המוזיאון האינטראקטיבי פתוח מיום שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-18:00, והכניסה חופשית.
 • רחוב פיוטרקובסקה (Piotrkowska). מדרחוב ארוך עם מבנים היסטוריים יפים. המדרחוב הזה נחשב ללב העיר והוא הרחוב המסחרי הארוך ביותר בפולין. זהו מקום פופולרי לקניות ולאוכל וכדאי להסתובב בו גם בשעות היום וגם בשעות הלילה. הרחוב מלא בבניינים עם ארכיטקטורה של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.
 • פארק Julian Tuwim. פארק גדול שיכול להיות מקום פופולרי להליכה ולפיקניק. הפארק כולל גם אגם, מגרשי משחקים, פסלים, סקייטפארק ומסלול BMX. הפארק פתוח 24 שעות, הכניסה חופשית.
 • מוזיאון העיר לודז'. אתר. ממוקם בארמון לשעבר, ומציג היסטוריה מקיפה של העיר. במוזיאון יש תערוכות אינטראקטיביות ומוצגים המציגים את ההיסטוריה החברתית, הכלכלית והתרבותית של לודז'. המוזיאון פתוח מיום שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-18:00. הכניסה עולה 10PLN למבוגרים, ויש הנחה לסטודנטים, ילדים וקשישים.
 • רובע ה-Off Piotrkowska הוא רובע של ברים, מועדונים ומסעדות, הממוקם במרחק קצר מהרחוב הראשי. האזור ידוע בחיי הלילה התוססים שלו, וכדאי להגיע אליו כדי ליהנות ממשקה או ארוחה. הרובע הזה מאוד פופלרי גם בין תושבי העיר המקומיים.
 • בית הקברות היהודי בלודז' הוא אחד מבתי הקברות היהודיים הגדולים באירופה. בית הקברות מכיל למעלה מ-200,000 קברים. בית הקברות הוא עד אילם לנוכחות היהודית בעיר, שהייתה בשלב מסוים הקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם. בית הקברות הוא מוזיאון פתוח, עם אנדרטאות, פסלים ומידע היסטורי על הקהילה היהודית. פתוח בימים שני עד שישי בין השעות 9:00-17:00, ובסופי שבוע בין השעות 9:00-15:00. מחיר הכניסה 8PLN למבוגר.
 • התיאטרון הגדול – נבנה בשנים 1878-1884, נבנה בארכיטקטורה אקלקטית. במקור, היו בבניין הופעות של אופרה ובלט, וכיום נמצא בו האופרה הפולנית הלאומית. ממוקם ב-Plac Dąbrowskiego 1.
 • ארמון פוזננסקי – זהו ארמון מפואר שנבנה בשנים 1872-1875 עבור תעשיין אמיד בשם יזרעאל פוזננסקי. ממוקם ב-Poznańska 22.
 • בתי דירות סינקייביץ' (Sienkiewicz) – בתי דירות שנבנו בשנים 1884-1886 עבור עובדי מפעלים. מכניס לאווירה של המאה ה19. ממוקם ב- Sienkiewicza 5.
 • כנסיית השילוש הקדוש – נבנתה בשנים 1857-1860,בארכיטקטורה גותית. אחת הכנסיות היפות והחשובות ביותר בעיר. ממוקמת ב Wólczańska 251.

בתי מלון מומלצים בלודז'.

