טיול לאורך כביש טרנספגרשאן TRANSFAGARASAN.

כביש טרנספגרשאן

כביש טרנספגרשאן (DN7C) הוא אחד הכבישים הכי יפים באירופה ובעולם. הכביש הזה מכונה גם הדרך לשמיים והוא חוצה את רכס הפאגארש שנמצא בחלק הדרומי של רכס הרי הקרפטים שברומניה. הכביש מגיע לגובה מדהים של 2,034 מטרים והנופים שבתוכו הם עוצרי נשימה.

ניתן לנסוע בזהירות עם רכב ששכרתם לאורך הכביש כפי שנתאר בהמשך. אפשרות אחרת היא להצטרף לסיור מאורגן עם הסעה מבוקרשט או מבראשוב לאורך הכביש. ניתן למצוא סיורים מאורגנים בתשלום כאן.

תיאור הכביש

הכביש מתחיל בצד אחד מהאזור של העיר סיביו עד לעיר פיטשט. האורך של הכביש הוא 90 ק"מ והוא נבנה בשנות ה70 מסיבות ביטחוניות. לבניית הכביש הזה היה מחיר דמים מאוד לא פשוט. השלטונות הקומוניסטים באותה תקופה טענו שבמהלך הבנייה נהרגו כ40 אנשים, אבל הערכה של ההסטוריונים היא שבמהלך הבנייה נהרגו מאות רבות של פועלים. הכביש הוא עוד הוכחה לכוח העצום של שליטה במדינה שהיה בידיוי של הרודן צ'אושסקו.

הכביש הוא כביש מאוד מפותל ויש לו לכל אורכו שני מסלולים ולכן כדאי לנסוע עליו רק אם אתם נהגים בעלי ניסיון וביטחון. בדרך כלל הכביש עמוס במטיילים ולכן תהיו מוכנים לכך שמהירות הנסיעה לא תעלה על 50 קמ"ש לאורך הדרך. הכביש לכל אורכו כולל 5 מנהרות, שהארוכה ביניהן מגיעה לאורך של 884 מטר. לאורך הכביש קר אפילו בקיץ.

חלק מהכביש סגור למשך חודשים רבים במשך השנה בגלל שלגים וסכנה גדולה מדי לנהיגה. החלק הסגור נסגר באופן רשמי בין תחילת נובמבר ועד תחילת יולי, אבל לפעמים הכביש נשאר בטוח לנסיעה מעבר לזמן הזה. השנה (2021) החלקים העיקריים של הכביש ייפתחו בתחילת יולי אבל לא בטוח שכל החלקים יהיו פתוחים בזמן הזה. ננסה להמשיך לעדכן ברגע שתהיה ידיעה ברורה.

בכל מקרה חלקים גדולים מהכביש פתוחים תמיד. החלק שבין כביש DN1 (הכביש שבין סיביו לבראשוב) לבין Cabana Bâlea Cascadă פתוח כל השנה (בין סימני ק"מ 152 ל 130.8) החלק שבין Bâlea Cascadă לבין Piscu Negru (סימני ק"מ 130.8 – 104) סגורים חלק מהשנה, ודרומה משם פתוח כל השנה. שווה לנסוע לכביש גם בזמן שחלק מהכביש סגור.

אטרקציות לאורך הכביש

האטרקציה העיקרית בנסיעה לאורך הכביש הוא הכביש עצמו והנוף המדהים שבו ולכן יש הרבה מאוד מקומות לעצור בדרך ולהנות מהנוף. אם אתם מגיעים מצפון לא בטוח שאתם צריכים להמשיך ולהדרים עד הסוף. נתאר את האטרקציות בכביש מצפון לדרום:

