כל המידע על חופשה במינכן

כיכר אודאוןן במינכן מראה פנורמי
כיכר אודאון במרכז העיר

העיר מינכן היא אחת הערים היפות ביותר בגרמניה. ניתן לנסוע אליה לחופשה ולהנות מחופשה עירונית או לצרף את הנסיעה אליה לחופשה בנופים היפים של היער השחור או של אוסטריה.

במדריך הזה ננסה לפרט על המקומות היפים שנמצאים במינכן על פי החלקים השונים של העיר.

מרכז העיר מינכן

כיכר מריאן Marienplatz.

זוהי הכיכר המרכזית של מינכן, והרבה מהמקומות היפים של מרכז העיר נמצאים בתוכה. במרכז הכיכר יש פסל גדול מזהב של מרים הבתולה (Mariensäule) שעל שמה נקראת הכיכר. הפסל הזה הוצב במקום כדי לחגוג את הניצחון על השבדים במלחמת שלושים השנים.

 • בניין העירייה החדש (Neues Rathaus) ומגדל הפעמונים (Glockenspiel). אתר: new. בניין העירייה מוכר בעיקר בזכות מגדל הפעמונים המרשים שלו בגובה של 85 מטרים. במגדל הזה בכל יום בשעות 11:00 ו- 12:00 ובחודשי הקיץ גם בשעה 17:00 יוצאות דמויות מהשעון ומייצגות שני סיפורים מימי הביניים. ניתן לעלות בעזרת מעלית על המגדל תמורת תשלום ולראות את הנוף מסביב. בניין העירייה נבנה בחצי השני של המאה ה19 והוא בניין מאוד גדול בסגנון ניאו – גותי. בקומת הקרקע של הבניין הזה נמצא מרכז המידע הגדול והטוב ביותר לתיירים במינכן, ואנחנו ממליצים לעבור דרכו כדי לקבל מידע.
בניין העירייה החדש של מינכן
 • בניין העירייה הישן (Altes Rathaus). בניין העירייה נבנה בשנת 1474 ושוחזר אחרי מלחמת העולם השנייה. בכניסה לבניין יש פסל של יוליה (מהסיפור רומאו ויוליה), ובתוך הבניין יש מוזיאון לא כל כך מרשים לצעצועים.
 • הקתדרלה של מינכן (Frauenkirche) אתר: dom. נקראת גם הכנסייה של גבירתנו. כנסייה מרשימה מאוד עם שני מגדלים בגובה של 99 מטרים. הכנסייה נבנתה בחצי השני של המאה ה15. הקתדרלה היא מאוד גדולה ויכולים להכנס אליה 20,000 אנשים. בכניסה לכנסייה יש כף רגל שחורה שנקראת Teufelsschritt שעל פי האגדה, זה המקום בו עמד השטן כשהוא בחן את הקמת הכנסייה הזו.
 • כנסיית פטר הקדוש (Peterskirche). הכנסייה העתיקה ביותר במינכן. מהמגדל של הכנסייה הזו אפשר לקבל תמונת נוף יפה מאוד של העיר. קחו בחשבון שמדובר בטיפוס של 306 מדרגות, אבל לדעתנו הנוף שווה את המחיר.
 • שוק האוכל של מינכן (Viktualienmarkt). שוק יפה מאוד שנמצא ממש ליד הכיכר שבו המקומיים קונים אוכל. כדרכם של שווקים באירופה בשנים האחרונות ניתן למצוא בו גם חנויות אוכל מקומי טובות לתיירים. בכלל הרבה מחונויות האוכל והבגדים הטובות של מינכן נמצאות באזור הזה.

כיכר אודאון Odeonsplatz.

אחת הכיכרות המרכזיות במרכז העיר שיש בה כמה מהבניינים המעניינים ביותר בעיר. מהכיכר יוצאות שתיים מהשדרות המלכותיות של העיר.

הפלדהרנהלה בכיכר אודאון מינכן
 • ארמון רזידנץ (Residenz). אתר: residenz. נמצא בכיכר Odeonsplatz. ארמון המלוכה של מינכן. בהתחלה זה היה בניין צנוע אבל במשך מאות שנים משפחות האצולה הרחיבו אותו מאוד. בבניין יש מוזיאון מוצלח מאוד שמראה את כל האוצרות של שושלת ויטלסבך ששלטה באזור. ניתן להתרשם גם מהמבנה המיוחד מבפנים וגם מיצירות האמנות והתכשיטים הרבים.
 • פלדהרנהלה (Feldherrnhalle). מבנה היסטורי בכיכר Odeonsplatz שנבנה אמצע המאה ה19 כהעתק של בניין יפה בפירנצה. בננין יש שני פסלים בשני הצדדים של שני מפקדי צבא חשובים גרמניים, ובתוכו יש פסל שמציין את איחוד גרמניה. ליד הכיכר היה ניסיון הפוטש הראשון של היטלר לתפיסת השלטון ברמניה (הפוטש במרתף הבירה) ולכן הבניין הזה היה בניין חשוב עבור השלטון הנאצי.
 • כנסיית תיאטין (Theatinerkirche). נבנתה בחצי השני של המאה ה17 והושפעה מאוד מהמראה של כנסיית סנט' אנראה דלה ואלה שברומא. בגלל שהיא העתק של כנסייה מאיטליה, המראה שלה יותר ים תיכוני מגרמני. החזית שלה מלאה בצבעים צהובים חזקים, והמראה הזה יוצר רושם משונה ליד הבניינים האחרים באזור.

