פיצוי על ביטול טיסה

עולם התעופה בשנים האחרונות נהיה מאוד עמוס בטיסות, וחברות התעופה מנסות לדחוס כמה שיותר טיסות בזמן קצר. התופעה הזו גורמת לכך שבשנים האחרונות יש עלייה משמעותית בכמות של ביטולי טיסות.

חברות התעופה מחויבות לשלם פיצוי בהרבה מאוד מהמקרים של ביטולי הטיסה, אבל הן משתדלות להמנע מתשלומים כאלו. סקרים שנעשו בעניין מראים שרק אחד מכל עשרה נוסעים שזכאים לפיצוי מקבלים אותו.

איך מקבלים פיצוי מחברת התעופה בעקבות ביטול?

בגדול, יש שתי דרכים אפשריות כדי לנסות לקבל פיצוי מחברת התעופה.

אפשר לפנות לחברת התעופה בעצמכם, ולבקש פיצוי. הייתרון הגדול של האפשרות הזו היא שאתם תקבלו באופן הזה את כל הסכום של הפיצוי ולא תצטרכו לשלם עמלה.

החיסרון הגדול הוא שחברת התעופה עלולה לנסות למצוא כל דרך כדי להתחמק מלשלם לכם את הפיצוי, וניסיון להכריח אותם לשלם יכול להיות ממש מתיש. חברות התעופה הרבה פעמים פשוט לא מגיבות לבקשת הפיצוי ומנסות לראות אם תוותרו. הרבה פעמים הן ממציאות סיבה לא נכונה שבגללה לא מגיע לכם פיצוי, או שהן מציעות פיצוי סמלי שהוא הרבה פחות ממה שהחוק מחייב אותן.

האפשרות השנייה היא לפנות לחברה שתעשה בשבילכם את כל העבודה הבירוקרטית והמשפטית מול חברת התעופה תמורת עמלה. החברה המוכרת והמפורסמת ביותר בנושא הזה היא חברת AIR HELP. כשאתם פונים לאייר הלפ, אתם תדרשו לתת מספר פרטים פשוטים והם יטפלו בכל השאר, ואחרי תקופה מוסימת תקבלו את הפיצוי לחשבון הבנק שלכם.

יש הרבה מקרים שאנחנו בכלל לא בטוחים שמגיע לנו פיצוי, כי חברת התעופה נתנה סיבה לביטול או מכל סיבה אחרת. במקרה כזה, בוודאי שכדאי לפנות לAIR HELP, כי השירות שלהם לא עולה כסף אם לא יצא מזה שום דבר, ואם בסוף נקבל פיצויים זה יהיה מאוד משתלם. אין לנו מה להפסיד אלא רק להרוויח.

כדאי לדעת, שניתן לתבוע על טיסה שבוטלה גם שלוש שנים אחרי הטיסה, ולכן גם במקרה שעבר הרבה זמן ולא הצלחתם לתבוע שווה לנסות לפנות ואולי לקבל פיצויים.

שימו לב. חובת הפיצוי שחברות התעופה חייבות לכם היא מעבר לחובה שלהם לדאוג לכם לטיסה חילופית או להחזר כספי. עוד דבר חשוב לדעת הוא שאתם לא צריכים להוכיח נזק כדי לקבל פיצוי. עצם העובדה שהטיסה בוטלה היא הסיבה שבגללה מגיע בהרבה מאוד מקרים פיצוי.

לפנייה לאתר AIR HELP.

אישה מחכה בשדה התעופה

מתי מגיע לכם פיצוי על ביטול טיסה?

החוקים בנושא של פיצוי בעקבות ביטול טיסה הם מסובכים ופתלתלים. אנחנו ננסה להביא כאן את המקרים העיקריים.

ביטול טיסה מסיבות שלא תלויות בחברה

יש מקרים של ביטול טיסה שלא מחייבים את חברות התעופה בפיצויים. במקרה שהביטול היה מסיבות אובייקטיביות שלא תלויות בחברה, החוק פוטר את החברה מפיצויים, כי זה לא הוגן כלפי החברה שהם יצטרכו לשלם פיצוי במקרה שהם לא יכלו למנוע את הביטול.

העניין הוא שחברות התעופה מנסות להשתמש בכלל הזה ביותר מדי מקרים. הרבה מאוד פעמים כשפונים לחברה בבקשת פיצויים היא טוענת שהביטול של הטיסה לא היה באשמתה אלא באשמת מזג האוויר או בגל שביתות שהיו בנמל התעופה ועוד הרבה סיבות.

