כל המידע על חופשה בורשה

הטירה המלכותית ורשה

ורשה היא עיר הבירה של פולין ואחד ממוקדי התיירות העיקריים שלה. וורשה הפכה בשנים האחרונות לאחת הערים האהובות ביותר לחופשה על ידי ישראלים רבים בגלל המחירים הזולים ואפשרויות התיירות הרבות. חלק לא קטן מהתיירים בורשה ממשיכים ממנה לטיולים נוספים בפולין .אפשרות אחת להמשיך חופשה היא בנסיעה צפונה לכיוון פוזנן (שלוש שעות נסיעה) או גדנסק (שלוש וחצי שעות נסיעה) והגמים המזוריים. אפשרות שנייה להמשיך את החופשה לדרום פולין לכיוון קרקוב או קטוביץ (הנסיעה לשניהם היא שלוש וחצי שעות נסיעה) ולהרי הטטרה. כמובן, שליהודים יש היסטוריה עמוקה בעיר, והביקור בעיר מאפשר לפגוש זאת.

אטרקציות בורשה

רוב האטרקציות התיירותיות בוורשה נמצאות במחוז שרודמיישצ'ה (Śródmieście). בתוך המחוז הזה נמצאים החלקים המתויירים של העיר העתיקה והעיר החדשה.

העיר העתיקה (Stare Miasto)

 • הזאמק, הטירה המלכותית (Zamek Krolewski). כתובת: Zamkowy 4. הטירה נבנתה במאה ה16 ושימשה במשך שנים את המשפחה המלכותית הפולנית. בזמן מלחמת העולם השנייה הנאצים החריבו את הטירה והיא שופצה בשנת 1971. כיום נערכים בטירה חלק מהטקסים הרשמיים של פולין, ויש בתוכה מוזיאון לאומנות (פירוט בחלק של המוזיאונים).
 • כיכר הארמון ועמוד המלך זיגמונד השלישי. הטירה המלכותית נמצא ליד אחת הכיכרות הגדולות של העיר העתיקה, כיכר הארמון, שיש בה הרבה בתי קפה ומסעדות. בתוך הכיכר ישנה אנדרטה לזכר המלך זיגמונד השלישי (Kolumna Zygmunta‏) שבמאה ה16 קבע שוורשה תהיה הבירה של פולין. הכיכר היא מאוד יפה עם בתים בצבעים רבים. באחת הפינות של הכיכר יש תערוכה על השיקום של הכיכר אחרי מלחמת העולם.
 • ארמון גג הנחושת‏ (Pałac Pod Blachą‏). כתובת: Zamkowy 2. בתוך כיכר הארמון ליד הטירה המלכותית עומד ארמון ששימש אצילים פולנים. גג הנחושת נבנה במאה ה18 ונחשב באותה תקופה למבנה יוצא דופן.
 • כיכר השוק העתיקה (Rynek Starego Miasta). כיכר יפה מאוד שבה פעם נערכו כל האירועים הרשמיים של ורשה. בתוך הכיכר יש פסל של בתולת ים עם מזרקה של מים קרירים. בתולת הים, הסירנה, נחשבת במסורת של העיר כאחת המגינות של העיר, ולכן היא מחזיקה בידיה חרב ומגן. לפי האגדה הסירנה שחתה בנהר ועצרה לנוח בעיר העתיקה. סוחר עבדים תפס אותה, אבל הדייגים שנשבו בקסם של השירה היפה שלה שיחררו אותה, ומאז היא נשבעה להגן על תושבי העיר. הכיכר הזו נחשבת לכיכר היפה ביותר בעיר. בחורף יש בכיכר הזו זירת החלקה על הקרח. בכיכר נמצא המוזיאון ההיסטורי.
קתדרלת יוחנן המטביל משתקפת בנהר
 • קתדרלת יוחנן המטביל (Katedra św. Jana). כתובת: Świętojańska 8. כנסייה מהמאה ה15 שנבנתה ככנסיית עץ. בזמן מלחמת העולם השנייה היו כאן קרבות גדולים והמקום נהרס ושופץ באופן מפואר אחרי המלחמה. הכנסייה המשופצת נבנתה כבניין בסגנון גותי מסיבי. היום הכנסייה היא אחד המקומות המזוהים ביותר עם ורשה.
  כנסיית הישועים (Kościół Jezuitów). כתובת: Świętojańska 10. סמוך לכנסיית יוחנן המטביל נמצאת הכנסייה הקטנה הזו. לכנסייה הזו יש דלתות מיוחדות שנקראות דלתות המלאכים.
  כיכר קנוניה (Kanonia). ממש מאחורי הכנסיות נמצא מתחם קטן בצורת משולש שאוכלס במאה ה17 על ידי כמרים שנקראו קנונים. בכיכר הזו נמצא פעמון אפור גדול מברונזה שלא נתלה מעולם על אף כנסייה. האגדה טוענת שמי שמקיף את הפעמון שלוש פעמים זוכה למזל. ליד הכיכר נמצאים בתים צרים מאוד. זהו אחד האזורים הישנים ביותר שנשתמרו בורשה.
  ברביקן (Barbakan). כתובת: Nowomiejska 15. מבנה מרשים שהיה השער המגן של חומות העיר העתיקה, והוא אחד השרידים היחידים למערכת ההגנה המרשימה שהייתה בעבר לעיר. היום הבניין משמש את עיריית ורשה.
  כנסיית סיינט מרטין (Kościół św. Marcina). כתובת: Piwna 9. כנסייה מאוד יפה בסגנון הבארוק שנבנתה במאה ה14.
  מדרגות האבן (Kamienne Schodki). מדרגות שנבנו במאה ה15 והוליכו מהעיר העתיקה אל החומות שהקיפו את העיר. הפרסום של המדרגות הגיע מכך שנפוליון צעד עליהם בזמן כיבוש העיר.

