חופשה בדלתה של הדנובה ברומניה

Letea Forest

אחד מאתרי הטבע היפים ביותר ברומניה ובאירופה כולה הוא השפך של הדנובה (Rezervatia Biosferei Delta Dunarii). השמורה הזו היא היום שמורה מוכרזת של אונסקו. נהר הדלתא הוא הנהר השני באורכו באירופה והאורך הכולל שלו מהיער השחור בגרמניה ועד הדלתה הוא 2860 ק"מ. קרוב להתחברות שלו לים השחור הוא מתפצל לשלושה נחלים קטנים. הפיצול יוצר אזור מוצף ויפה עם עשרות אגמים קטנים, ומראה של טבע פראי ויוצא דופן. האזור הזה הוא גן עדן לצפרים.

נקודת היציאה לטיולים בדלתה של הדנובה היא העיר טולצ'ה, שנמצאת במרחק של כשלוש וחצי שעות נסיעה מבוקרשט או חמש שעות מיאשי. אנחנו ממליצים מאוד לשלב את הטיול בדלתא עם חופשה בחופי הים השחור. הדרך לדלתא מהים השחור לוקחת שעה וחצי נסיעה. בסוף המדריך אנחנו מביאים מסלול עם נקודות תיירותיות בין הים השחור לבין השפך של הדנובה.

שיט בדלתה של הדנובה

נקודת הכניסה לדנובה היא העיר טולצ'יאה. בהמשך נביא דברים שניתן לעשות בעיר עצמה, אבל הסיבה העיקרית לחופשה לא נעוץ בעיר טולצ'ה עצמה אלא בנהר היפה שלידה.

הטיול בדלתה של הדנובה מתחלק לערוצים קטנים של דרכי מים שמתחלקים בין שלושת היובלים העיקריים של הדלתה. הטיול בדלתה עצמה לא יכול להעשות על ידי נסיעה ברכב אלא רק על ידי שיט בסירות אל תוך האגמים והאיים היפים של הנהר.

שקנאים בדלתא של הדנובה
שקנאים בדלתא של הדנובה

תעלת סולינה (Canalul Sulina)

תעלת סולינה היא אחת משתי תעלות שיוצאות מתוך תעלת טליצ'יאה לכיוון הים השחור. היא התעלה הקצרה ביותר שמובילה לים השחור ליד סולינה ומכאן מגיע השם שלה. אמנם, לא כל המים של הדנובה זורמים דרך התעלה הזו אבל זו התעלה הכי פופולרית לתיירים.

הדרך בתעלת סולינה מתחילה ממליוק (Maliuc) שהיא ההתישבות הכי צעירה בדלתה של הדנובה, וממשיכה באגם פורטונה (Lake Fortuna) שהוא אחד האגמים היפים ביותר באזור הזה שאפשר למצוא בהם הרבה מאוד ציפורים יפות.

קריסאן (Crișan) היא נקודת העצירה המרכזית ביותר במסלול הזה של הדלתה של הדנובה. קריסאן הוא כפר דייגים שבו יש מספר בתים בודדים בצד אחד וחנויות דגים בצד השני. ניתן למצוא כאן מספר מקומות שבהם ניתן לישון, ואפשר לשכור סירות מהמקומיים כדי לשוט ולטייל בסביבה.

Caraorman Forest. אחד המקומות היפים שניתן לשוט אליהם הוא Caraorman Forest. ביער הזה, שניתן להגיע אליו רק עם מדריך מקומי ניתן לראות מגוון יפה של עצים כמו אלונים, צפצפות לבנות ושחורות ועוד. ביער ניתן לראות הרבה מבעלי החיים הייחודיים של הדלתא.

Mila 23 . המקום הבא שנגיע אליו בשיט בדנובה הוא מילה 23 (Mila 23) שנקרא כך על שם המרחק שלו לאורך התעלה (המייל ה23). זהו כפר דייגים מסורתי של פליטים רוסיים מהמאה ה19, והוא יכול גם לשמש כנקודת עצירה לחקירת האזור. יש בכפר הרבה בתים יפים שניתן לישון בהם ולהרגיש את הקצב האיטי והמעניין של האזור.

Letea Forest ניתן להגיע ליער רק בליווי של מדריך מקומי. היער הוא יער טרופי (היער הטרופי הצפוני ביותר באירופה) ויש בו גם דיונות חול גדולות. ניתן לראות ביער גם סוסים פראיים חופשיים.

