גיא צדקה – מדריך בעברית בפולין

יצירת קשר: טלפון ישראלי 037200168. ווטסאפ +48-602610009. מייל: vgi@wp.pl.

טיול עם מדריכים דוברי עברית משדרגים כל טיול בעולם מטיול סתמי לטיול הרבה יותר משמעותי. הרבה פעמים ההסברים נותנים עומק הרבה יותר גדול לטיול, אבל מעבר לכך, רק מדריך שמכיר את המקום בצורה טובה יכול לגרום לכם לא לפספס כל מיני נקודות יפות שהמטייל הממוצע לא יודע על קיומם. טיול עם מדריך הוא השקעה נוספת בטיול אבל הוא משנה לחלוטין את החוויה. בעיני, עדיף להוציא את הכסף הנוסף על מדריך מאשר על חוויה חיצונית לטיול כמו מסעדה יקרה או אטרקציית אקסטרים.

גיא פולין

הבעיה היא שהרבה פעמים המדריכים בעצמם לא מכירים כמו שצריך את העיר, ואין להם ידע משמעותי על המקום מעבר לטיול קצר שהם עשו פעם באזור. אחד היתרונות הגדולים של גיא לעומת מדריכים אחרים היא העובדה שהוא עבר הסמכה להעברת טיולים בפולין.

המוזיאון הגדול לתולדות יהודי פולין בוורשה עושה קורסים למדריכים שחלקם נעשים עם מרצים מטעם יד ושם. גיא עבר שני קורסים מטעם המוזיאון וגם את המבחנים של המוזיאון. ההבדל בין מדריך שעבר הכשרה משמעותית לבן מדריך שלא עבר הכשרה הוא הבדל עצום ניכר בידע המדוייק ובהדרכה המובנית.

 גיא גר בפולין כבר קרוב לעשרים שנה, איש עסקים שעם הזמן שילב גם את עולם הטיולים והסיורים. בגלל השנים הרבות שבו התגורר בפולין הטיול איתו דומה לטיול עם מדריך מקומי ולא כמו טיול עם ישראלי שמגיע רק לגיחות של טיולים. מצד שני, העבר שלו בתור קצין בצה"ל מבטיחים שהטיול יהיה עם אווירה ציונית ישראלית טובה.

בשנים האחרונות כמה מדריכי טיולים בפולין, שבינהם גיא, הקימו עמותה שנקראת עמותת מדריכי פולין בעברית (אתר) שמבטיחה לכם הדרכה ברמה גבוהה. המהלך הזה בעיני הוא מהלך מאוד מבורך כי הוא מאפשר לנו כתיירים להבין איזה מדריכים הם מדריכים קבועים ומוכרים ואלו מדריכים מציגים את עצמם כמדריכים ללא ידע. יש לקוות שמדריכים בעברית במדינות נוספות יאמצו את השיטה הזו של העמותה ויפתחו עמותות דומות כאלו בארצות נוספות.

גיא צדקה הדרכה בפולין

סיורים בורשה

גולת הכורת של הסיורים הם סיורים בעיר הבירה של פולין – ורשה. אם יש לכם זמן רק לסיור אחד מודרך כדאי לקחת את הסיור על גטו ורשה. בניגוד לעיר עצמה, בגטו יותר קשה להתרשם ולהבין את המשמעות של המקום ללא סיור מלווה. הרבה מהאתרים בגטו נראים סתמיים ולא מספרים מתוך עצמם את הסיפור המרגש שעומד מאחוריהם. הסיור כולל הסברים מעמיקים על תקופת המלחמה וגם על ורשה היום בהקשרים של הגירה, אנטישמיות, לאומיות ועוד. הסיור כולו אורך כארבע שעות וחצי.

הסיור בגטו מתחיל באנדרטה המפורסמת של רפפורט על השואה והגבורה. האנדרטה הזו נחשבת לאחד מסמלי השואה המוכרים ביותר ועותק שלה נמצא ביד ושם. הסיור מתעכב במוזיאון החדש יחסית לתולדות יהודי פולין, ועובר דרך האתרים החשובים של דרך הגבורה כמו הבונקר של מרדכי אנילביץ, האומשלאגפלאץ, בית הקברות, ובית היתומים של יאנוש קורצאק. הסיור מסתיים בבית הכנסת נוז'יק ששרד את כל תקופת השואה.

סיור אחד מאוד מומלץ הוא הסיור עם כל המיטב של ורשה. הסיור הזה הוא סיור קלאסי שמראה חלק גדול מהמקומות החשובים והיפים של ורשה כמו כיכר העיר העתיקה, ארמון המלך, כיכר פילסוצקי ופארק ווז'נקי. זהו סיור שעובר בהרבה מאוד נקודות חשובות בעיר העתיקה ולכן הוא כולל הליכה של מעל לשלושה קילומטרים. ההליכה היא לא מאוד מאומצת ומהירה והיא כוללת גם הפסקה בבית קפה, אבל למי שממש מתקשה ללכת יש גם אפשרויות לסיורים שכוללים בעיקר נסיעה ברכב.

גיא מציע רשימה ארוכה ומעניינת של סיורים נוספים בורשה למי שכבר מכיר את הקלאסיקות המוכרות של ורשה. אחד הסיורים המעניינים ביותר הוא הסיור ברובע פראגה, הרובע המזרחי של העיר. רובע ש40% מתושביו היו יהודים והיום הופך להיות אזור היפסטרי עם שלל בתי קפה, גלריות וסטודנטים או סיורים מודרכים במוזיאון לתולדות היהודים בפולין. אפשר גם לקחת סיורים לטיול יומי מחוץ לורשה וכך לפגוש את החלקים הכפריים הירוקים של פולין.

סיורים מחוץ לורשה

ניתן להזמין אצל גיא גם טיולים מחוץ לורשה. הסיור בקרקוב כולל סיור בעיר העתיקה של קרקוב ובבתי הכנסת ובית הקברות של הרובע היהודי קז'מיש. ניתן גם לקבל הדרכה לסיורים במחנות ההשמדה הגדולים של פולין כמו מחנה מיידנק.

מעבר לכך, גיא יכול להיות כתובת לכל בירור שאתם רוצים לעשות על פולין כמו ריולוקשיין לפולין, לימודים בפולין או השקעה בנדל"ן בפולין. המגורים הארוכים שלו במדינה עוזרות לו להכיר היטב את כל הנושאים האלו.

כתיבת תגובה