אטרקציות בורשה

מה לעשות בורשה? ורשה היא עיר עם הרבה מאוד אטרקציות תיירותיות בגלל שהיא הייתה עיר הבירה של משפחת המלוכה הפולנית. אמנם בזמן מלחמת העולם השנייה העיר סבלה מהרבה הריסות של הארמונות והבניינים המרשימים אבל העיר עברה שיחזור ושיפוץ מרשימים.

רוב האטרקציות התיירותיות בוורשה נמצאות במחוז שרודמיישצ'ה (Śródmieście). בתוך המחוז הזה נמצאים החלקים המתויירים של העיר העתיקה והעיר החדשה. ננסה לפרט מה כדאי לראות בורשה. מעבר למקומות שבמדריך הזה כדאי גם לראות את המדריך שלנו לאתרים היהודיים של ורשה, לאטרקציות של ורשה עם ילדים ועל המוזיאונים של ורשה. המדריך הזה התמקדנו במקומות היפים שניתן לראות בחלק העתיק של ורשה. אתם מוזמנים גם לקרוא על המלונות המומלצים שלנו בורשה. אם אתם רוצים להזמין הופעות מוסיקליות או משחקי ספורט בורשה אתם יכולים למצוא אותם באתר הזה.

העיר העתיקה (Stare Miasto)

העיר העתיקה הוקמה כבר במאה ה13, אבל רוב מה שאנחנו רואים היום מול העיניים זהו שיחזור של העיר שנבנתה מחדש אחרי מלחמת העולם השנייה. המרחקים בתוך העיר העתיקה מתאימים להליכה ברגל בין האטרקציות השונות.

קתדרלת יוחנן המטביל משתקפת בנהר
 • זאמק, הטירה המלכותית (Zamek Krolewski). כתובת: Zamkowy 4. הטירה נבנתה במאה ה16 ושימשה במשך שנים את המשפחה המלכותית הפולנית. בזמן מלחמת העולם השנייה הנאצים החריבו את הטירה והיא שופצה בשנת 1971. כיום נערכים בטירה חלק מהטקסים הרשמיים של פולין, ויש בתוכה מוזיאון לאומנות יפה.
 • כיכר הארמון ועמוד המלך זיגמונד השלישי. הטירה המלכותית נמצאת ליד אחת הכיכרות הגדולות של העיר העתיקה, כיכר הארמון, שיש בה הרבה בתי קפה ומסעדות. בתוך הכיכר ישנה אנדרטה לזכר המלך זיגמונד השלישי (Kolumna Zygmunta‏) שבמאה ה16 קבע שוורשה תהיה הבירה של פולין, ולכן העיר וורשה מאוד מזוהה איתו. הכיכר היא מאוד יפה עם בתים בצבעים רבים. באחת הפינות של הכיכר יש תערוכה על השיקום של הכיכר אחרי מלחמת העולם.
 • ארמון גג הנחושת‏ (Pałac Pod Blachą‏). כתובת: Zamkowy 2. בתוך כיכר הארמון ליד הטירה המלכותית עומד ארמון ששימש אצילים פולנים. גג הנחושת נבנה במאה ה18 ונחשב באותה תקופה למבנה יוצא דופן וחדשני במראה שלו.
 • כיכר השוק העתיקה (Rynek Starego Miasta). כיכר יפה מאוד שנקראת בקיצור הריינאק, שבה פעם נערכו כל האירועים הרשמיים של ורשה. בתוך הכיכר יש פסל של בתולת ים עם מזרקה של מים קרירים. בתולת הים, הסירנה, נחשבת במסורת של העיר כאחת המגינות של העיר, ולכן היא מחזיקה בידיה חרב ומגן. לפי האגדה הסירנה שחתה בנהר ועצרה לנוח בעיר העתיקה. סוחר עבדים תפס אותה, אבל הדייגים שנשבו בקסם של השירה היפה שלה שיחררו אותה, ומאז היא נשבעה להגן על תושבי העיר. הכיכר הזו נחשבת לכיכר היפה ביותר בעיר העתיקה, ויש בה הרבה מאוד בתי קפה ומסעדות. בחורף יש בכיכר הזו זירת החלקה על הקרח. בכיכר נמצא המוזיאון ההיסטורי הלאומי של פולין.
 • קתדרלת יוחנן המטביל (Katedra św. Jana). כתובת: Świętojańska 8. כנסייה מהמאה ה15 שנבנתה ככנסיית עץ. בזמן מלחמת העולם השנייה היו כאן קרבות גדולים והמקום נהרס ושופץ באופן מפואר אחרי המלחמה. הכנסייה המשופצת נבנתה כבניין בסגנון גותי מסיבי. היום הכנסייה היא אחד המקומות המזוהים ביותר עם ורשה.
 • כנסיית הישועים (Kościół Jezuitów). כתובת: Świętojańska 10. הכנסייה נמצאת ממש סמוך לכנסיית יוחנן המטביל. הכנסייה הזו היא הרבה יותר קטנה מכנסיית יוחנן המטביל. לכנסייה הזו יש דלתות מיוחדות שנקראות דלתות המלאכים.
 • כיכר קנוניה (Kanonia). ממש מאחורי הכנסיות נמצא מתחם קטן בצורת משולש שאוכלס במאה ה17 על ידי כמרים שנקראו קנונים. בכיכר הזו נמצא פעמון אפור גדול מברונזה שלא נתלה מעולם על אף כנסייה. האגדה טוענת שמי שמקיף את הפעמון שלוש פעמים זוכה למזל. ליד הכיכר נמצאים בתים צרים מאוד. זהו אחד האזורים הישנים ביותר שנשתמרו בורשה ולא עבר את השיפוץ המסיבי שעברה שאר העיר העתיקה.
 • ברביקן (Barbakan). כתובת: Nowomiejska 15. מבנה מרשים שהיה השער המגן של חומות העיר העתיקה, והוא אחד השרידים היחידים למערכת ההגנה המרשימה שהייתה בעבר לעיר. היום הבניין משמש את עיריית ורשה.
 • כנסיית סיינט מרטין (Kościół św. Marcina). כתובת: Piwna 9. כנסייה מאוד יפה בסגנון הבארוק שנבנתה במאה ה14.
 • מדרגות האבן (Kamienne Schodki). מדרגות שנבנו במאה ה15 והוליכו מהעיר העתיקה אל החומות שהקיפו את העיר. הפרסום של המדרגות הגיע מכך שנפוליון צעד עליהם בזמן כיבוש העיר.

