נסיעות ותחבורה ציבורית ברומניה

רכבת ברומניה

חלק גדול מהטיולים ברומניה כוללים נסיעות ארוכות ברכב. אמנם, חלק מהתיירים מסתפקים בטיולים בערים עצמן או בסביבה הקרובה, אבל הרבה מאוד מהיכולת להינות מאתרי הטבע והנוף המדהימים שרומניה מאפשרת לנו מחייבות נסיעה ברכב או בתחבורה ציבורית.

כדאי לחשוב מראש איך אנחנו רוצים להתנייד בתוך רומניה ולבחור האם אנחנו נוסעים ברכב, למרות הכבישים שהם קצת קשים ואז צריך לשכור רכב או שאנחנו מנסים את מזלנו עם התחבורה הציבורית של רומניה.

נסיעה ברכב ברומניה

הכבישים בתוך הערים ברומניה הם במצב טוב ויש רחובות רחבים וטובים. חלק גדול מהתמרורים הם על הכביש ולא כתמרורי עמודים. בחלק גדול מהערים יש כיכרות מאוד גדולים עם מספר גדול של נתיבים. הרבה אנשים מתלוננים על תרבות הנביגה ברומניה וטוענים שהנהגים האחרים שהם פגשו היו מאוד תחרותיים ולא נעימים.

סוס ועגלה בגבישים ברומניה
סוס ועגלה בכבישי רומניה

הכבישים הבין עירוניים הם ברובם במצב הרבה פחות טוב. יש מספר מועט של כבישים בין עירוניים עם מספר מסלולים בעיקר באזור של בוקרשט, אבל הרבה מאוד מהכבישים שתסעו עליהם אם תלכו לטייל יהיו כבישים של מסלול אחד לכל כיוון, ולכן יש סיכוי להתקע לזמן רב בנהיגה בלי יכולת לעקוף. הרבה מאוד פעמים תוכלו לפגוש בכבישים הכפריים, עגלה עם סוסים שנוסעת על הכביש שלכם ומעכבת את התנועה.

מצד שני, הכבישים יחסית ריקים ואין בהם הרבה מאוד כלי רכב ולכן נדיר מאוד שתעמדו בפקקים. חלק מהכבישים נהרסים במהלך החורף ויש הרבה מאוד עבודה על הכבישים שמעכבת את התנועה. בכל נסיעה שלכם כדאי לקחת בחשבון שיש סיכוי שהנסיעה תתארך יותר מאשר הזמן הצפוי על ידי גוגל מפות או וויז. קחו בחשבון שהנופים היפים גם יגרמו לכם לפעמים לעצור עצירות לא מתכוננות כדי לצלם ולהנות מהנוף.

לדוגמה, הדרך לבראשוב היא דרך של מסלול אחד והנסיעה מבוקרשט אליה יכולה להיות לא פשוטה.

בפורום הזה יש מפה שמעדכנים אותה כל הזמן עם הכבישים של רומניה לפי רמת הכביש. הכבישים הכחולים הם הכבישים הכי טובים, הירוקים טובים, הצהובים סבירים ואדמונים במצב הכי גרוע.

מפת איכות הכבישים ברומניה

ניתן למצוא מפה נוספת של כבישי רומניה כאן

שכירת רכב

למרות שהתחבורה הציבורית ברומניה מאפשרת לטייל ברומניה בנוחות, עדיין הדרך המומלצת להגיע בצורה הקלה ביותר לכל מקום ברומניה היא עם רכב שכור. המחיר של רכבים שכורים ברומניה הוא זול בהרבה מהמחיר שאנחנו מכירים מישראל וממדינות אירופאיות רבות. ישנם מקומות רבים שלא ניתן להגיע אליהם בנוחות על ידי תחבורה ציבורית.

הדרך הנוחה ביותר לשכור רכב ברומניה הוא דרך מנוע החיפוש של האתר RENTALCARS. האתר מביא הצעות מכל חברות ההשכרה הבינלאומיות המוכרות, אבל חלק מההצעות הזולות יהיו מחברות השכרה מקומיות. יש מספר חברות מקומיות שניתן לשכור דרכם רכבים והמחירים שלהן בדרך כלל מאוד זולים כמו Autonom, Klass Wagen, Premium Rent בתוך האתר ניתן לראות את הציון שהחברות השונות מקבלות וכך להחליט האם אתם רוצים לשכור רכב דרך החברות האלו.

כמו ברוב מדינות אירופה יש ייתרון גדול למי שמוכן לשכור רכב ידני ולא אוטומטי, כי האירופאים מחזיקים הרבה יותר רכבים ידניים ומחייבים במחיר הרבה יותר גבוה תמורת רכב אוטומטי.

