כל המידע על חופשה בהרי הטרודוס

נוף באזור הרי הטרודוס

רכס ההרים הגדול במערב האי הוא אזור התיירות הציורי של קפריסין. בהרי הטרודוס יש כפרים ציוריים ומנזרים וכנסיות ישנות שהוכרזו כאתרי מורשת עולמיים של אונסקו. זה המקום ללכת אליו אם אתם רוצים לראות קצת טבע בטיול שלכם לקפריסין.

ניתן להגיע להרי הטרודוס משתי הערים שיש אליהן טיסה ישירה מישראל גם מלרנקה וגם מפאפוס. המרחק משניהם להרים הוא פחות משעה. העיר הקרובה להרי הטרודוס שיכולה להיות בסיס טוב ליציאה לטיול היא העיר לימסול. ניתן לעשות טיול של יום להרים אבל כדי להכנס לאווירת הרוגע אנחנו ממליצים על לינה של לילה אחד לפחות בהרים.

אפשר לטייל בהרי הטרודוס באופן עצמאי. כדי לעשות את זה צריך לשכור רכב ולתכנן את הטיול, לפי האפשרויות שאנחנו מציעים בהמשך. אפשרות אחרת היא להצטרף לטיולים מאורגנים עם ג'יפים שיוצאים מהערים המרכזיות של קפריסין. ניתן להזמין טיולים מאורגנים הלרי הטרודוס כאן.

אטרקציות עיקריות

 • מסלול טיול Artemis בפארק לאומי יער הטרודוס (Troodos National Forest Park). בגן הלאומי המרכזי של האזור יש הרבה מאוד מסלולי טיול. המסלול הזה הוא מסלול מעגלי ומתאים למשפחות והוא אחד המסלולים הכי יפים באזור. המסלול נמצא על פיסגת הר האולימפוס. יש עוד הרבה מאוד מסלולי טיול באזור הזה.
שביל הפיסגה Artemis
 • מנזר Kykkos. אתר: kykkos. מנזר גדול ויפה מאוד עם הרבה מאוד ציורי קיר. במקום יש גם מוזיאון בתשלום. המנזר נמצא האחד המקומות הגבוהים של ההרים והדרך יפה אבל ארוכה ומפותלת. המנזרים באזור הרי הטרודוס הם מנזרים עתיקים מהתקופה הביזנטית. הרבה מהמנזרים האלה הוקמו אחרי שהאוכלוסיה הנוצרית ברחה להרים בזמן הכיבוש הערבי. המנזרים באזור הוכרזו כאתרי שימור על ידי ארגון אונסקו של האו"ם. אחרי הביקור במנזר אפשר להמשיך בנסיעה עוד חמש דקות לאתר הנצחה לנשיא הראשון של קפריסין מקריוס.
מנזר Kykkos
 • מנזר Trooditissa. עוד מנזר יפה בים ההרים עם נוף יפה מסביב אליו. יש למנזר את כל הסממנים של מנזר יווני.
 • הגנים הבוטניים של הרי הטורדוס. נמצאים בAmiantos. יש במקום הרבה מהפרחים של האזור ומרכז מבקרים. הגנים נמצאים במרחק של ירידה של עשר דקות מהכביש הראשי של האזור.

מפלים יפים בהרי הטורדוס

בהרים יש נסםר החלים זורמים יפים, והרבה מאוד ישראלים אוהבים לטייל אל המפלים היפים של הנחלים הללו.

 • מפל Kaledonia. מפל מרשים מאוד בגובה של 13 מטרים. המפל נמצא בגן הלאומי של יער טורדוס מצפון לכפר Pano Platres. המפלים האלו הם המפלים המוכרים ביותר באזור ומגיעים אליהם עשרות אלפי מבקרים בשנה. ניתן להגיע אל המפל בשתי דרכים שיוצאות אליו וההליכה היא באורך של קילומטר או שניים. זהו מפל מאוד נוח לטיול משפחתי חביב.
מפל Kaledonia
 • מפל Myllomeris. המפל נמצא במרחק לא גדול ממפלי Kaledonia בנסיעה ברכב ולכן ניתן לצרף את שניהם. זהו המפל הגבוה ביותר באזור והגובה שלו הוא 20 מטרים. הגישה למפלים האלו היא יותר ארוכה ודורשת הליכה של ארבעה קילומטרים.
 • מפל Chantara. מפל שנמצא באזור כפר Fini. זהו מפל בגובה של שמונה מטרים, והגישה אליו היא דרך שביל עפר מהכפר לאורך קילומטר וחצי. כם המפל הזה מתאים לטיולי משפחות.

הכפרים של הרי הטורדוס

הכפרים הפזורים לאורך הרי הטרודוס הם כפרים עתיקים שמאוד נעים לסייר בהם. בכל הכפרים תרגישו את החיים השונים והמסורתיים של אזורי הכפר. בחרנו להמליץ על מספר כפרים.

ניתן לחלק את הרי הטרודוס לאזורים שונים, ואנחנו ניסינו לחלק את הכפרים לפי האזורים האלה. לא חייבים ללכת לכל הכפרים ויש דימיון גדול בינהם ולכן אחרי שראיתם כמה מהם יש סיכוי שתמצו את כולם. כדאי מאוד לישון את אחד הלילות באזור באחד הכפרים כדי לחוש את האווירה הכפרית עד הסוף.

