טיסות בקורונה – חופשה בחו"ל – מתעדכן יולי 2020

יש הרבה אנשים שמגעגעים לחופשות בחו"ל והשאלות שהכי מעניינות אותם בימים אלו הן לאן אפשר לטוס בימים אלו? האם נוכל לטוס בקיץ 2020? האם נוכל לטוס בחגים? האם יש מקומות לטוס אליהם בלי חובת בידוד כשנחזור לארץ? באלו מדינות אין קורונה?

אנחנו ננסה לענות כמיטב יכולתנו על השאלות האלה, אבל כדאי לקחת בחשבון שהקורונה היא לא צפויה והכל יכול להשתנות ברגע, וגם המדיניות של מקבלי ההחלטות לא ממש צפויה.

בגלל שהמידע כל הזמן משתנה אנחנו מאוד נודה לכם אם תוכלו לעדכן אותנו בתגובות.

כדי לטוס לחו"ל לחופשה בתקופת הקורונה צריכים להתקיים שלושה תנאים:

  • הראשון הוא שחברות התעופה מפעילות טיסות סדירות ליעד בימים אלו. דווקא בתחום הזה חל כל הזמן שיפור ויותר ויותר חברות מפעילות טיסות לחו"ל.
  • השני, שמדינת ישראל מאפשרת לטוס למקומות האלו ולא מחייבת בידוד. ישראל כרגע מחייבת בידוד לפחות עד תחילת אוגוסט.
  • והשלישי, שהמדינות אליהם אתם רוצים לטוס מאפשרות לתיירים בישראל לטייל אצלן. בגלל הנתונים המדאיגים מישראל, הרבה מדינות לא צפויות לאפשר כניסה של ישראלים בעתיד הקרוב.

אם לסכם בקצרה, המצב כרגע לא טוב למי שרוצה לנסוע לחו"ל. מדינת ישראל כנראה תמשיך לחייב בבידוד את השבים לארץ עד לפחות תחילת אוגוסט. רוב מדינות העולם עדיין לא מאפשרות לישראלים לבוא לנפוש באופן חופשי.

מדיניות ישראל לגבי חזרה מחו"ל

כרגע, מדינת ישראל מחייבת כל ישראלי שחוזר מחו"ל מכל מדינה שהיא בעולם להכנס ל14 ימי בידוד. היה נראה שהולכים להוריד את הדרישה הזו מחלק מהמדינות, אבל לצערנו האריכו את הדרישה הזו עד לתחילת אוגוסט. ראש הממשלה אמר בפגישה עם ראש ממשלת יוון שממשלת ישראל מקווה להוריד את מגבלת הבידוד מחלק מהמדינות בראשון לאוגוסט, אבל הוא התנה את ההחלטה הזו בהשתפרות במצב התחלואה וכרגע השיפור לא נראה באופק. ההערכות כרגע הן שחובת הבידוד תישאר איתנו לפחות לחלק מחודש אוגוסט.

לכן, כרגע חופשה בחו"ל אפשרית רק למי שמוכן להיות בבידוד 14 ימים מרגע החזרה לארץ. אני משער שלרוב הנופשים האפשרות הזו היא לא ריאלית בכלל. אבל יכול להיות שיש אנשים שעובדים מהבית ויכולים להרשות לעצמם לחזור לארץ ולהכנס לבידוד.

מה יהיה בחודשים הבאים? האם המיגבלה הזו תישאר גם בחגי תשרי? כמובן שקשה מאוד לומר לאן הדברים יתפתחו, אבל ההשערה שלי היא שאם לא תהיה עוד החמרה גדולה במספר הנדבקים ומספר המונשמים, המדינה לא תוכל לעמוד בלחץ של גורמי התיירות, וחובת הבידוד מחלק מהמדינות תבוטל בספטמבר.

הבעייה היא שבניגוד להרבה מדינות אחרות בישראל לא מפרסמים מתווה ברור להמשך, ולכן קשה לדעת לאלו מדינות תהיה חובת בידוד ולאלו לא. הנושא הזה הוא מאוד בעייתי כי אנשים רוצים לתכנן חופשות מראש ולא ברגע האחרון.

על פי הניסיון במדינות אחרות בעולם אפשר לשער מה יהיו המדינות הראשונות שמי שיחזור מהן לא יחוייב בבידוד ראשונות, ולכן אם מאוד חשוב לכם להזמין טיסה, הייתי מזמין לאחת המדינות האלו. המדינות שכנראה יהיו הראשונות שמהן מדינת ישראל לא תדרוש בידוד הן קפריסין, אוסטריה, בולגריה, קרואטיה, צ'כיה, דנמרק, גרמניה, אסטוניה, פינלנד, יוון, הונגריה, לטביה, מלטה, נורבגיה, סלובקיה, סלובניה, שוויץ, פולין ורומניה.