סולינה (Sulina) הוא נקודת העצירה האחרונה של השיט ביובל הזה של הדנובה. למשך מאות שנים סולינה הייתה עיר נמל ראשית שהובילה דרך הדנובה סחורות מאירופה כולה לכיוון של המזרח התיכון. האוכלוסיה בסולינה הייתה מאוד מגוונת ובינלאומית וכללה אנשים מדתות שונות. בסולינה ניתן למצוא מקומות לשכור אופניים, קיאקים או לבלות בחוף הגדול והיפה.

אגם פורטונה (Lake Fortuna)

תעלת כיליה ותעלת ספנטו גאורגה

חוץ מתעלת סולינה יש שתי תעלות רחבות נוספות שיוצאות מטולצ'יאה. התעלות האלו הן פחות תיירותיות, וניתן ללכת אליהן אם אתם מעוניינים לראות עוד מהטבע הפראי הזה. לפעמים אנשים מעדיפים את השיט בתעלות האלו בימים שיש בהם הרבה מאוד תיירים כדי לזכות לקצת יותר שקט ואינטימיות.

תעלת ספנטו גאורגה (Sfantu Gheoghe Arm) היא התעלה השנייה שיוצאת מתעלת טולצ'יאה. גם בתעלה הזו יש נקודות רבות לעצירה: Balteni de Jos, Mahmudia, Murighiol, Sfantu Gheorghe.

תעלת כיליה (Bratul Chilia) היא התעלה הצפונית ביותר של הדלתה והאורך שלה הוא 111 ק"מ. נקודות העצירה בתעלה הזו הן: Ceatalchioi, Plaur, Pardina, Tatanir, Chilia Veche, Periprava.

תשלומי מעבר

כדי להכנס לדלתא של הדנובה צריך לקנות כרטיסי מעבר. ניתן לקנות כרטיסים במנהלת הרשמית של הדלתא (ARBDD אתר: www.ddbra.ro כתובת: Portului 34 A), אבל ניתן לקנות את הכרטיסים גם בבתי המלון. חלק ממקומות הלינה כוללים אישורי מעבר כחלק מהמחיר על הלינה.

המחיר של כניסה לדלתא הוא 5 ליי לכניסה יומית או 15 ליי לכניסה לשבוע. מעבר לכך יש לשלם 10 ליי אם אתם נכנסים עם רכב לאזור ו20 ליי אם אתם נכנסים לאזור בעזרת ספינה. אם אתם מעוניינים לדוג או לצוד יש תשלום נוסף.

כרטיסים לספינות

כדי להפליג ולראות את שפך הנהר ניתן להפליג בעזרת ספינות. ישנן ספינות מהירות שנוסעות ישירות לסוף המסלולים ויש ספינות איטיות. מהספינות המהירות לא ניתן לראות את הנוף של הנהר ולכן כדאי לקחת את הספינות האיטיות לפחות לצד אחד של ההפלגה, ואז אם רוצים כבר למהר ולחזור אפשר לקחת ספינה מהירה. יש אפשרות גם לשכור סירות אישיות שמאפשרות יותר חופש וניתן בעזרתן להתקרב יותר ולהנות מהשפע שהאזור מאפשר.

החברה הראשית שעושה הפלגות נקראת Navrom Delta S.A, אתר: navromdelta.ro, כתובת: Portului 26. ניתן גם למצוא אפשרויות נוספות להפלגה באתר הזה.

טולצ'יאה (טולצ'ה)

טולצ'יאה עצמה היא לא אימפריית תיירות והיתרון הגדול ביותר שלה הוא שהיא נמצאת בכניסה לדלתה של הדנובה ושכל ההפלגות עוברות דרכה. למרות זאת, יש מספר דברים יפים לראות ולעשות באתרי התיירות ובמוזיאונים של טולצ'יאה.

בניינים יפים בטולצ'יאה

מנזר Saon Monastery
 • מנזר Saon Monastery. כתובת: Niculitel. מדובר בשתי כנסיות, אחת עתיקה מעץ ובוץ שנבנתה ב1846 ועדיין עומדת על תילה, ואחת מאבן שנבנתה בתחילת המאה ה20 שמוקפות באגם. כשהמים עולים יש מצבים שבהם הכנסיות מוקפות במים משלושה כיוונים. ליד הכנסייה יש גם תחנת רוח עתיקה ויפה וגן חיות קטן עם בנות יענה.
 • אנדרטת העצמאות (Monumentul Independentei). כתובת: רחוב Gloriei. האנדרטה היא לזכר המלחמה לעצמאות של רומניה מידי העותומניים בשנת 1877. האנדרטה היפה נמצאת על גבעה שניתן להשקיף ממנה על נהר הדנובה ועל העיר.