העיר החדשה (Nowe Miasto).

השם עיר חדשה עלול להטעות. גם החלק הזה של העיר הוא עתיק ולא מודרני אלא שהוא נבנה כמאתיים שנה אחרי העיר העתיקה.

ארמון התרבות והמדע וורשה
 • ארמון התרבות והמדע (Pałac Kultury i Nauki‏). אתר: pkin. כתובת: plac Defilad 1. גורד שחקים שנבנה בשנות החמישים כמתנה של יוסף סטלין לפולנים. הבניין נבנה בסגנון קומוניסטי מרשים. ניתן לעלות היום לקומה השלושים לתצפית על העיר. הרבה מאוד מתושבי ורשה מתעבים את הבניין כי הוא מסמל בעיניהם את זוועות התקופה הקומוניסטית.
 • ארמון המרחצאות (Łazienki Palace). אתר: krolewskie. כתובת: Agrykoli 1. אמרון ששימש בעבר את משפחת המלוכה הפולנית. הארמון נמצא בתוך פארק יפה (המוכר כפארק שופן או פארק לאז’יינקי) על אגם מלאכותי מוקף במים, והוא נקודה מאוד יפה בעיר. ניתן לסייר בתוך הארמון.
 • טירת אויזדוף‏ (Zamek Ujazdowski‏). כתובת: Jazdów 2. טירה גדולה שנמצאת קרוב לארמון המרחצאות. את שתי הטירות האלו כדאי לראות יחד עם טיול בפארק. הטירה היפה נבנתה כדי להגן על העיר ורשה מפני פלישה של הליטאים.
פארק שופן ורשה
 • ארמון הנשיאות הפולני‏ (Pałac Prezydencki‏). כתובת: Krakowskie Przedmieście 48. ארמון שנבנה במאה ה17 ושימש אצילים פולנים רבים. בשנים האחרונות לא ניתן לבקר בתוך הארמון אלא רק להביט בו מבחוץ והוא משמש את נשיא פולין.
  רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה (Krakowskie Przedmieście). זהו אחד הרחובות עם הבתים היפים בפולין (כולל ארמון הנשיאות). ניתן לראות ברחוב את הבניינים היפים של אוניברסיטת ורשה, כנסיית סנט אנה, הכנסייה הכרמליטית ועוד ארמונות ובתים רבים.
  ארמון סאפייה (Pałac Sapiehów). כתובת: Aleja Zamkowa. ארמון מרשים מאוד שנבנה עבור אחד הדוכס הליטאיים.