רחוב בריינר שטראסה Brienner straße וכיכר קניגספלאץ

במינכן יש ארבע שדרות מלכותיות שמחברות בין מרכז העיר לבין שאר חלקי העיר. לאורך השדרות יש הרבה מאוד בניינים יפים. השדרה הזו יוצאת מכיכר אודאון וכדאי לצרף את ההליכה ברחוב הזה לביקור בכיכר. ניתן ללכת כרבע שעה הליכה לאורך הרחוב ולראות את המקומות היפים הבאים לפי הסדר. באזור הזה נמצאים חלק גדול מהמוזיאונים החשובים של מינכן.

 • כיכר Wittelsbacherplatz. כיכר עם פסל של מקסימיליאן הראשון. מקסמיליאן הראשון היה אחד הקיסרים של האימפריה הרומית הקדושה, והיה הראשון שהפך את גרמניה לאימפריה.
 • כיכר Karolinenplatz. כיכר עם אובליסק מרשים בגובה 29 מטרים לזכר ההרוגים מבוואריה במלחמה של נפוליון עם רוסיה.
 • כיכר המלכים – קניגספלאץ Koenigsplatz. כיכר המלכים נבנתה במאה ה19 בהשפעה יוונית קלאסית ברורה. המבנה המרשים ביותר הוא מבנה בסגנון יווני שנקרא פרופילאה שהוא בעצם מבנה שער גדול. בתקופה הנאצית הכיכר הזו הייתה כיכר מרכזית שבתוכה עמדה המנהלה הראשית של המפלגה, וביתו של היטלר. היום בבניינים האלו נמצאים אקדמיה למוסיקה וספרייה. בכניסה ללישכה של היטלר יש אתר הנצחה קטן לשואה. בתוך הכיכר נמצא מוזיאון גליפטוטק ומוזיאון העתיקות.
כיכר המלכים קניגספלאץ במינכן
 • מוזיאון גליפטוטק Glyptothek. אתר: glyptothek. נמצא בתוך כיכר קניגספלאץ. מוזיאון שיש בו פסלים עתיקים, בעיקר מהתקופה הרומית והיוונית. הבניין עצמו הוא גם בניין מדהים שנבנה במאה ה19 בסגנון יווני.
 • מוזיאון עתיקות ‪Staatliche Antikensammlung‬. אתר: antiquities. מוזיאון לעתיקות מהתקופה הרומית והיוונית. המוזיאון הזה משלים את מוזיאון גליפטוטק שמציג את הפסלים מאותה תקופה.
 • מוזיאון אומנות Pinakotheken. אתר: pinakothek. מתחם של שלושה מוזיאונים לאומנות שמוקדשים לתקופות שונות החל מהמאה ה15 וכלה באומנות מודרנית. שימו לב שהמוזיאון שמוקדש לאומנות המאה 19 סגור לשיפוצים עד לשנת 2025.
 • גלריית לנבאכהאוס. אתר: lenbachhaus. מוזיאון חשוב מאוד לאוהבי אומנות אקספרסיוניסטית. הגלריה מאפשרת ביקור לא ארוך אבל מרשים מאוד.
 • בהמשך הרחוב יש הרבה בתי קפה, מסעדות, חנויות וגלריות.

הגנים האנגליים

הגנים האנגליים מינכן
 • הגנים האנגליים הדרומיים (Südlicher Englischer Garten). אתר: engl. גנים גדולים ומרשימים שמתחילים מאזור כיכר אודאון (Odeonsplatz) ונמשכים צפונה לאורך שכונת הסטודנטים הטרנדית. תופתעו מכמות האנשים שיוצאים לאכול את ארוחת הצהריים שלהם בפארק.
 • הגנים האנגליים הצפוניים (Nördlicher Englischer Garten). גנים גדולים ומרשימים. הגודל של שני הגנים ביחד הוא כפליים מהסנטרל פארק בניו יורק. ניתן לעבור בין שני החלקים של הגן על גשר להולכי רגל. בחלק הצפוני יש פחות אנשים והמראה שלו הוא מאוד יפה וטבעי.
 • המגדל הסיני. במרכז הגנים האנגליים נמצאת פאגודה יפה עם גן בירה מסביבו.