כמובן שזו רק השערה ויכול להיות שישראל תבחר להתיר כניסה רק מחלק מהמדינות האלו או ממדינות נוספות, וייתכן כמובן שהמדינה תמשיך לחייב בידוד מכל המדינות גם בחודשים הבאים.

אבל, כדי לצאת לחופש צריך גם שיהיו טיסות וגם שהמדינות שאליהם רוצים לטוס יסכימו שתהיו בהן ובלי בידוד. ננסה לפרט לגבי מדינות שונות – האם ישראלים יכולים לצאת לחופש שם.

חופשה בארה"ב

ארה"ב מאפשרת לתיירים מישראל להכנס תחומה. בארה"ב אין חובת בידוד של 14 יום אחרי ההגעה אבל יש המלצה כזו. זאת אומרת שאין לכם חובה חוקית להיות בבידוד אחרי ההגעה. כמובן כאשר ץחזרו לארץ תהיו מחוייבים בבידוד של 14 יום.

כדאי לקחת בחשבון שבהרבה מאוד מהמדינות של ארה"ב יש עדיין השתוללות של מגיפת הקורונה ולכן כדאי לקחת את העובדה הזו בחשבון לפני תכנון טיול לארה"ב כדי לא להידבק. ניתן להתעדכן על מצב הקורונה בארה"ב לפי מדינות כאן.

חופשה באירופה.

חלק גדול ממדינות אירופה מאפשרות מעבר חופשי בין המדינות בתוך האיחוד האירופי (חוץ מכמה מדינות אדומות מאוד). החל מהראשון ליולי האיחוד האירופי מאפשר להכנס לטייל באירופה גם משורה של מדינות, אבל ישראל לא נכללת ברשימה הזו והיא נחשבת למדינה אדומה. ההחלטה הרשמית נמצאת בדף הזה.

המדינות שהאזרחים שלהם יכולים לבקר באיחוד האירופי הן: אלג'יריה, אוסטרליה, גאורגיה, יפן, מונטנגרו, מרוקו, ניו זינלנד, סרביה, דרום קוריאה, רוואנדה, תאילנד, טוניסיה, אורוגוואי וסין. הרשימה אמורה להתעדכן כל שבועיים, אבל כרגע נראה שגם בעדכון הבא ישראל לא תכנס לרשימת המדינות הירוקות.

מי שיש לו דרכון אירופאי יכול להכנס להרבה ממדינות אירופה בלי חובת בידוד. כמובן, שהוא יחוייב בבידוד כשהוא יחזור לישראל. אפשר לראות את המדיניות של כל אחת מארצות האיחוד האירופי באתר הרשמי הזה.

חופשה בקפריסין.

אמנם, קפריסין היא חלק מהאיחוד האירופי אבל היא לא חתומה על הסכמי התעופה של האיחוד.

קפריסין לא נפגעה קשה מהקורונה והיא אחת המדינות הראשונות בעולם שפותחת את הגבולות שלה. פתיחת הגבולות של קפריסין היא מתאריך ה20 ביוני. קפריסין חילקה את המדינות לשתי קבוצות A ו – B. לקבוצה A היא תאפשר כניסה חופשית ולקבוצה B רק עם בדיקת קורונה בתוקף. את החלוקה לקבוצות ניתן לראות כאן.

עד לפני כמה ימים קפריסין אפשרה כניסה חופשית של ישראלים לתחומה, אבל בגלל העלייה בקורונה מישראל, עכשיו היא מאפשרת כניסה מישראל רק עם בדיקת קרונה בתוקף. הבדיקה צריכה להיות ב72 השעות שלפני ההמראה.

הבעיה היא שמאוד קשה להשיג בישראל בדיקת קורונה כי קופות החולים מוכנות לעשות בדיקות רק לאנשים עם תסמינים או שבאו במגע עם חולה מאומת. יש אפשרויות למצוא בדיקות קורונה פרטיות למשל כאן, אבל הן מאוד יקרות.

החלוקה של המדינות בקפריסין לקבוצות מתעדכנת כל שבוע, ואם התחלואה בישראל לא תמשיך לעלות, הם יחזירו את ישראל בשבועות הקרובים לקבוצה A.

הרבה חברות תעופה מפעילות בחודש הקרוב טיסות לקפריסין, גם לפאפוס וגם ללרנקה – אלעל, ריינאייר, ישראייר, ארקיע ועוד.

חופשה ביוון

אמנם יוון תככנה לפתוח את הגבולות גם לישראל ללא בדיקה, אבל בעקבות ההחלטה של האיחוד האירופי גם יוון הכניסה את ישראל לרשימת המדינות האדומות, אבל בגלל הצורך החזק של יוון בתיירות יש סיכוי גדול שההגבלה הזו תיעלם בקרוב.

יוון פתחה את האפשרות להכנס אליה מהראשון ביולי, כאמור למדינות רבות אבל לא לישראל.