מוזיאונים בורשה

 • המוזיאון הלאומי (Muzeum Narodowe w Warszawie). אתר: art. כתובת: Aleje Jerozolimskie 3, בעיר העתיקה. מוזיאון גדול לאומנות שמציג הרבה אומנים מתקופות שונות של ההסיטוריה, החל מאומנות מצרית מוקדמת וכלה באומנות מודרנית. ליד המוזיאון הלאומי נמצא מוזיאון הצבא הפולני.
 • מוזיאון קופרניקוס (Centrum Nauki Kopernik). אתר: kopernik. כתובת: Wybrzeże Kościuszkowskie 20. מוזיאון אינטראקטיבי למדע שלא נופל ממוזיאונים דומים ברחבי אירופה. מקום מומלץ מאוד להגעה עם ילדים. הרבה ילדים רוצים לבלות במוזיאון הזה שעות ארוכות. ניתן לשלב עם הפלנטיריום שלידו.
 • מוזיאון האשליות העולמיות (‪Muzeum Świat Iluzji‬). אתר: worldofillusion. כתובת: בכיכר השוק השינה בעיר העתיקה. מקום מאוד נחמד שמצליח להציג הרבה אשליות של ראייה בצורה טובה. מומלץ מאוד.
 • מוזיאון המרד הפולני (‪Muzeum Powstania Warszawskiego‬) אתר: 1944. כתוןבת: Grzybowska 79. המוזיאון מציג את המרד הפולני בנאצים (המרד של הפולנים – לא של היהודים). עשוי בצורה אינארקטיבית מוצלחת שמצליחה להעביר את חווית הימים ההם.
 • המוזיאון ההיסטורי של ורשה (Muzeum Historyczne Warszawy). אתר: awy. כתובת: כיכר השוק הישנה בעיר העתיקה. מוזיאון גדול עם שלוש קומות שמציג בצורות שונות את האירועים החשובים של העיר ורשה. במוזיאון יש סרט של כחצי שעה על ההיסטוריה של ורשה. כדאי לברר באלו שעות הסרט הוא באנגלית.
 • המוזיאון לספרות ע"ש אדם מיצקייביץ (Adama Mickiewicza). כתובת: בכיכר השוק הישנה בעיר העתיקה. מוזיאון שמנציח את אחד מגדולי התרבות של פולין.
 • מוזיאון שופן (Muzeum Fryderyka Chopina). אתר: nifc. כתובת: Okólnik 1. מוזיאון שמציג את חייו של שופן באופן אינטראקטיבי. ניתן לראות במוזיאון את הפסנתר המקורי שעליו ניגן המלחין הידוע ולקבל השראה מיצירותיו. ביום ראשון הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום.
 • המוזיאון לאמנות מודרנית (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). אתר: artmuseum. כתובת: Pańska 3, בעיר העתיקה. מוזיאון מאוד יפה שמציג אומנות מודרנית אירופאית.
 • המרכז לאומנות עכשוית (Centrum Sztuki Współczesnej). אתר: jazdowski. כתובת: Jazdów 2. מוזיאון נוסף לאומנות עכשווית שנמצא בתוך פארק ווזינצקי בתוך טירה משוחזרת, מדהימה ביופיה.
 • המוזיאון אסיה פסיפיק (Muzeum Azji i Pacyfiku). אתר: azji. כתובת: Freta 5. מוזיאון עם פריטים מכל רחבי המזרח הרחוק שנתרם על ידי הספן אנדריי ואווז'יניאק.
 • מוזיאון מארי קירי (Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej). אתר בפולנית: mmsc. כתובת: Freta 16, בעיר החדשה. מוזיאון שמוקדש למדענית הפולנית שזכתה פעמיים בפרס נובל.