עמק MARATHASA

עמק MARATHASA הוא עמק פורה מאוד עם כפרים ציוריים רבים לאורכו והוא אחד החלקים היפים ביותר של הרי הטרודוס

 • כפר Pedoulas. בכפר הזה ניתן ללכת למספר מוזיאונים מעניינים. היפה ביותר הוא המוזיאון הביזנטי שבו יש כל מיני חפצים מהמאה ה13 וה14 שהיו שייכים לביזנטים. בכפר נמצא גם מוזיאון הפולקלור שבו יש בגדים מהמאות הקודמות מהאזור. כנסיית Archangel Michael, שהיא כנסייה מהתקופה הביזנטית נמצאת גם היא בכפר בחלק הנמוך שלו.
כנסייה בכפר Pedoulas
 • כפר Moutoulla. כפר שנמצא באותו אזור ובו יש כנסייה בשם Panagia tou Moutoulla שבה יש ציורי קיר מדהימים מהמאה ה13, וגם היא כנסייה לשימור של אונסקו. הכפר הזה מתמחה בהכנת תבניות עץ להכנת לחם.
 • כפר Kalopanayiotis. הכפר הזה נמצא על גדות נהר Setrachos, בתוך עמק פורח וירוק. גם בכפר הזה נמצא מוזיאון של מוצרים ביזנטיים ואחת הכנסיות של הרי הטורדוס כנסיית St John Lampadistis, שבה יש שלושה בנייני כנסייה עתיקים מהתקופה הביזנטית תחת אותה קורת גג. מקום לינה נחמד בכפר הזה ניתן למצוא בבית הנופש Anastou או בדירה בשם To Kastri.

כפרי היין Krassochoria

האזור הזה שנמצא צפונית לעיר לימסול ידוע בזכות היינות הרבים שמיוצרים בו, כולל יין מתוק בשם Koumandaria שהוא אחד היינות העתיקים ביותר המוכרים לאנושות.

 • כפר Omodos. כפר שנמצא על פסגת ההר בגובה של 800 מטרים מעל פני הים. בכפר גרים היום רק כ300 תושבים והעיסוק העיקרי בכפר הוא ייצור יין. בכפר ניתן למצוא יינות טובים, מאפייה בשיטה מסורתית ורהיטי ענתיקות. כדאי מאוד ללכת למוזיאון של הבית המסורתי שנמצא בכפר.

עמק SOLEA

 • כפר Galata. נמצא ליד נהר Klarios עם נוף יפה. בתוך הכפר הזה יש שש כנסיות עתיקות שגאדי מאוד לראות. כמעט כל הבתים בכפר הזה מקושטים באופן יוצא דופן בבנייה מסורתית מעניינת מעץ. בכפר הזה יש גם מוזיאון לאומנות מקומית שמאפשר לראות הרבה מוצרים מקומיים ששימשו את אנשי הכפרים לאורך הדורות.
 • כפר Kakopetria. כפר מאוד פופולרי לתיירים, שהרבה בתים לאורך הכיכר הראשית שלו שוחזרו. בתוך הכפר נמצאות שתי כנסיות מהמאה ה16 שציורי הקיר שלהם נשארו כמעט בשלמותם. כנסיית Agios Nikolaos tis Stegis נמצאת במרחק של כחמישה קילומטרים מהכפר והיא מלאה כולה בתיורי קיר יפים. גם הכנסייה הזו היא כנסייה לשימור של אונסקו. צימר מומלץ ליד הנהר – Maritsa Lodge.

PITSILIA – אזור הר האולימפוס

 • Agros. כפר שנמצא במורדות המזרחיים של הרי הטרודוס. בכפר הזה מייצרים מי ורדים וגם סוגים שונים של ליקרים. גם בכפר הזה יש מוזיאון של אמנות מקומית שאפשר להתרשם ממנו. מקום לינה מומלץ בכפר הזה – AgroSpito
 • כנסיית Panagia Chrysokourdaliotissa. כנסייה מאוד מרשימה שנבנתה במספר תקופות, והיא אחת הכנסיות השמורות ביותר באזור.

מלונות מומלצים בהרי הטרודוס

 • מלון Livadia Kyperounta. מלון קטן שנמצא בכפר קיפרונדה עם נוף נהדר של ההרים מסביב. המלון הוא מודרני יחסית ומאוד נעים והוא כולל בריכה חיצונית גדולה ומרכז ספא.
 • מלון Agrovino Lofou. מלון שבנוי בתוך מבנה אבן עתיק ויפה שנבנה בשנת 1794 ונמצא בכפר לופו. הכפר הוא כפר מאוד ציורי ומקום האירוח מוסיף על תחושת הכפריות עם שירות מעולה, נעים ואישי.
 • מלון Casale Panayiotis. מלון שנמצא בקאלופאנאיוטיס ומציע שילוב בין אירוח מסורתי לבין מודרניות. המלון מורכב מבתי אבן ישנים שעברו שיפוץ והתחושה היא של מגורים בתוך כפר מקורי. למלון יש גם ספא מאוד מוצלח במחירים סבירים, והשירות מאוד מוקפד ואדיב.

אזור הסקי של הרי הטרודוס

אם אתם באים לחופשת חורף אתם יכולים לעשות סקי בהרי האולימפוס. האתר הוא אתר לא גדול במיוחד עם מסלולים באורך כולל של ארבעה קילומטרים. ניתן לשכור ציוד לסקי במקום. הזמן הטוב ביותר לגלישה בהר הוא בין חודש ינואר לבין מרץ. פרטים ניתן לראות באתר של התאחדות הסקי של קפריסין.

בכלל בתקופת החורף חלקים מהרי הטקודוס מכוסים בשלג והמראה שלהם הוא מאוד יפה. אמנם, יש מקומות באירופה עם שלג יפה יותר אבל הקירבה לישראל מאפשרת חופשת חורף קצרה ויפה.

סקי בהרי הארודוס

לקריאה נוספת – פוסטים בבלוגים

כתיבת תגובה