כל המידע על חופשה בליון

 גבעת הפורבייר

העיר ליון שבצרפת היא אחד ממוקדי התיירות הגדולים של המדינה, למעשה, על פי הנתונים היא העיר השנייה במספר התיירים אחרי פריז. העיר עצמה היא שילוב של עיר עתיקה עם עיר אוניברסיטאית. העיר יכולה להיות בסיס לטיולים במרכז צרפת. אחת האפשרויות לנסיעה מליון היא לעיירה אנסי.

אטרקציות בליון

העיר העתיקה וגבעת הפורבייר

האזור התיירותי המעניין ביותר בליון הוא החלק של העיר העתיקה וגבעת הפורבייר שמתנשאת מעליה, על גדת נהר הסון.

 • גבעת הפורבייר (Fourvière). גבעה שמשקיפה על העיר העתיקה עם נוף יפה. במקום נמצאת העיר העתיקה הרומית שנקראה "לוגדונום" שעל גביה נבנתה העיר ליון. בגבעה הזו נמצאות שתי מסילות הפוניקולר הפועלות העתיקות בעולם. מסילות פוניקולר הן רכבות שנמשכות במעלה ההר על ידי כבל תת קרקעי. ניתן לעלות בעזרתן מהעיר התחתית אל הגבעה. בגבעה ניתן גם לראות את מגדל המתכת של העיר (Tour métallique de Fourvière) שמזכיר קצת את מגדל אייפל. לא ניתן לעלות היום על המגדל והוא משמש לשידורי רדיו וטלויזיה.
 • התיאטרון הרומי (Théâtre antique de Lyon) ליד הגבעה נמצא גם תיאטרון רומי גדול ומרשים ששימש את העיר העתיקה ומשמש להופעות בפסטיבלים בעיר. התיאטרון נבנה בשנת 15 לפני הספירה. התיאטרון קשור למוזיאון של העיר הרומית העתיקה (שעליו ניתן לקרוא בפירוט של המוזיאונים בהמשך).
 • בזיליקת נוטרדם של גבעת הפורבייר (Basilique Notre-Dame de Fourvière). אתר: fourviere. בניין מאוד מרשים בגובה של לפחות עשר קומות. הבזיליקה נבנתה במאה ה19 והיא בנוייה מאבן לבנה מבריקה בסגנון ניאו ביזנטי. בתוך הבזיליקה יש פסל של הבתולה וקירות מקושטים בפאר. מאזור הבזיליקה יש תצפית מרהיבה על העיר העתיקה.
 • העיר העתיקה (Le Vieux Lyon). העיר העתיקה בליון היא אזור לשימור אתרים של יונסקו והיא מורכבת מרחובות צרים ויפים. העיר העתיקה היא בעצם האזור של העיר ליון בתקופת ימי הביניים. ניתן לבלות בעיר העתיקה במבחר גדול של בתי קפה. בין רחובות העיר יש מעברים נסתרים שמאפשרים לעקוף את הבניינים שנקראים טראבול, שהם מעין חדרי מדרגות פנימיים שמאפשרים ליודעי חן לעבור בין הסמטאות. חלק מהמעברים האלו פתוחים לציבור ויוצרים אווירה מיוחדת במינה. המעברים האלו שימשו גם יהודים רבים בזמן מלחמת העולם השנייה להתחמק מהנאצים. המעברים היא אחת הסיבות ללכת לסיור מאורגן.
 • קתדלרלת ליון (Cathédrale Saint-Jean-Baptiste) נקראת גם קתדרלת יוחנן המטביל נמצאת בעיר העתיקה, כאן היה בעבר מקום התפילה הראשי של העיר. הקתדרלה מוכרת הרבה בזכות השעון הענק שלה.

פרסקיל ( Presqu'ile)

מערבית לעיר העתיקה, אחרי שחוצים את נהר הסון נמצא חלק גדול מהעיר שתחום בשני הנהרות, הרון והסון. התיחום של שני הנהרות יוצר תחושה חזקה של חצי אי. זהו חלק מאוד יפה של העיר. הוא יותר מודרני מהעיר העתיקה ויש בו הרבה מסעדות ובתי קפה.