ורשה היהודית

ורשה הייתה אחד המרכזים היהודיים המשמעותיים ביותר באירופה. היהודים חיו בורשה מהמאה ה14 ומספר פעמים הם גורשו על ידי השלטונות מהעיר אל הכפרים שבסביבית העיר. לפני מלחמת העולם השנייה מספר היהודים בורשה התרקב ל4000,000 והם היו כשליש מתושבי העיר. מיד אחרי כיבוש פולין על ידי הנאצים בשנת 1939, היהודים התחילו להשלח למחנות עבודה והגרמנים התחילו לרכז אותם בגטאות. בשנת 1942 הנאצים התחילו לשלוח את יהודי ורשה למחנה ההשמדה בטרבלינקה. בתחילת שנת 1943 הנאצים תכננו לשלוח עוד קבוצות של יהודים לטרבלינקה אבל נתקלו במרד.

 • מסלול הגבורה. מתחיל בכתובת: Stawki 10. מסלול זיכרון ל12 יהודים מפורסמים שחיו בגטו ורשה כמו יאנוש קורצ'ק, מרדכי אנילביץ', הרב ניסנבוים, יצחק כצנלסון ועוד. המסלול כולל 12 אבנים שחורות מעוצבות ועובר דרך אתרים יהודיים. נקודת ההתחלה היא במקום שבו היה האומשלגפלאץ שבו רוכזו היהודים לפני שליחתם למחנות. המסלול מסתיים באנדרטת גטו וורשה ובמוזיאון לתולדות יהודי פולין.
 • המוזיאון לתולדות יהודי פולין (Muzeum Historii Żydów Polskich). כתובת: Anielewicza 6. המוזיאון הזה נבנה בתוך הגטו היהודי של ורשה, במקום שבו עמדה בעבר המפקדה של היודרנאט (המועצה היהודית בתקופה הנאצית). המוזיאון הוא מאוד ייחודי ומעניין. חלק גדול מאוד מהתערוכות מתמקדות בחיים היהודיים שהיו בפולין למשך מאות שנים וחלק מהתערוכות מתקמדות ברדיפת היהודים ובשואה.
 • האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה (‪Pomnik Bohaterów Getta‬) כתובת: Ludwika Zamenhofa. ליד המוזיאון עומדת אנדרטה שנוצרה על ידי האמן נתן רפופורט. העתק של האנדרטה נמצא גם ביד ושם והיא הפכה עם השנים לאחד מסמלי ההנצחה של השואה. האנדרטה מחולקת לשני חלקים. חלק אחד מציין את השואה ובו רואים יהודים הולכים למוות עם ספר תורה, והצד השני מוקדש למרד וכולל שבע דמויות מורדות פורצות.
 • המכון ההיסטורי היהודי (Żydowski Instytut Historyczny). אתר: jhi. כתובת: Tłomackie 3. המכון עומד במקום שבו פעם הייתה ספריה יהודית גדולה והיום יש בו מכון מחקר שיש בו גם תערוכה גדולה על החיים היהודים בפולין. בסמוך לבניין זה שכן פעם בית הכנסת הגדול של ורשה שנהרס בשואה ובמקומו יש במקום מגדל מגורים ועסקים גדול.
 • בית הכנסת נוז'יק (Synagoga Nożyków). כתובת: Twarda 6. בית הכנסת היחידי ששרד מלפני השואה. היום יש בבית הכנסת תפילות ומרכז יהודי חשוב.
 • רחוב חלדונה (Chłodna). רחוב שעמד בין שני חלקי הגטו. בין שני חלקים אלו עמד גשרון עץ שהיום יש בו תצוגת מולטימדיה לזכר התקופה ההיא.
 • הקהילה היהודית בורשה היום. אתר: קהילת ורשה. כיום יש בורשה קהילה יהודית לא גדולה. זמני תפילות של הקהילה, מקומות שניתן לקנות אוכל כשר ומוצרי מזון כשרים ניתן למצוא בדף הזה. יש בורשה גם בית חב"ד.
האנדרטה לגיבורי מרד גטו ורשה

