מוזיאונים בורשה

ורשה היא עיר עם הרבה מאוד מוזיאונים וחופשה בעיר היא תענוג גדול לאוהבי המוזיאונים. אנחנו נפרט במדריך הזה על המוזיאונים העיקריים שנמצאים בעיר. כדי להשלים את תכנון הטיול שלכם כדאי גם לראות את המדריך שלנו על אטרקציות בורשה, את המדריך על האתרים היהודיים של ורשה ועל אטרקציות לילדים. אפשר גם לראות את ההמלצות שלנו על מלון בורשה.

המוזיאון הלאומי

המוזיאון הלאומי של פולין בורשה

אתר: art. כתובת: Aleje Jerozolimskie 3, בעיר העתיקה. שם בפולנית: Muzeum Narodowe Warszawie.

המוזיאון נמצא בקריית המוזיאונים ליד מוזיאון הצבא הפולני. מוזיאון גדול לאומנות שמציג הרבה אומנים מתקופות שונות של ההסיטוריה, החל מאומנות מצרית מוקדמת וכלה באומנות מודרנית. המוזיאון הוא לא בגודל של מוזיאונים לאומיים אחרים באירופה אבל ניתן לבלות בו הרבה זמן. יש בו הרבה יצירות ייחודיות כמו שטיחים ורהיטים וציורים של האמן הלאומי החשוב יאן מטייקו. רוב התצוגות במוזיאון הן תצוגות קבע ורק המיעוט הן תצוגות מתחלפות, כך שאם הייתם בו כבר פעם כנראה ראיתם את כל מה שמוצג בו. בחלק מהימים יש כניסה חינם למוזיאון וכדאי לבדוק את זה באתר האינטרנט. בכל מקרה המחיר של הכניסה הוא לא מאוד יקר.

מוזיאון הצבא הפולני

אתר: muzeumwp. המוזיאון השני בקריית המוזיאונים ליד המוזיאון הלאומי. מוזיאון מרשים מאוד שמראה את ההתפתחות של הצבא הפולני לאורך השנים. יש חלק גדול מאוד שמוקדש לחלק של הלחימה הפולנית יחד עם בנות הברית במלחמת העולם השנייה. בחצר של המוזיאון אפשר לראות הרבה כלי מלחמה גדולים כמו מטוסים וטנקים, ובתוך המוזיאון יש כלי נשק רבים מתקפות שונות, מדים, הדמיות של קרבות חשובים ומסמכים היסטוריים רבים. המוזיאון מתאים מאוד לחובבי היסטוריה וצבאיות.

מוזיאון קופרניקוס

אתר: kopernik. כתובת: Wybrzeże Kościuszkowskie 20 ליד העיר העתיקה. שם בפולנית: Centrum Nauki Kopernik.

מוזיאון אינטראקטיבי למדע שלא נופל ממוזיאונים דומים ברחבי אירופה. מקום מאוד מומלץ מאוד להגעה עם ילדים. הרבה ילדים רוצים לבלות במוזיאון הזה שעות ארוכות. אחד היתרונות של המוזיאון היא שלכל ההפעלות יש גם הסבר באנגלית ולא רק בפולנית. במוזיאון יש חלקים שמוקדשים לחלל, לחשמל, להמצאות, לאנטומיה האנושית ועוד חלקים רבים. ניתן לשלב עם הפלנטיריום שלידו או לעשות פיקניק בנהר הויסולה שנמצא קרוב למוזיאון. בגללל שהמוזיאון מאוד פופולרי הרבה פעמים אין מקום פנוי ולכן כדאי מאוד להזמין כרטיסים מראש. אחד ממקומות החובה בעיני בטיול בורשה עם ילדים.

מוזיאון המרד הפולני

אתר: 1944. כתובת: Grzybowska 79. שם בפולנית: ‪Muzeum Powstania Warszawskiego‬.

המוזיאון מציג את המרד הפולני בנאצים. שימו לב שמדובר במרד של הפולנים – לא של היהודים, המרד היהודי שקדם למרד הפולני זוכה להקטנה במוזיאון הזה. המוזיאון עשוי בצורה אינארקטיבית מוצלחת שמצליחה להעביר את חווית הימים ההם, והוא בנוי עם תעלות וצינורות ביוב שמצליחות לדמות את חווית הבריחה של המורדים ואטרקציה נוספת היא מטוס הקרב שמוצג בגודל מלא. יש אפשרות לשכור אוזניות עם הסברי שמע על המוצגים בעברית. אפשרות נהדרת לצרף תוספת השכלה לטיול שלכם.