כיכר טרו
 • כיכר טרו (place des terreaux) נקראת גם כיכר העירייה. הכיכר הזו נמצאת בחלק הצפוני של הפרסקיל. במרכז הכיכר עומד פסל של כרכרה רתומה לארבעה סוסים. הפסל מסמל את צרפת שמוקפת בארבעה נהרות גדולים שלוקחים אותה אל הים. הפסל נוצר על ידי אותו אמן שהכין גם את פסל החירות בניו יורק. בכיכר יש מספר בניינים מאוד יפים. בית העיירה (Hôtel de Ville de Lyon) מהמאה ה17 שיש בו מגדל שעון יפה, נמצא בין הכיכר הזו לכיכר הקומדיה. בניין נוסף בכיכר הוא ארמון פייר הקדוש, שבו נמצא היום המוזיאון לאומנות יפה (ראו בחלק שמוקדש למוזיאונים).
 • כיכר בלקור (La Place Bellecour) כיכר גדולה ויפה שנמצאת במרכז העיר. זו אחת הכיכרות הפתוחות הגדולות באירופה. במרכז הכיכר יש פסל יפה של לואי הארבעה עשר רוכב על סוס. בתוך הכיכר הזו נמצאת גם לשכת התיירות של ליון שניתן למצוא בה מפות והרשמה להדרכות בעיר. ברחובות שבין כיכר בלקור לכיכר טרו נמצאות חלק גדול מחנויות המותג של ליון.
קונפלואנס
 • קונפלואנס (Confluences) נקודת מפגש הנהרות שסוגרת את האזור מדרום. במקום יש מוזיאון ופארק מעניינים מאוד בעיצובם, אבל שנויים במחלוקת בגלל שיש כאלה שראו בהם מפלצת ארכיטקטונית שלא מתחשבת בכלל בנוף. בכל מקרה התוצאה היא מרהיבה. על המוזיאון ניתן לקרוא בחלק של המוזיאונים.

פארקים בליון

 • פארק ראש הזהב (Parc de la Tête d’Or). פארק יפהפה שהוא אחד הפארקים העירוניים הגדולים באירופה. בפארק יש מאות עצים עתיקים שמקיפים את גדות הנהר. בפארק יש גן חיות שהכניסה אליו היא בחינם, מתקני ספורט ושעשועים רבים, גן בוטני מרשים וגן וורדים.
פארק Parc de la Tête d’Or
 • Parc de Gerland. פארק יפה נוסף שנמצא על גדת נהר הרון. הפארק הזה הוא מקום נפלא בשביל להרגע קצת.
 • Parc des Hauteurs. פארק שנמצא על גבעת הפורבייר וניתן בקלות לשלב אותו בביקר בגבעה. בגלל המיקום המרכזי שלו הוא הפך להיות אחת הנקודות המוכרות בטיול בליון.

ציורי קיר בליון

אחד הדברים המעניינים שליון מיוחדת בהם הם ציורי הקיר שלה. בעיר יש כמה מאות ציורי קיר מאוד מעניינים. נמנה כמה מהמפורסמים שבהם.

 • Mur des Canuts. כתובת: 36 des Canuts. בניין ישן שבשנת 1987 נצבע מחדש עם ציור קיר ענק בגודל של 1200 מ"ר.הציור יוצר אשלייה אופטית מרשימה של מדרגות חיצוניות ובתים רבים. המראה הוא מרהיב ביופיו. הבניין נמצא צפונית לכיכר טרו.
 • ספריית העיר (Bibliothèque de la cité des écrivains). כתובת: 6 Rue de la Platière. ציור קיר יפהפה שנמצא במרחק הליכה מכיכר טרו. הציור מציג שילוב של בניין שהוא בעצם קיר של ספרייה. גם בציור הזה יש אשליות רבות – שימו לב לדוור המצוייר שהולך לשים דואר בתיבת הדואר האמיתית.
 • Mur des Lyonnais. כתובת: 2 Rue de la Martinière. בקרבת מקום נמצא ציור קיר מפורסם של דמויות מליון. בינהם ניתן למצוא את הנסיך הקטן ואת הסופר אנטואן דה סנט אקזפרי, יליד ליון שכתב את הספר.