מלונות מומלצים בורשה

 • מלון InterContinental. מלון חמישה כוכבים אלגנטי שנמצא ממש קרוב לכל האטרקציות התיירותיות. בריכה, ג'קוזי וסוואנה מפנקים שנמצאים בקומה ה43 של המלון עם נוף מקסים. האופציה היוקרתית המועדפת עלינו.
 • מלון Sofitel Warsaw Victoria. מלון נעים עם מיטות מאוד מפנקות. המלון נמצא במיקום מעולה ליד העיר העתיקה. מאוד מומלץ.
 • מלון H15 Boutique. מלון בוטיק ברמה של חמישה כוכבים. מלון ברמה גבוהה מאוד עם חימום תת רצפתי ומתקנים טובים שנמצא במיקום מצויין.
 • מלון PURO Warszawa Centrum. מלון נהדר במיקום מצויין. תמורה נהדרת למחיר יחסית זול.
 • מלון Four Points Sheraton Mokotow. מלון נוח מאוד במיקום מעולה שהמחירים שלו כמעט תמיד מאוד זולים יחסית למלונות האחרים.
 • מלון ליד שדה התעופה Okęcie. מלון מאוד טוב במרחק קצר משדה התעופה. מי שמגיע בשעה מאוחרת לשדה התעופה א שצריך לצאת לטיסה בשעה מוקדמת יהנה מאוד מהמלון הזה.

ורשה עם ילדים

יש מספר אתרים בעיר העתיקה שילדים יכולים מאוד להנות מהם. כמובן שברשימת המוזיאונים כדאי מאוד ללכת עם ילדים למוזיאון קופרנקוס שהוא אטרקציה בלתי רגילה בשביל ילדים, כדאי לשלב את הביקור במוזיאון עם הליכה לפלנטריום. ילדים גדולים יותר עשויים להנות ממוזיאון האשליות. מי שרוצה ללמד את הילדים קצת היסטוירה, מוזיאון המרד הפולני יכול לעניין חלק מהילדים בגלל האווירה המיוחדת שלו. גם הפארקים הגדולים של ורשה מצויינים בשביל ילדים.

 • גן החיות של ורשה. אתר: zoo. כתובת: Ratuszowa 1. גן חיות ותיק מאוד ומלא באטרקציות. בין היתר יש בפארק אקויריום ענק עם חיות מים אפריקאיות. מחיר הכניסה נמוך משמעותית ממחיר כניסה בארץ. בתוך גן החיות נמצא ביתו של שומר גן החיות מהסרט שיצא בשם זה. ניתן להגיע בחשמלית מספר 1, 2, 4, 10.
 • פארק חבלים Bielany‬. אתר: bielany. כתובת: ‪Gwiazdzista 79 A‬. פארק חבלים נחמד במרחק קטן מהעיר, עם מסלולים לקטנים ומסלולים מאתגרים יותר לגדולים.
 • פארק מים Wodny Park. אתר: wodnypark. כתובת: Dominika Merliniego 4. פארק מים גדול עם בריכה אולימפית, נהר מלאכותי ומגלשות. מבוגרים יוכלו להנות מסאוונה ומסאז'.
 • מוזיאון הפינבול. אתר: pinball. כתובת: Kolejowa Street 8A. מי שאוהב מאוד את משחק הפינבול יוכל להנות מהמוזיאון הזה.
 • החלקה על הקרח Torwar. אתר: torwar. כתובת:Łazienkowska 6A. מחירים זולים.
 • באולינג Spin City. אתר: spincity. כתובת: Powstańców Śląskich 126 A. חוץ מבאולינג יש במקום שולחנות ביליארד ומשחקי מחשב. נמצא בתוך הסינמה סיטי.
 • טרמפולינות Hangar 646. אתר: hangar646. כתובת: Wał Miedzeszyński 646.

קניות בורשה

ניתן למצוא בורשה קניות רבות במחירים הרבה יותר זולים מהמחירים בארץ. כדאי לקחת בחשבון שרוב החנויות בורשה סגורות ביום ראשון. הסיילים העיקריים הם בחודשים יולי ודצמבר, אבל ניתן למצוא לפעמים מחירים טובים גם בתקופות אחרות.