 • מלון PURO. מלון שהוא חלק מרשת מאוד מוכרת ומוצלחת בפולין. המיקום מאוד טוב במרכז העיר, ליד המוזיאון לתולדות העיר. נמצא ממש ליד קניון גדול עם הרבה חנויות ומסעדות. החדרים מרווחים ונעימים וניתן לקבל קפה ותה ללא הגבלה.
 • מלון Vienna House. חלק מרשת מלונות אירופאית גדולה. המלון נמצא במקום מאוד טוב במרכז העיר, ליד כל הרחובות היפים וליד מרכז קניות גדול. במלון יש קומת ספא קטנה בקומה העליונה. בעיצוב של המלון מאוד יפה בתוך בניין תעשייתי ישן.
 • מלון Holiday Inn. מלון ארבעה כוכבים מודרני ברחוב המרכזי של העיר. המלון מאוד נקי והחדרים יחסית מרווחים. ארוחת בוקר טובה.
 • מלון DoubleTree של הילטון. מלון במיקום טוב עם עיצוב מאוד יפה שכולל חלונות ענקיים. במלון יש קומת ספא טובה, וחדר כושר. החדרים גדולים יחסית וארוחת הבוקר טובה.
מנופקטורה לודז'
מרכז הקניות והבילוי Manufaktura

מוזיאונים נוספים בלודז'

יש בעיר מספר מוזיאונים מעניינים. הפרטים על מוזיאון העיר לודז' נמצאים בפיסקה הקודמת על האטרקציות בלודז'.

 • מוזיאון לאמנות (Miasta Lodzi) – אתר. במוזיאון זה יש אוסף של יצירות אמנות מהמאה ה-16 ועד ימינו, עם דגש מיוחד על אמנות מקומית של לודז'. המוזיאון מציג יצירות של כמה מהציירים, הפסלים והגרפיקאים הפולנים הכי חשובים, וגם תערוכות של אמנות מודרנית עכשווית. ממוקם בכתובת: Wolnosci 1.
 • מוזיאון הטכנולוגיה – המוזיאון מוקדש להיסטוריה של הטכנולוגיה והתעשייה באזור. אפשר לראות במוזיאון מכונות, כלים וחפצים אחרים הממחישים את התפתחות הטכנולוגיה והתעשייה בפולין. ממוקם בכתובת: Wólczańska218.
 • המוזיאון האתנוגרפי – המוזיאון מתמקד בתרבות ובאורח החיים המסורתי של תושבי האזור. ניתן לראות במוזיאון אוסף של תלבושות עממיות מסורתיות, קרמיקה, כלי זכוכית וטקסטיל.

אתרים יהודיים מרכזיים בלודז'.

לחיים היהודיים בלודז', פולין, יש היסטוריה ארוכה ועשירה. במהלך המאה ה-19 הייתה לודז' מרכז מרכזי של החיים היהודיים בפולין, עם קהילה יהודית גדולה ומוצלחת. לקהילה היהודית בלודז' היו בתי כנסת, בתי ספר וארגוני תרבות.

במהלך הואה הוביל הכיבוש הנאצי של פולין להשמדת חלק ניכר מהקהילה היהודית בלודז', כולל השמדת קרוב ל-200,000 יהודים מהעיר ומסביבתה. לאחר המלחמה, רק מספר קטן של יהודים חזר לעיר. בשנים האחרונות יש מאמצים לשימור אתרי מורשת יהודית, לרבות בתי כנסת ובתי קברות. כיום קיימת בלודז' קהילה יהודית קטנה ומספר אתרי מורשת יהודית ואנדרטאות זיכרון לשואה.

על בית הקברות היהודי בלודז' כתבנו כבר מקודם.