מוזיאונים בליון

 • מוזיאון קונפלואנס (Musée des Confluences). אתר: confluences. כתובת: 86 Quai Perrache. מוזיאון גרנדיוזי מבחינה ארכיטקטונית שנמצא ליד מפגש הנהרות הסון והרון ויוצר מבנה מעניים מאוד. המוזיאון עצמו הוא מוזיאון ציבילזציה שמציג נושאים רבים מגוונים החל ממדע, היסטוריה ועוד. אחג המוזיאונים המרשימים ביותר בצרפת כולה. ניתן להזמין כרטיסים מראש באתר הזה.
 • המוזיאון לאומנות יפה (Musée des Beaux Arts). אתר: mba. כתובת: 20 Place des Terreaux. נמצא בכיכר טרו ליד בית העירייה. המוזיאון נחשב למוזיאון האומנות השני בצרפת אחרי הלובר. במוזיאון יש את אחד האוספים המרשימים ביותר באירופה של יצירות אומנות, כולל פסלים וציורים רבים כולל ציורים מהעת העתיקה במצרים. יש במוזיאון גם אוסף מרשים של ציורים מודרניים.
 • המוזיאון הארכיאולוגי של העיר הרומית (Musée de la Civilisation Gallo-Romaine). אתר: romains. כתובת: 17 Rue Cléberg. המוזיאון נמצא בקרבת התיאטרון הרומי שעל גבעת הפורבייר. במוזיאון ניתן לראות את כל הממצאים שנמצאו בעיר הרומית העתיקה ששכנה במקום. יש במוזיאון הזה שני פסיפסים מאוד יפים ושלמים והרבה מאוד מוצגים שלמים ומעניינים.
 • Musee Gadagne. אתר: gadagne. כתובת: 1 Place du Petit Collège. שני מוזיאונים יושבים באותו בניין היסטורי מעניין, מוזיאון ההיסטוריה ומוזיאון הבובות. הבניין הוכרז כבר לפני שנים רבות כבית לשימור היסטורי. הבית, שנמצא בתוך העיר העתיקה נותן אפשרות לראות בית טיפוסי מתקופת הרנסנס משומר באופן יוצא מגדר הרגיל.
 • מוזיאון ההיסטוריה של ליון. אתר: history. בתוך בית Musee Gadagne בעיר העתיקה. המוזיאון מציג כשלושים חדרי מוצגים שמציגים מעל 8,000 פריטים שמתעדים את ההיסטוריה של העיר מימי הביניים ועד ימינו. המוזיאון מאפשר לעמוד על ההתפתחות של העיר מבחינה תרבותית, מדינית ודתית עם הרבה ציורים, פסלים ריהוט וכלים שונים.
 • מוזיאון הבובות והמריונטות. אתר: puppets. גם נמצא בתוך בית Musee Gadagne בעיר העתיקה. מוזיאון שמוקדש לבובות התיאטרון עם מעל 300 בובות. מקום שיכול להיות מאוד נחמד גם עם ילדים.
 • המוזיאון לאמנות עכשווית (Musée d’Art Contemporain). אתר: mac. כתובת: 81 Quai Charles de Gaulle. המוזיאון נמצא בתוך פארק Parc de La Tete d’Or היפהפה. ניתן לשלב את המוזיאון עם ביקור בפארק ועם ביקור בגן החיות הקטן החינמי לילדים. הבניין המיוחד הזה עוצב במיוחד בשביל המוזיאון והוא מאפשר להתעדכן בכל החידושים שיש בתחום האמנות בשנים האחרונות.
 • מוזיאון הקלונוע והאנימציה (musee miniature et cinema) אתר: cinema. כתובת: 60 Rue Saint-Jean. מוזיאון שיכול להתאים מאוד לילדים שנמצא בתוך העיר העתיקה של ליון ומתעסק בדמויות מתוך עולם הקולנוע והאנימציה. הדמויות והמיצגים מעוררים התפעלות.
 • מוזיאון הטקסטיל ואמנות דקורטיבית ( Musée des Tissus et des Arts Décoratifs). אתר: mtmad. כתובת: 34 Rue de la Charité. מוזיאון שמציג את ההיסטוריה של יצירה בבדים. ניתן לראות במוזיאון יצירות מצרפת, מאיטליה ומספרד דרך מלבושים ובדים. יש במקום גם מוזיאון של פריטים דקורטיביים ממשפחות עשירות מהמאה ה18.
 • מוזיאון ההתנגדות (Centre d’Histoire de la Résistance et de la Déportation). אתר: chrd. המוזיאון עוסק בהתנגדות של המחתרת הצרפתית לכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה. המוזיאון נמצא בבניין שהיה מטה הגסטפו במלחמה. ליון הייתה המרכז של המחתרת הצרפתית בזמן המלחמה.
 • מוזיאון הדפוס (Musée de l'Imprimerie). אתר: imprimerie. כתובת: 13 Rue de la Poulaillerie. מוזיאון מאוד פופלרי בליאון שמתרכז בספרים, עיתונות וגרפיקה, ומאפשר למי שרוצה להכיר את התחום לטעום ממנו מעט.
 • המזויאון לתרבות אפריקאית (Musée Africain de Lyon) כתובת: 150 Cours Gambetta. מוזיאון אנתרופולוגי שמוקדש כולו לחפצים שהובאו מאפריקה בתקופה הקולונילסיטית.
 • מוזיאון כלי הרכב (Automatons Museum). אתר: automates. מוזיאון עם קרוב ל250 כלי רכב ותחבורה שונים מאספנות שמוצגים בצורה יפה תוך כדי שחזור החיים של ליון.
מוזיאון קונפלואנס
מוזיאון קונפלואנס

