השכרת רכב ותחבורה ציבורית בקפריסין

קפריסין היא אי קטן, ולכן קל יחסית לנסוע ממקום תיירות אחד לשני. מעבר לכך, חלק גדול מאתר התיירות של האי לא מאפשרים חופשה ארוכה, ולכן מי שמחפש חופשה מגוונת ירצה לנסוע מאזור תיירותי אחד לשני. בפוסט הזה אספנו את הדרכים השונות של תחבורה בקפריסין.

נסיעה בתחבורה ציבורית בקפריסין

נסיעה באוטובוסים היא הדרך הזולה ביותר להתנייד בקפריסין. בשנת 2010 כל התחבורה הציבורית בקפריסין עברה ארגון מחדש, ומאז אפשר להסתמך עליה באופן הרבה יותר משמעותי. משום מה, האפליקציות המוכרות לתחבורה ציבורית שפועלות בכל העולם לא תמיד פועלות כמו שצריך בקפריסין ולכן צריך להכנס לאתרים של החברות השונות.

ישנו אתר בשם cyprusbybus, שבהרבה מהמקרים ניתן למצוא בו את כל האינפורמציה הארצית על הקווים. אם לא מצאתם שם תצטרכו לחפש אצל חברות האוטובוסים עצמן.

החברות מתחלקות לפי אזורים:

התעריפים של נסיעה באוטובוס הם יורו וחצי לנסיעה, אבל ניתן גם לקנות כרטיסים יומיים. המחיר של כרטיס יומי הוא 5 יורו. כרטיס שבועי כבר עולה 20 יורו וחודשי 40 יורו. ניתן לקנות גם כרטיס חופשי לנסיעות בין עירוניות במחיר של 15 יורו.

שכירת רכב

רכב שכור הוא ללא ספק הדרך הנוחה ביותר להסתובב בקפריסין. המחירים של שכירת רכב בקפריסין נעה בסביבות 50 יורו ליום בחודשי הקיץ, ובערך 25 יורו ליום בחודשי החורף. אם אתם מתכננים לנסוע גם בשבילי העפר של האי, כדאי לכם לשכור רכב מתאים. המקום הכי טוב להשכיר רכב הוא דרך חברת Rentelcars.

אם אתם מחפשים השכרה של אופנוע בקפריסין כדאי לכם להכנס לאתר של bikesbooking שייתן לכם אפשרויות מגוונות של השכרת רכבים בקפריסין.

המהירות המירבית בכבישים גדולים היא 100 קמ"ש (והמהירות המינימלית היא 65 קמ"ש), והמהירות בכבישים קטנים יותר היא מקסימום 80 קמ"ש. כמובן, שאם יש שילוט אחר, אז הוא קובע. ההקפדה של המשטרה על נהיגה בהשפעת אלכוהול היא מאוד מחמירה ולא כדאי להסתבך בנושא הזה. כדי לנהוג בקפריסין ניתן להשתמש ברישיון ישראלי רגיל, אבל לפעמים חברות ההשכרה דורשות רישיון בינלאומי ולכן כדאי להוציא רישיון כזה לפני הנסיעה לקפריסין.

בערים החניה בדרך כלל היא בעזרת מדחנים, והמחיר לחנייה הוא בין יורו לשניים לשעה. יש גם מגרשי חנייה רבים. באזורים הכפריים ניתן לחנות בחינם.

המחיר של ליטר בנזין או סולר הוא בסביבות יורו אחד ויש הרבה מאוד תחנות דלק כך שבדרך כלל אין בעיה למלא דלק. משום מה, דווקא בחודשי הקיץ חלק מהתחנות סגורות, ולכן כדאי למלא דלק כשאתם מגיעים כבר לחצי מיכל ולא לנסות לסחוב עד הקצה.

טיפים לנהיגה בטוחה

הקושי הגדול ביותר של נהגים ישראלים בנהיגה בקפריסין היא הנהיגה בצד שמאל. כדי להתרגל לנהיגה כזו כדאי לנהוג בהתחלה כמה זמן במגרש ריק כדי להתרגל לשינוי.

כמובן שהשינוי המשמעותי ביותר הוא בעובדה שהפנייה שמאלה הופכת להיות פנייה קצרה והפנייה ימינה היא הפנייה הארוכה. רוב הנהגים טוענים שתוך כמה דקות מתרגלים, ואתה בכלל שוכח שאי פעם נהגת בצד ימין, אבל אם אתם מגלים שאתם לא מצליחים להתרגל, אז אל תסעו בכבישים הגדולים לפני שהתרגלתם.

בכל מקרה, כדאי לנהוג במשנה זהירות בגלל השינוי מהנהיגה הרגילה. כל בוקר כדאי להקדיש כמה דקות להתרגלות מחודשת לרכב ולנהיגה. נסו להקפיד יותר מהרגיל לא לנהוג בשעת עייפות או בזמן שהדעת שלכם מוסחת מהכביש. אני מציע לשכור רכב אוטומטי גם אם בדרך כלל אתם נוהגים על רכב עם הילוכים כדי להקל על הנהיגה.

גם מי שבדרך כלל מוותר על הרחבת האחריות בשכירת רכב, מומלץ במקרה הזה לעשות את הרחבת האחריות בגלל שהשינוי בנהיגה מעלה את הסיכוי לפגיעה ברכב. אני מציע לעשות הרחבת אחריות דרך חברה חיצונית. ניתן לקרוא על כך כאן.

בסך הכל, הנהגים הקפריסאיים הם נהגים נחמדים ומנומסים, אבל קחו בחשבון שבאזורים הכפריים לפעמים אנשים רגילים לנסוע יותר מהר ממה שאתם תסעו, וזה עלול להיות קצת מלחיץ.

נסיעה במונית

ברוב הערים בקפריסין יש זמינות גבוהה של מוניות. המחיר של מוניות בקפריסין מפוקח על ידי הממשלה ואם אתם רוצים לדאוג לכך שלא ינצלו אתכם כתיירים כדאי מאוד לבקש מהנהג להפעיל מונה.

קחו בחשבון שיש תוספות תשלום על המתנה של המונית ועל תוספת מטען כמו שמקובל בארץ. יש תעריף שונה ליום וללילה, והתעריף נקבע בחישוב שכולל גם את המרחק וגם את הזמן של הנסיעה.

אין בקפריסין שירות של האפליקציה של אובר. ניתן להוריד אפליקציה של בולט ודרכה להזמין מוניות. האפליקציה הזו היא כמו גט טקסי בישראל.

במקומות רבים בקפריסין יש גם מוניות שירות שיש להם תעריף מוזל. המוניות האלו נקראות Transurban Taxis, ויש להם בדרך כלל לוח זמנים והם לא יצאו לפני שהן יהיו מלאות.

שכירת אופניים

אפשרות אחרת להסתובב בערים בקפריסין היא על ידי שכירות של אופניים. ברוב הערים יש שירות של השכרת אופניים יומית. קחו בחשבו שהרבה ימים הם חמים מאוד בקפריסין בעונת התיירות, ולכן לא בטוח שנסיעה יום שלם עם אופניים תהיה פתרון כל כך פשוט.

בהרי הטרודוס יש שבילי אופניים רבים שניתן לעשות בהם מסלולים לרוכבי אופניים.

כתיבת תגובה