יש כלל אצבע – אם באותו זמן היו הרבה טיסות שהצליחו לצאת מנמל התעופה, בדרך כלל התירות של החברה לא יתקבל בבית משפט. חברות התעופה יודעות את זה, אבל מנסות להוריד אותנו מהתביעה הרבה פעמים עם טענות שווא. בהרבה מקרים חברות התעופה פשוט מנסות את שיטת מצליח כדי להוריד אותנו מהתביעה. זו עוד סיבה שבגללה כדאי לפנות לחברה שתעזור לנו. בכל מקרה שדחו אתכם ואתם לא בטוחים אם הדחייה הייתה מוצדקת כדאי לפנות לאייר הלפ.

בתי המשפט באופן כללי נוטים בנושא הזה להחמיר מאוד עם חברות התעופה ולא ממהרים לקבל את הטענה שלהם שהביטול לא היה באשמתם.

מחכים לטיסה

מתי הודיעו על הביטול

שאלת הפיצויים קשורה לשאלה כמה זמן לפני הטיסה חברת התעופה הודיעה על הביטול של הטיסה.

אם חברת התעופה הודיעה על הביטול שבועיים לפני הזמן של הטיסה, אתם לא תהיו זכאים לפיצוי, כי לדעת המחוקק יש לכם מספיק זמן כדי להתארגן מחדש. ברור מאליו, שחברת התעופה צריכה עדיין לתת לכם לבחור בין האפשרות לקבל טיסה אחרת במועד קרוב לבין קבלת החזק כספי מלא על התשלום של הטיסה.

אם הההודעה על הביטול הייתה בין שבוע לשבועיים מהטיסה, אז עקרונית אתם זכאים לפיצוי, אלא אם כן חברת התעופה מצליחה לתת לכם טיסה עם תנאים דומים. כדי שהטיסה תיחשב מספיק דומה והחברה לא תצטרך לשלם פיצויים, הטיסה האלטרנטיבית צריכה לצאת לא יותר משעתיים לפני הזמן המקורי של הטיסה והיא צריכה להגיע ליעד לא יותר מארבע שעות אחרי הזמן של הטיסה המקורית.

אם ההודעה על הביטול הייתה פחות משבוע לפני הטיסה ,החברה צריכה לספק לכם טיסה עוד יותר דומה לטיסה המקורית כדי להפטר מחובת הפיצויים. במקרה כזה, הטיסה האלטרנטיבית צריכה לצאת לא יותר משעה לפני המועד המקורי ולהגיע ליעד לא יותר משעתיים מהמועד המקורי.

כמה פיצויים מגיע לכם?

גובה הפיצוי תלוי בשאלה לפי איזה חוק אתם תקבלו את הפיצוי. האם זה החוק האירופאי או החוק הישראלי. זו אחת השאלות הכי מסובכות בנושא והחברות הישראליות מנסות לפעמים להתשמש בבלבול שיש סביב העניין כדי להתחמק מפיצויים.

כל טיסה שיוצאת מאירופה של כל חברה בעולם נידונה לפי החוק האירופאי. גם טיסות של חברות אירופאיות שיוצאות מישראל נידונות לפי החוק האירופאי. חברות שהן לא אירופאיות שיוצאות מישראל (כמו אל על) נידונות לפי החוק הישראלי.

החוק האירופאי

לפי החוק האירופאי גובה הפיצוי תלוי לפי אורך הטיסה.

  • בטיסות קצרות שהן מתחת ל1500 ק"מ מגיע לכם פיצוי של 250 יורו לכל נוסע.
  • בטיסות בינוניות שהן בין 1500 ק"מ ל3500 ק"מ מגיע לכם פיצוי של 400 יורו לכל נוסע.
  • בטיסות ארוכות שהן למעלה מ3500 ק"מ מגיע לכם פיצוי של 600 יורו לכל נוסע.

החוק הישראלי

גם לפי החוק הישראלי הגובה של הפיצוי תלוי בשאלת המרחק של הטיסה.

  • על טיסה קצרה של עד 2000 ק"מ שהתבטלה מגיע לכם 1290 ש"ח לכל נוסע.
  • על טיסה בינונית שהיא בין 3000 ק"מ לבין 4500 ק"מ מגיע לכם 2060 ש"ח לכל נוסע.
  • על טיסה ארוכה שהיא מעבר ל4500 ק"מ מגיע לכם פיצוי של 3080 ש"ח לכל נוסע.

לפי החוק הישראלי במקרה שהסכמתם לקבל טיסה חילופית יש סיכוי שהסכום של הפיצויים יקטן לחצי מהסכום המקורי. הסכום של הפיצוי ירד לחצי אם האיחור של הטיסה החילופית היה קטן. איחור קטן הוא מתחת לשעתיים בטיסה קצרה, מתחת לשלוש שעות בטיסה בינונית ומתחת לארבע שעות בטיסה ארוכה.

חופשה נעימה.

כתיבת תגובה