רובע נויהואזן-נימפנבורג (Neuhausen-Nymphenburg)

הרובע הזה נמצא במערב מינכן והוא אחד האזורים הרגועים ביותר של העיר, עם הרבה מסעדות משפחתיות נחמדות.

 • ארמון נימפנבורג (Schloss Nymphenburg). אתר: nymphenburg. ארמון מאוד גדול ששימש את השליטים של בואווריה. ניתן לבקר בתשלום בתוך הארמון, אבל קחו בחשבון שרק מספר מצומצם של חדרים פתוחים לקהל. בתוך המוזיאון יש הרבה ציורי שמן של משפחת המלוכה.
ארמון נימפנבורג
 • הגנים בוטניים. אתר: botmuc. ליד הארמון נמצאים הגנים הבוטניים המרשימים של מינכן שהכניסה אליהם היא בחינם, למרות שהכניסה לחלק מהבניינים בגן כרוכים בתשלום. הגנים מאוד יפים ורחבים וניתן להרגע שם למשך מספר שעות. בגן יש כ14,000 מינים של צמחים ומספר חממות.
 • מוזיאון האדם והטבע (Mensch und Natur). ליד הארמון נמצא גם המוזיאון הנחמד הזה שמתעסק במגוון נושאים שקשורים לטבע בעולם. חלק מהתצוגות במוזיאון הן אינטראקטיביות. ליד הארמון נמצא גם המוזיאון לפורצלן ומוזיאון לכירכרות.

הכפר האולימפי של מינכן

במרחק לא גדול מנימפנבורג נמצא האזור שבו היה הכפר האולימפי במינכן והיום יש בו אזור של פארקים. הפארק הזה הוא המקום שבו היה הרצח של הספורטאים הישראלים במינכן. במקום יש אנדרטה יחסית חדשה לזכר הספורטאים הישראלים.

 • המגדל האולימפי (Olympiaturm). אתר tower. חלקים גדולים של הפארק האולימפי נשארו ונחמד להסתובב בינהם. במרכז הפארק נמצא המגדל המרכזי בגובה של 291 מטר. במגדל יש מסעדה מסתובבת וניתן לראות מהתצפית מראה מרהיב של העיר מינכן על רקע ההרים.
 • Connollystraße 31. הבניין בכפר האולימפי שבו נרצחו הספורטאים הישראלים.
 • מוזיאון BMW ו-BMW Welt. אתר: bmw. מוזיאון שמציג את התתפתחות של חברת המכוניות הגרמנית. המוזיאון נחמד מאוד גם לאנשים שלא מכורים למכוניות. ליד המוזיאון יש אולם תצוגה גדול וחינמי שמציג את הדגמים האחרונים של החברה ומכוניות קלאסיות.

ליד מינכן

יש מספר מקומות שכדאי לראות אם אתם נמצאים במינכן, אבל הם במרחק נסיעה קצר ממינכן.

ארמון שלייסהיים
 • ארמון שלייסהיים (Schloss Schleißheim) אתר: schleissheim. אפשר להגיע לשם בעזרת קו S1 לOberschleißheim. זהו ארמון יפה שנבנה בסגנון הברוק עבור מקסימליאן השני שלא זכה לגור בו כי הוא הוגלה מהמדינה.
 • מחנה ההשמדה דכאו. אתר: dachau. מחנה ההשמדה נמצא ההיום הוא עיירה פסטורלית שלא מסגירה את העבר שלה. המחנה נמצא מרחק לא גדול ממינכן. במחנה ניתן לראות מספר מבנים שנשארו עומדים על תילם וסרט תיעודי שמסביר על המקום.