העיר החדשה (Nowe Miasto).

השם עיר חדשה עלול להטעות. גם החלק הזה של העיר הוא עתיק ולא מודרני אלא שהוא נבנה כמאתיים שנה אחרי העיר העתיקה. החלק הזה של העיר נמצא במרחק הליכה של כחצי שעה מהעיר העתיקה ולכן אנחנו ממליצים לקחת תחבורה ציבורית או מונית אם אתם עוברים בין שני החלקים של העיר.

ארמון התרבות והמדע וורשה
 • ארמון התרבות והמדע (Pałac Kultury i Nauki‏). אתר: pkin. כתובת: plac Defilad 1. גורד שחקים שנבנה בשנות החמישים כמתנה של יוסף סטלין לפולנים. הבניין נבנה בסגנון קומוניסטי מרשים. ניתן לעלות היום לקומה השלושים לתצפית על העיר. הרבה מאוד מתושבי ורשה מתעבים את הבניין כי הוא מסמל בעיניהם את זוועות התקופה הקומוניסטית.
 • ארמון המרחצאות (Łazienki Palace). אתר: krolewskie. כתובת: Agrykoli 1. ארמון ששימש בעבר את משפחת המלוכה הפולנית. הארמון נמצא בתוך פארק יפה (המוכר כפארק שופן או פארק לאז’יינקי) עם אגם מלאכותי מוקף במים, והוא נקודה מאוד יפה בעיר. ניתן לסייר בתוך הארמון.
 • טירת אויזדוף‏ (Zamek Ujazdowski‏). כתובת: Jazdów 2. טירה גדולה שנמצאת קרוב לארמון המרחצאות. את שתי הטירות האלו כדאי לראות יחד עם טיול בפארק. הטירה היפה נבנתה כדי להגן על העיר ורשה מפני פלישה של הליטאים.
פארק שופן ורשה
 • רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה (Krakowskie Przedmieście). זהו אחד הרחובות עם הבתים היפים בפולין (כולל ארמון הנשיאות). ניתן לראות ברחוב את הבניינים היפים של אוניברסיטת ורשה, כנסיית סנט אנה, הכנסייה הכרמליטית ועוד ארמונות ובתים רבים. האזור הזה נקרא המסלול המלכותי והוא מחבר בין כמה מהבניינים היפים ביותר של ורשה.
 • ארמון סאפייה (Pałac Sapiehów). כתובת: Aleja Zamkowa. ארמון מרשים מאוד שנבנה עבור אחד הדוכסים הליטאיים.
 • רחוב Vistula. טיילת גדולה ויפה שעובר ליד נהר הויסלה שהוא הנהר הגדול ביותר בפולין שעובר בתוך העיר ורשה. הטיילת היא מאוד ארוכה ויש בה הרבה מסלולי אופניים ואזורי בילוי בעיקר בלילה בעונה.

כתיבת תגובה