מלונות מומלצים בליון

 • מלון Villa Maïa. מלון חמישה כוכבים מפנק שנמצא במרכז התיירותי. המלון נמצא בגבעת פורבייר, ליד אזורי התיירות המרכזיים. מהמלון יש נוף של כל העיר העתיקה של ליון. במלון יש בריכת שחיה מקורה, חדר כושר, אמבט עיסוי וחדר אדים. ללא ספר זוהי אפשרות מפנקת מאוד.
 • מלון InterContinental. מלון גדול ומומלץ שנמצא בפרסקיל ליד הרחובות של כל חנויות היוקרה. זהו מלון יפה של חמישה כוכבים עם חנייה חינם ומרכזי בריאות וכושר.
 • מלון Carlton. מלון במיקום מצויין שנמצא ליד כל חנויות היוקרה של ליון. המלון לא יקר במיוחד ונותן תמורה טובה למחיר.
 • מלון ParkSaône. מלון חדש ונקי שנמצר מרוחק מעט מהמרכז התיירותי ולכן מצריך נסיעה בתחבורה ציבורית. זול יחסית.

ליון עם ילדים

הרבה מאוד מהאטרקציות המרכזיות של ליון מתאימות גם לילדים. המראה הנופי היפה עם הנהרות מסביב מדבר בדרך כלל גם לילדים. העיר הרומית העתיקה מעניינת גם ילדים בגלל שהיא משומרת מאוד. בין המוזיאונים כדאי לשים לב למוזיאון הבובות, למזיאון הקולנוע ולמוזיאון קונפלואנס שיכולים להתאים לילדים. בפארק Parc de la Tête d’Or ניתן לבלות שעות רבות עם ילדים בין היתר בגלל גן החיות שבתוכו. אספנו עוד כמה אטרקציות מיוחדות שניתן לעשות עם ילדים ובני נוער.