המוזיאון לתולדות יהודי פולין

כתובת: Anielewicza 6. שם בפולנית: Muzeum Historii Żydów Polskich. ניתן לקנות כרטיסים מראש באתר הזה.

המוזיאון מוקדש לתולדות היהודים בורשה שהיו לפני מלחמת העולם השנייה כשליש מתושבי העיר. המיקום של המוזיאון הוא בתוך המפקדה של היודרנאט בתוך הגטו של ורשה. המוזיאון מחולק לחלקים שעוסקים בתולדות היהודים בורשה לאורך השנים ולחלק שעסוק ברדיפה הנאצית אחרי היהודים בפולין בזמן מלחמת העולם השנייה.

המוזיאון לתולדות יהודי פולין

מוזיאונים נוספים

  • מוזיאון האשליות העולמיות (‪Muzeum Świat Iluzji‬). אתר: worldofillusion. כתובת: בכיכר השוק השינה בעיר העתיקה. מקום מאוד נחמד שמצליח להציג הרבה אשליות של ראייה בצורה טובה. מומלץ מאוד אבל קחו בחשבון שמדובר במוזיאון קטן שהביקור בו אורך בערך עשרים דקות ולכן הוא מתאים בעיקר כחווית ביניים משחררת.
  • המוזיאון ההיסטורי של ורשה (Muzeum Historyczne Warszawy). אתר: awy. כתובת: כיכר השוק הישנה בעיר העתיקה. מוזיאון גדול עם שלוש קומות שמציג בצורות שונות את האירועים החשובים של העיר ורשה. במוזיאון יש סרט של כחצי שעה על ההיסטוריה של ורשה. כדאי לברר באלו שעות הסרט הוא באנגלית.
  • המוזיאון לספרות ע"ש אדם מיצקייביץ (Adama Mickiewicza). כתובת: בכיכר השוק הישנה בעיר העתיקה. מוזיאון שמנציח את אחד מגדולי התרבות של פולין. לא בטוח שמי שלא מבין פולנית יהנה מהמוזיאון הזה.
  • מוזיאון שופן (Muzeum Fryderyka Chopina). אתר: nifc. כתובת: Okólnik 1. מוזיאון שמציג את חייו של המלחין שופן באופן אינטראקטיבי. המוזיאון בנוי בצורה טובה והוא חוויה גדולה לאוהבי מוסיקה קלאסית. ניתן לראות במוזיאון את הפסנתר המקורי שעליו ניגן המלחין הידוע ולקבל השראה מיצירותיו. רוב המוזיאון מוקד לחייו האישיים ופחות ליצירות המוסיקליות של המלחין האגדי. ביום ראשון הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום. המוזיאון נמצא בתוך בית מרשים מהמאה ה17.
  • המוזיאון לאמנות מודרנית (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). אתר: artmuseum. כתובת: Pańska 3, בעיר העתיקה. מוזיאון מאוד יפה אבל די קטן שמציג אומנות מודרנית אירופאית. הבניין עצמו של המוזיאון מעניין מאוד והוא עשוי מזכוכית שקופה שמאפשרת לראות את התערוכה מבפנים. התערוכות במוזיאון מתחלפות ולכן כדאי לעקוב דרך אתר האינטרנט מהי התערוכה שמוצגת עכשיו.
  • המרכז לאומנות עכשוית (Centrum Sztuki Współczesnej). אתר: jazdowski. כתובת: Jazdów 2. מוזיאון נוסף לאומנות עכשווית שנמצא בתוך פארק ווזינצקי בתוך טירה משוחזרת, מדהימה ביופיה.
  • מוזיאון אסיה פסיפיק (Muzeum Azji i Pacyfiku). אתר: azji. כתובת: Freta 5. מוזיאון עם פריטים מכל רחבי המזרח הרחוק שנתרם על ידי האספן אנדריי ואווז'יניאק.
  • מוזיאון מארי קירי (Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej). אתר בפולנית: mmsc. כתובת: Freta 16, בעיר החדשה. מוזיאון שמוקדש למדענית הפולנית שזכתה פעמיים בפרס נובל. מארי קארי היא האישה היחידה שזכתה בפרס נובל פעמיים והאדם היחידי שזכה בפרס נובל גם בכימיה וגם בפיסיקה. המוזיאון נמצא בבית שבו היא גדלה. קחו בחשבון שמדובר במוזיאון קטן שהביקור בו לוקח כחצי שעה.

כתיבת תגובה