אמנם עקרונית ניתן לנהוג ברומניה עם רישיון ישראלי אבל חלק גדול מחברות ההשכרה ידרשו מכם רישיון בינלאומי כדי לשכור רכב, ולכן כדאי מאוד להוציא בארץ רישיון בינלאומי כדי שלא תהיה בעייה.

עוד נקודה שכדאי לשים אליה לב אם שוכרים רכב היא שחלק מחברות ההשכרה לא מאפשרות לעבור בין מדינות עם רכב שכור או שהן דורשות תמורת המעבר הרבה כסף. הדבר קריטי בעיקר למי שרוצה לנסוע עם הרכב למדינות שהן לא חלק מהאיחוד האירופי כמו סרביה או מלודובה.

רכבות ברומניה

ברומניה יש מספר סוגים של רכבות שניתן לנסוע בעזרתן ברחבי המדינה:

  • IC רכבות בין עירוניות (Inter-City). הרכבות היקרות ביותר והמהירות ביותר שנוסעות ישירות בין שתי ערים.
  • IR רכבות בין אזוריות (InterRegional). רכבות קצת יותר איטיות אבל עדיין נחשבות מהירות יחסית.
  • R רכבות פרברים (Regional). רכבות איטיות וזולות שעוצרות בהרבה מאוד תחנות לאורך הדרך.

בהרבה מהרכבות המהירות יש גם קרונות של מסעדה ובחלקן אפילו קרונות שינה. בחלק מהרכבות ניתן לקנות כרטיסים לפי מחלקות. מהניסיון שלנו גם נסיעה במחלקה הרגילה היא סבירה מאוד.

יש מספר אתרים שניתן לראות בהם את זמני הרכבות ולהזמין כרטיסים: omio, cfrcalatori.ro.

יש גם רכבות שמקשרות בין רומניה לבין המדינות השכנות באירופה. ניתן למצוא רכבות ישירות לרומניה מאוסטריה, מהונגריה, מבולגריה, מסרביה, ממולדובה ומאוקראינה. כדי להגיע למדינות רחוקות יותר צריך להחליף רכבות במדינות האלו. האתר הכי מומלץ לרכבות בין לאומיות הוא omio.

מסילת רכבת ברומניה

אוטובוסים

ישנם מספר חברות אוטובוסים שנותנים שירות של נסיעות בין עירוניות בין הערים השונות של רומניה. המחירים של נסיעות באוטובוס הן בדרך כלל יותר זולים אבל הנסיעות באוטובוס הן פחות נוחות מאשר הנסיעה ברכבת.

כדי למצוא נסיעות בינעירוניות ניתן לבדוק באתר הזה:  autogari.ro.

בכל הערים יש שירות של תחבורה ציבורית פנים עירונית. הרמה של התחבורה הציבורית ברומניה היא לא רעה בכלל. ניתן למצוא הפנייה לשירותי התחבורה הציבורית בתוך הפוסטים שלנו על הערים השונות ברומניה.

מוניות

אחת האפשרויות הטובות ביותר לנוע בתוך הערים היא בעזרת מוניות. המחיר של המוניות בערים הוא זול יחסית. המחיר של המוניות ברומניה משתנה בין תחנה לתחנה ואין מחיר קבוע

רוב תחנות המוניות לוקחות מחיר שנע באזור שלושה ליי לקילומטר של נסיעה בתוך הערים ומחיר קצת יותר גבוה לנסיעה בין עירונית. במדריכים שלנו לערים השונות ניתן למצוא מספרי טלפון של תחנות מוניות שונות.

קראוונים

אפשרות נוספת שחביבה על חלק מהתיירים היא לנסוע לטיולים בעזרת קראוון. האפשרות הזו לא מאוד מפותחת ברומניה, שלא כמו במדינות אחרות באירופה, אבל ניתן למצוא מספר חניונים שמתאימים לקראוונים. רוב החניונים פתוחים רק בחודשי האביב והקיץ (מאי – ספטמבר).

  • בוקרשט – Casa Alba. אתר: casaalba.ro. כתובת: Aleea Privighetorilor 31.
  • סיביו – Ananas. אתר: . ananas7b.de. כתובת: Cimitirului 32.
  • מאמאיה – Popas Hanul Piratilor. מייל: ralucapprox.@bumerang.ro

יש מספר חברות שמשכירות קראוונים וניתן לקרוא עליהם באתרים הבאים: CamPanda Rimor RentMotorhome TopAutoRulote

כתיבת תגובה