 • מיני וורלד (Mini World). אתר: miniworld. כתובת: 3 avenue de Bohlen. פארק אנימציה של מקומות מוקטנים בעולם. פארק מאוד גדול בגודל של מעל 3000 מ"ר. יש במקום גם קולנוע תלת מימדי ותערוכות של לגו ופליימוביל.
 • פארק חבלים France Adventures. אתר: aventures. כתובת: 3 Pl. du 158e Régiment d'Infanterie. פארק חבלים שמותאם לרמות גיל שונות.
 • אקוריום (Aquarium du Grand Lyon). אתר: aquarium. כתובת: 7 Rue Stéphane Dechant. אקוריום ענק עם הרבה מאוד חיות ים מעניינות. ניתן לקנות כרטיסים לאקווריום כאן.
 • פלניטריום de Vaulx en Velin. אתר: planetariumvv. כתובת: ‪Place de la Natio מצפה כוכבים גדול ויפה. יש שעות שבהן יש גם באנגלית.
 • סיור בכדור פורח מעל ליון. אתר: alti-reve. כתובת: 80 Chemin des calles.
 • היפודרום Hippodromes de Lyon. אתר: hippodromes. ילדים שאוהבים סוסים עשויים להנות מאוד מחויית המרוצים.
 • גן חיות Touroparc. אתר: touroparc. כתובת: 40 דקות נסיעה מליון. גן חיות גדול מאוד ומיוחד.
 • סיורי סאגווי. אתר: comhic. דרך נהדרת לטייל בין עתיקות העיר עם ילדים.
 • שעה בשיט לאורך הנהר במספר מקומות בליון.
גן החיות של ליון
גן החיות בליון

קניות בליון

 • מרכז קניות Centre Commercial La Part-Dieu. אתר: partdieu כתובת: 17 rue du Docteur Bouchut. אחד ממרכזי הקניות הגדולים העירוניים הגדולים ביותר באירופה עם 240 חנויות שמשתרעות על 111,000 מ"ר. בשנת 2010 נוספה עוד הרחבה לקניון. יש במרכז בתי קולנוע ואזור משחקים לילדים.
 • מרכז קניות קונפלואנס (Confluence). כתובת: 112 cours Charlemagne. מרכז קניות יפה שנמצא במפגש הנהרות ליד המוזיאון עם אותו שם ולכן ניתן לשלב אותו בביקור במוזיאון. הקניות בנוי לצד שני הנהרות היפים של העיר, ויש בתוכו גם הרבה מסעדות ובתי קפה שפונות אל הנהר.
 • קניון Grand Hôtel-Dieu. אתר: dieu. כתובת: 1 place de l'Hôpital. מרכז קניות באזור התיירותי ליד כיכר בלקור שמיועד בעיקר לבגדי מעצבים מהשורה הראשונה.
 • רחוב République Grolée. רחוב מרכזי שיש בו מעל 250 חנויות בוטיק עם מוגים בינלאומיים מוכרים.

אולימפיק ליון – לחובבי הספורט.

לליון יש את אחת מקבוצות הכדורגל המוצלחות ביותר בצרפת שהצליחה בתחילת שנות האלפיים לזכות בשבע אליפויות רצופות בליגה הצרפתית, והיא אחת הקבוצות המובילות היום באירופה.

חובבי הכדורגל יכולים לשלב את ההנאה הזו בטיול בעיר בכמה דרכים:

 • סיור באיטדציון של הקבוצה. האיצטדיון של אולימפיק ליון נקרא פארק אולימפיק ליון והוא נחנך בשנת 2016, ולכן הוא אצטדיון יחסית חדש. ניתן לתאם סיור כאן.
 • הזמנת כרטיסים למשחקים של אולימפיק ליון. ניתן להזמין כרטיסים למשחקי כדורגל ולאירועי ספורט אחרים דרך האתר הזה.

לקריאה נוספת – בלוגים על ליון

כתיבת תגובה