מוזיאונים בטולצ'יאה

 • מוזיאון הדלתה של הדנובה. (Muzeul de Stiintele Naturii Delta Dunarii) אתר: icemtl.ro. כתובת: רחוב 14 Noiembrie. מוזיאון קטן ויפה שמציג את ההיסטוריה של אזור הדנובה ומציג את דרך החיים של הדייגים באזור ובעלי חיים שגרים באזור. יש בתוכו אקוריום גדול עם דגים מהאזור.
 • המוזיאון להיסטוריה וארכיאולוגיה. (Muzeul de Istorie si Arheologie) אתר:istorie. כתובת: רחוב Gloriei, קרוב לאנדרטת העצמאות. סגור ביום שני.המוזיאון מציג את ההיסטוריה של האזור מהזמן העתיק ועד לימי הביניים. במוזיאון יש הרבה מאוד ממצאים ארכיאולוגים מהתקופות השונות.
 • המוזיאון האנתרופולוגי (Muzeul de Etnografie si Arta Populara). כתובת: רחוב 9 Mai. סגור בימי שני. המוזיאון מציג אוסף של כלי דיג מהסביבה, תלבושות מקומיות, אומנות מקומיות ועוד.

מלונות מומלצים

 • Pensiunea Melisa – בית הארחה מומלץ בטולצ'יאה במרחק קצר מהנמל. הצוות נחמד ועוזר בארגון הטיול. חדרים נקיים ונעימים.
 • Hotel Europolis – בית מלון נעים ונקי בטולצ'יאה עם חדרים גדולים ושוק לקניות ליד המלון.
 • Pensiunea Obretin – בית הארחה בתוך היובל המרכזי של הדלתא. בית הארחה מפנק באמצע הטבע.
 • Living In Delta – מלון בקריסאן באמצע הטבע של נהר הדנובה עם צוות עוזר וחדרים יפים ונעימים.
 • Casa Coral Sulina – בית הארחה בסולינה בקצה היובל של הדנובה עם חדרים נוחים ונעימים.

טיול מהדלתא של הדנובה לחופי הים השחור

מי שעושה טיול של מספר ימים יוכל לצרף חופשה בים השחור עם חופשה בדלתא. הדרך בין שני המקומות לוקחת שעה וחצי, ואנחנו מציעים מספר אטרקציות בין המקומות. הטיול כולו הוא לאורך הנהר והשפך שלו ויש בו נופים מקסימים.

 • בבדג (Babadag). השם של המקום נקרא על שם המילה באבא – אבא בערבית והר. האגדה מספרת על רועה בשם הזה שגילה קבר של קדוש בזכות העובדה שהכבשים שלו נמנעו מאבן מסויימת. בעיירה הזו יש מוזיאון לאומנות אוריינטלית עם כלים עתיקים מעניינים רבים. בכפר גם נמצא המסגד הישן ביותר ברומניה על שם Ali Ghazi Pasha. ליד המסגד יש את הקבר של הפאשה שהיה לו הרמון עם 800 נשים שבויות.
 • אניסלה (Enisala). בכפר הזה שנמצא בין האגמים יש מוזיאון איכרים (Gospodaria Taraneasca) שמציג את חיי הדייגים באזור. אם תמשיכו מעט צפונה מהמוזיאון ניתן להגיע לשרידים של מצודת הרקילה (Cetatea Heracleea) שהיא אחת הנקודות הטובות ביותר לצפייה בציפורים באזור.
 • ג'ורילובקה (Jurilovca). כפר דייגם יפה שלידו נמצאים שרידים של עיירה יוונית בשם Capul Dolosman, שבה ניתן לראות את מה שנותר מהכפר בצד אחת הנקודות הטובות לצפייה בבעלי הכנף באזור.
 • מצודת היסטריה (Cetatea Histria) ואגם סינוי (Lacul Sinoe). המצודה היא חלק מעיר הרוסה רומאית עתיקה שהייתה הנמל העיקרי של הרומאים בים השחור. בתוך המצודה ניתן לראות שרידים של מקדשי זאוס ואפרודיטה בצד מרחצאות ובניינים ציבוריים. ליד המצודה נמצאת אחת הלוגונות היפות ביותר באזור.

כתיבת תגובה