 • קניון Arkadia. אתר בפולנית: arkadia. כתובת: Jana Pawła II 82. קניון מאוד גדול עם כל המוצגים המוכרים שנמצא במרחק לא גדול מהעיר העתיקה. הקניון כולל מסעדות ובתי קפה ובית קולנוע. אם אתם רוצים רק לקפוץ לקניות תוך כדי הטיול זו האפשרות הטובה ביותר בקירבה לאזורי התיירות המרכזיים.
 • קניון Zlote Tarasy. אתר: hzlotetarasy. קניון מאוד יפה ושווה ביקור בשביל חווית הקנייה שנמצא במרחק הליכה קצר מכל האיזורים התיירותיים.
 • אאוטלט Factory Outlet Ursus. אתר: ursus. כתובת: Plac Czerwca. אחד האאוטלטים שניתן מצוא בו מחירים טובים בתקופת הסיילים הגדולות. ניתן להגיע לאאוטלט הזה בעזרת הרכבת או אוטובוס או לקחת מונית.
 • אאוטלט fashion house. אתר: designer. כתובת: Puławska 42E. עוד אאוטלט גדול עם חנויות רבות שנמצא במרחק של כחצי שעה נסיעה מהעיר.
 • קניון Vitkac. אתר: vitkac. כתובת: Bracka 9. כלבו מדהים למותגי יוקרה. המקום נראה מאוד יפה אבל הוא גם מאוד יקר. לפעמים ניתן למצוא מוצגי יוקרה במחיר זול.
הטירה המלכותית העיר העתיקה ורשה

אירועים ופסטיבלים סתיו 2021 בורשה

 • קונצרטים של מוסיקה בורשה. אתר.
 • כרטיסים לפסטיבלים בורשה. אתר.
 • פסטיבל CROSS CULTURE FESTIVAL. אתר. 19 בספטמבר.
 • פסטיבל הבארוק בארמון לזינקי. 25 בספטמבר – 23 באוקטובר.
 • מרתון ורשה. אתר. 26 בספטמבר.
 • פסטיבל הקלונוע הבינלאומי. אתר. 8-17 באוקטובר.
 • הופעה של סוליי. אתר. 15 באוקטובר
 • פסטיבל JAZZ JAMBOREE. אתר. 21 – 24 באוקטובר.

שדות תעופה בורשה

לורשה יש שני שדות תעופה שיש אליהם טיסות מישראל. שדה התעופה המרכזי של ורשה הוא שדה התעופה שופן ונמל התעופה השני הוא נמל התעופה מודלין שנמצא במרחק יותר גדול מורשה.

שדה התעופה שופן

אתר אינטנרט

שדה התעופה פרדריק שופן הוא שדה התעופה הבינלאומי הכי גדול בפולין וחצי מהטיסות של פולין עוברות דרכו. זהו שדה תעופה גדול ומרשים עם כל השירותים שאתם מצפים למצוא בשדה תעופה כזה. בשדה יש דיוטי פרי גדול יחסית, וניתן למצוא בו הרבה מאוד פעמים מבצעים טובים על מוצרי אלכוהול.

השדה נמצא בדרום העיר ורשה, וכדי לנסוע לחלקים התיירותיים יש לכם שתי אפשרויות. אפשרות אחת היא לנסוע בעזרת מונית שתעלה לכם בסביבות 40 זלוטי או בעזרת תחבורה ציבורית. ניתן לנסוע עם רכבת עד למרכז העיר או בעזרת קו 175.

שדה תעופה ורשה מודלין.

אתר אינטרנט

שדה תעופה קטן הרבה יותר שהיה פעם שדה תעופה צבאי ועבר בשנים האחרונות לשמש גם לצרכים אזרחיים. שדה התעופה משמש את חברת ריינאייר בטיסה מישראל.

שדה התעופה מרוחק כארבעים קילומטר מהעיר עצמה והוא נמצא בעיירה שנקראת נובידבור מזובייצקי (nowy dwor mazowiecki). ניתן להגיע לורשה עצמה בעזרת רכבת או בעזרת מונית.

לקריאה נוספת – בלוגים על ורשה

כתיבת תגובה