מלונות במינכן

 • מלון Rocco Forte The Charles. מלון מעצבים ברמה של חמישה כוכבים. במלון יש בריכה מקורה, סאוונה, חדר אדים וחדר כושר. המלון נמצא ממש ליד כיכר המלכים וכל המוזיאונים של מינכן. החדרים מרווחים מאוד ונקיים וכוללים את כל הפינוקים של מלון חמישה כוכבים. המלון הכי טוב לדעתנו במינכן, במחיר יקר.
  מלון Hotel Torbräu. מלון ברמה של ארבעה כוכבים בניהול משפחתי שנמצא ממש במרכז מינכן במרחק חמש דקות הליכה מכיכר מריאן. החדרים במלון מרווחים ונעימים, ארוחת הבוקר טעימה ומגוונת ויש מיני בר חופשי, ובחדרים יש מכונת קפה עם קפסולות. המלון המומלץ שלנו לשהייה במרכז העיר מינכן.
  מלון Bayerischer Hof. מלון חמישה כוכבים מפנק מאוד במרכז העיר בתוך אזור חנויות היוקרה. זהו מלון חמישה כוכבים קלאסי עם חמש מסעדות כולל מסעדה אחת עם שלושה כוכבי מישלן. למלון יש מרכז ספא גדול ויפה ובריכת גג. מלון מדהים למי שרוצה להתפנק בחופשה העירונית.
מלון Bayerischer Hof מינכן
מלון Bayerischer Hof
 • מלון Excelsior. מלון ברמה של ארבעה כוכבים שנמצא מול התחנה המרכזית והמטרו, במרחק קצר מאוד ממרכז העיר. החדרים מאוד אופנתיים עם עיצוב עתיק שמשרה אווירה של חופשה. החדרים מרווחים כולל חדרי הרחצה.
 • מלון Aloft München. מלון מעצבים יפה במרחק הליכה קצר מהמקומת היפים של מינכן. נמצא מול התחנה המרכזית של העיר. מלון שמצליח לשדר מודרניות בעיצוב מיוחד. יש במלון חדר כושר שפתוח 24 שעות.
 • מלון Metropol. מלון טוב וזול יחסית למינכן שנמצא כעשר דקות הליכה ממרכז העיר ומהתחנה המרכזית. ארוחת הבוקר במלון טובה, והמלון הוא מלון קטן שמשרה אווירה נעימה וביתית. תמורה מצויינת למחיר.
 • מלון דירות BEYOND by Geisel. בית אירוח נהדר שנמצא ממש במרכז העיר. הבניין נמצא ממש מול בניי העירייה של מינכן והוא מציע חדרים מפוארים מאוד. הצוות משרה אווירה ביתית. בחדר האוכל מוגשת ארוחת בוקר ומשקאות כלולים במחיר.

קניות במינכן

 • קניון Olympia Einkaufszentrum. אתר: olympia. קניון ענק שנמצא באיזור הכפר האולימפי של מינכן, והוכן לכבוד האולימפיאדה. בקניון ניתן למצוא הרבה חברות בינלאומיות ומקומיות.
 • המדרחובים של מינכן. בין רחוב Neuhauser לבין רחוב Kaufinger בעיר ניתן למצוא הרבה מאוד חנויות. חלקם חנויות יוקרה וחלקן חנויות רגילות וגם הרבה קניונים קטנים.
 • חנות כלבו Oberpollinger. אתר: oberpollinger. כתובת: Neuhauser Straße 18. אחת החנויות המפורסמות ביותר בגרמניה שניתן למצוא בה בגדים ברמה גבוהה.
 • רחוב מקסימיליאן (Maximilianstrasse). אזור קניות שיש בו בעיקר חנויות יוקרה.
 • קניון The Riem Arcaden. אתר: riem. קניון מאוד גדול בחלק המזרחי של מינכן.
 • פריימארק. כתובת: Ollenhauerstraße 6. יש חנות גדולה מאוד של החברה המצליחה במינכן.
 • אאוטלט באינגולשטט. מחוץ למינכן יש אאוטלט עם מחירים זולים יחסית של חברות מוכרות. ניתן לנסוע כחלק מהנסיעה לשדה התעופה, כי הם באותו כיוון.

שדה התעופה של מינכן

אתר: airport. שדה התעופה של מינכן נמצא במרחק של כ40 ק"מ וכחצי שעה נסיעה מהעיר. שדה התעופה הוא יפה ומודרני ויש בו דיוטי פרי יפה. הבעיה היא שבגלל סידורי ביטחון הישראלים נלקחים לאזור המראה מיוחד (אזור F) ובו אין גישה לדיוטי פרי, אלא רק לחנות אחת קטנה ולמזנון. אם תגיעו מספיק מוקדם יכול להיות שתוכלו ללכת לכמה זמן לאזור המרכזי.

ניתן להגיע למינכן משדה התעופה בעזרת תחבורה ציבורית. הדרך הטובה ביותר היא לקחת את הרכבת של חברת S-bahn ולמצוא את קו S1 או S8 ולהגיע לעיר.

אם הטיסה שלכם יוצאת מוקדם או מגיעה מאוחר בלילה כדאי לישון במלון Novotel München Airport שנמצא קרוב מאוד לשדה התעופה. מהמלון יוצא אוטובוס כל עשרים דקות לשדה התעופה. עדיף להחזיר את הרכב שלכם בלילה לפני הטיסה כדי לא לשלם על החנייה.

לקריאה נוספת – בלוגים על מינכן

כתיבת תגובה