 • מוזיאון גטו לודז'. הגטו היה אחד הגטאות הגדולים באירופה. במוזיאון מוצגות תערוכות על תולדות הגטו, כולל סיפורים אישיים, חפצים, תצלומים ומסמכים. המוזיאון פתוח לקהל הרחב והכניסה חופשית.
 • בית הכנסת רייכר – אחד מבתי הכנסת העתיקים בלודז', ששרד את השואה ושנמצא בשימוש עד היום. בנוי בסגנון המסורתי של אדריכלות בתי הכנסת והוא ממוקם בלב הרובע היהודי לשעבר של העיר. מכונה לפעמים בית הכנסת הנסתר. כתובת: Rewolucji 1905 roku 28.מוזיאון גטו לודז', הידוע גם בשם המוזיאון להיסטוריה של גטו לודז', ממוקם בלודז', פולין. הוא הוקם בשנת 2005 ומוקדש לשימור זכרם של התושבים היהודים בגטו לודז', שהיה אחד הגטאות הגדולים באירופה הכבושה בידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. במוזיאון מוצגות תערוכות על תולדות הגטו, כולל סיפורים אישיים, חפצים, תצלומים ומסמכים. הוא כולל גם מרכז מחקר וספרייה. המוזיאון פתוח לקהל הרחב והכניסה חופשית.
 • מרכז קהילתי יהודי – כולל בית כנסת, אולם קהילה וספרייה, כמו גם משרדים וכיתות לימוד. כתובת: ul. Wojska Polskiego 83, 90-752 Łódź
 • וילת יזרעאל פוזנסקי – וילה שמורה להפליא אשר נבנתה במאה ה-19 עבור התעשיין היהודי יזרעאל פוזנסקי. דוגמה מצוינת לאורח החיים המפואר של האליטה היהודית בלודז'. כתובת: ul. Rewolucji 1905 r. 7/9, 90-002.

אטרקציות לילדים בלודז'

 • פארק המים SUNTAGO – פארק המים הכי גדול באירופה נמצא במרחק של כשעה נסיעה מלודז'. גם בלודז' עצמה יש פארק מים צנוע יותר שנקרא ‪Aquapark Fala‬.
 • גן החיות של לודז' – אטרקציה פופולרית למשפחות, גן החיות כולל מגוון בעלי חיים מכל העולם, כולל אריות, ג'ירפות, פילים ועוד.
 • מרכז המדע והטכנולוגיה והפלנטריום – מרכז אינטראקטיבי עם תערוכות מדעיות, סדנאות אינטראקטיביות, ואפילו פלנטריום אינטראקטיבי שירתק ילדים. הכל נמצא בבניין EC1 שפעם היה בו מפעל שוקולד.
 • מוזיאון הקולנוע של לודז' – מוזיאון אינטראקטיבי המוקדש לקולנוע. הוא כולל סדנאות, מוזיאון וקולנוע תלת מימד, ותערוכות אינטראקטיביות.
 • הגן הבוטני בלודז' – זהו גן יפהפה עם אלפי מינים של צמחים ועצים מרחבי העולם, מגרשי משחקים וסדנאות חינוכיות.
 • מרכז המדע והטכנולוגיה בלודז' – מרכז אינטראקטיבי עם תערוכות מדעיות, סדנאות אינטראקטיביות, ואפילו פלנטריום אינטראקטיבי שירתק ילדים.

תחבורה ציבורית

באופן כללי, מערכת התחבורה הציבורית בלודז' נחשבת ליעילה ואמינה. יש מספר אפשרויות לרכישת כרטיסים. ניתן לרכוש כרטיס נסיעה בודד, אותו ניתן לרכוש ישירות מהנהג או בדוכני עיתונים, או לרכוש כרטיס רב פעמי, יש גם אפשרויות של כרטיסים שבועיים וחודשיים. העירייה השיקה לאחרונה מערכת כרטוס אלקטרונית, המאפשרת לרכוש כרטיסים באמצעות הטלפון החכם. מחירי הכרטיסים משתנים, כאשר כרטיס לנסיעה בודדת עולה 2.80 PLN, בעוד שכרטיס שבועי עולה 30 PLN. אפשר למצוא את כל הפרטים באתר הזה.

אם אתם צריכים להגיע לשדה התעופה, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לקחת את קו האוטובוס L, הנוסע מתחנת הרכבת המרכזית לשדה התעופה, הנסיעה אורכת כעשרים וחמש דקות וניתן לרכוש את הכרטיסים בתחנה או אצל הנהג. אפשרות נוספת היא לקחת מונית, מחיר הנסיעה במונית ממרכז העיר לשדה התעופה הוא בדרך כלל בסביבות 50PLN.

כתיבת תגובה