אם יוון תצרף את ישראל לרשימת המדינות הירוקות, אז ניתן יהיה להכנס ליוון מישראל גם ללא בדיקה, אבל חלק מהמגיעים למדינה יידרשו לעבור בדיקה באופן מדגמי בשדה התעופה. בשלב הזה הכללים הללו יהיו נכונים רק על שני שדות תעופה של יוון – שדה התעופה הבינלאומי של אתונה (ATH) ושדה התעופה הבינלאומי של סלוניקי (SKG).

הכללים האלו נכונים על כל האיים התיירותיים של יוון בדיוק כמו ביון עצמה. ניתן להתעדכן על המצב כאן.

חופשה באוסטריה

אוסטריה פתחה את הגבולות היבשתיות שלה מחלק ממדינות אירופה והיא מתכננת להרחיב את הכניסה מעוד מדינות מאירופה חוץ מהמדינות הנגועות ביותר.

לגבי מדינות מחוץ לאירופה כמו ישראל, אוסטריה תפתח כנראה את הגבולות שלה החל מהראשון ביולי. יכול להיות שאוסטריה תיאלץ לבטל את ההיתר הזה בגלל המדיניות של האיחוד. נצטרך לחכות ולראות.

אוסטריה דורשת בדיקה שלילית מקורונה במהלך ארבעת הימים האחרונים כדי להכנס למדינה.

באוסטריה יש אפשרות להבדק מקורונה בשדה התעופה ואז להכנס. התוצאות של הבדיקה לוקחות שלוש שעות ואם יתברר שאתם שליליים תוכלו להכנס. המחיר של הבדיקה הוא די יקר והוא עולה 190 יורו. את כל הפרטים לגבי הבדיקה ניתן לראות כאן.

חופשה במונטנגרו

מונטנגרו החליטה לפתוח את גבולות המדינה לכל מדינה שיש בה רמה נמוכה של תחלואה מקורונה. ההגדרה שמובאת בתקנות שם (כפי שניתן לראות כאן סעיף 8) היא 25 חולים פעילים לכל 100.000 תושבים. מדינות שנחשבות בטוחות יכולות להכנס ללא בידוד.

לאחרונה המדינה הודיעה שבגלל הגדילה בתחלואה מישראל מספר החולים שפעילים עבר במעט את הסף הזה, ולכן תושבי ישראל יצטרכו בידוד בכניסה למדינה. אם המספר ירד מתחת לסף הזה ישראל תחזור לרשימה הירוקה בלי צורך בהחלטה חדשה. רשימת המדינות מתעדכנת כל שבוע כאן

חופשה במלטה

מלטה הודיעה שהיא תפתח את הגבולות שלה החל מהראשון ליולי לשורה של מדינות ירוקות שאחת מהן היא ישראל. בינתיים נראה שהפתיחה תהיה ללא מגבלות, אבל קחו בחשבון שיש עוד זמן עד לפתיחת הגבולות ולכן יכול להיות שכמו מדינות אחרות גם מלטה תשנה את המדיניות לגבי מדינת ישראל.

ניתן לקרוא באופן רשמי על ההחלטה של מלטה כאן.

חופשה בגרמניה

גרמניה לא מאפשרת לתיירים מחוץ לאיחוד האירופי להגיע לגרמניה, ולפי הידיעות שיוצאות מהממשלה שם בימים האחרונים כרגע הם מתכננים להישאר במדיניות הזו עד לסוף אוגוסט, כך שכנראה לא ניתן יהיה לנפוש בגרמניה בקיץ הזה.

חופשה באיסלנד.

איסלנד מורידה את כל המגבלות מתיירים מהאיחוד האירופי החל מה15 ביוני. מדינות מחוץ לאירופה יוכלו להכנס למדינה כנראה החל מהראשון ליולי. כל התיירים שנכנסים לאי יצטרכו לעבור בדיקת קורונה בכניסה למדינה.

בשבועיים הראשונים שבין 15 ליוני לבין הראשון ליולי הבדיקות האלו יעשו בחינם, אבל החל מהראשון ביולי הבדיקות יעלו כ100 יורו לכל אחד. אם הבדיקה תמצא שלילית ניתן יהיה לטייל במדינה ללא בידוד.

חופשה בסרביה

נראה שסרביה הורידה את כל ההגבלות לכניסה אליה מכל המדינות בעולם והיא גם לא דורשת חובת בידוד בכניסה למדינה.

הבעייה הגדולה עם סרביה בשלב הזה הוא שהטיסות למדינה עדיין לא חודשו ונראה שהן יחודשו רק בחודש יולי.

חופשה במזרח הרחוק

כל המדינות במזרח הרחוק ללא יוצא מן הכלל לא מאפשרות כרגע להכנס לתחומן מישראל.

כתוב/כתבי תגובה