 • מפל בלאה (Bâlea Waterfall). מפל מאוד גדול שניתן לעצור לידו ולראות אותו מלמעלה. בחורף זוהי נקודת העצירה האחרונה בכביש מצפון וניתן להמשיך ממנה לאגם בלאה בעזרת הרכבל.
  אגם בלאה (Balea Lake) – אגם מאוד יפה לאורך הדרך עם חניה משני צידי הדרך בתשלום. בקיץ אפשר להגיע עד לאגם בעזרת הרכב אבל בחורף הדרך היחידה להגיע היא בעזרת רכבל שיוצא ממפל בלאה. לפעמים כשעוצרים ליד האגם יש ערפל שמקשה על ראיית הנוף, אבל אם תחכו קצת זמן סביר להניח שהערפל יתפזר ותוכלו לראות את הנופים היפים. האגם לא מתאים לרחצה כי הטמפרטורה של המים מגיעה בקיץ לעשר מעלות, ויש ימים רבים בקיץ שהטמפרטורה היא הרבה יותר נמוכה. יש מספר טיולים למיטיבי לכת שמתחילות באגם ומטפסות על ההרים מסביב. ניתן גם לעלות בדרך מדהימה למיטבי לכת מהאגם למפל. בחורף יש ליד האגם מלון קרח מדהים ביופיו, וניתן להשאר לישון בתוכו.
  האגדות מספרות ששמו של האגם הגיע מסיפור על איכר שקראו לו בלאה שהיה רועה כבשים באזור הזה וניצח פעם דוב שהגיע לטרף את הכבשים. המלך ששמע על הניצחון שלו על הדוב הזמין אותו להיות לוחם בצבא. בת המלך התאהבה בו והם החליטו להנשא ולחזור לחיות חיים פשוטים כאן באזור. בדרך חזרה הם נקלעו לסופת שלגים ובחיפוש אחרי מחסה הם נפלו לאגם הזה שנקרא על שמם.
אגם בלאה
 • מפלי Capra. נקודת עצירה יפה שניתן לעשות בה מסלול של כשעה הליכה לכיוון מפלים יפים.
 • סכר ואגם Vidraru. האגם הזה הוא אגם מלאכותי שנבנה בשנת 1996, הסכר נבנה במטרה לייצר חשמל בדרל הידרואלקטרית. הסכר הזה מאפשר לייצר כמות חשמל גדולה של 400 GWH והוא אחד ממפעלי החשמל הגדולים ביותר באירופה. הכביש עובר על גבי החלק העליון של הסכר לאורך 305 מטרים במראה עוצר נשימה. בקיץ ניתן לשוט באגם הזה בעזרת סירה במחיר של 10 ליי לאדם לחצי שעה.
 • טירת Poenari. הטירה הזו נבנתה במאה ה14 עבור אחד הנסיכים הרומניים. הטירה הזו נראית קשה מאוד לכיבוש ומעט מאוד צבאות ניסו לכבוש אותה לאורך השנים. העלייה לטירה הזו מתאימה רק לאנשים עם כושר כי יש 1500 מדרגות שצריך לטפס כדי לעלות אליה, אבל מי שיעשה את המאמץ ייוכל לראות את כל הנוף המדהים של הסביבה. הטירה הזו משווקת גם היא כטירה האמיתית של דרקולה. ואכן, בניגוד להרבה טירות אחרות הנסיך ואלד שעל שמו נוצרה אגדת דרקולה היה גר כאן מדי פעם, אבל זה לא היה ביתו הראשי. אפשר לקרוא עוד על טיולים בעקבות דרקולה.
 • מנזר קורטאה דה ארגס (Curtea de Arges) הוא אחד המנזרים הכי יפים ברומניה. האדריכלות של המנזר השפיעה בצורה משמעותית על המראה של כנסיות ומנזרים רבים לאורך החלק הדרומי של אירופה. זהו מקום הקבורה של המלך קרול הראשון.

מקומות לינה לאורך הכביש

לאורך הכביש יש הרבה מקומות ללינה וזו חוויה מאוד נעימה ללון לילה או שניים באזור המקסים הזה. בחודשי הקיץ הנסיעה לאורך הכביש כולו יכולה לקחת שעות רבות, ולכן לא קל לנסוע הלוך ושוב באותו יום וכדאי להשאר לישון בדרך ולחזור למחרת. אנחנו נמליץ על מספר מקומות טובים ללינה לאורך הכביש. גם את מקומות הלינה נביא מצפון לדרום.

 • Bujor de Munte יחידת אירוח שמתאימה למשפחה באווירה כפרית ממש בתחילת הכביש מצד צפון המארחים נחמדים מאוד ודואגים לכל הצרכים. יש מכולת במרחק הליכה.
 • Complex Pastravaria Albota. אתר נופש שנמצא גם הוא בתחילת הכביש מהצד הצפוני שלו. יש באזור הנופש הזה אפשרות לרכיבה על סוסים, אופניים, דיג וירי בחץ וקשת. מקום מאוד יפה ונהדר למשפחות.
 • Vila Adela Transfagarasan. וילה שנמצאת ממש על שפת הנחל צפונית לאגם בלואה.
 • Vila Balea. בית הארחה מאוד יפה במיקום עם נוף מדהים, באזור של אגם בלואה.
 • Pensiunea Dealu Morii.
 • Hotel Posada Vidraru. מלון מאוד יפה שנמצא ממש על גדות האגם והסכר וידארו, בחלק הדרומי של הכביש. חדרים גדולים ונוחים.
 • Pension Irina. פנסיון שנמצא על צלע ההר קרוב לטירת Poenari. הפנסיון נקי ונעים עם מארחת נחמדה.
 • Pensiunea Ioana. פנסיון מטופח ויפה בכניסה הדרומית לכביש בקורטאה דה ארג'ש.
 • Hotel Subcarpati. מלון דרכים שנמצא בכניסה הדרומית לכביש. המלון ברמה של ארבעה כוכבים והוא חדיש יחסית.
נוף מהכביש

מרחקים לערים ברומניה

המקום הכי נוח להגיע ממנו לכביש היא העיר סיביו שברומניה, אבל ניתן להגיע לכביש גם מערים אחרות:

 • סיביו נמצאת במרחק של כ50 ק"מ מהכביש והדרך לוקחת כ45 דקות עד תחילת הכביש.
 • בראשוב נמצאת במרחק של 100 ק"מ מתחילת הכביש והדרך לוקחת כשעה וארבעים
 • קלוז' נאפוקה נמצאת במרחק של 220 ק"מ והדרך לוקחת שלוש שעות.
 • בוקרשט נמצאת במרחק של 155 ק"מ מהחלק הדרומי של הכביש (קורטאה דה ארגס) והדרך לוקחת כשעתיים.
 • קראיובה נמצאת במרחק של 155 ק"מ והדרך לוקחת כשעתיים וחצי.

אני מקווה שהמדריך הזה שימש אתכם בנסיעה בדרך. אני מאוד אודה לכם אם תוכלו להוסיף עוד מידע מהניסיון שלכם אחרי הנסיעה בתגובות, כדי שגם אחרים יוכלו להנות מהמידע.

3 מחשבות על “טיול לאורך כביש טרנספגרשאן TRANSFAGARASAN.”

 1. היינו שם היום.
  הדרך היתה פקוקה במשך שעות!
  אולי בגלל יום ראשון??
  החלטנו לחזור ועלינו עם הרכבל לטייל באגם ובמעלה ההר. (עליה קשה מאד!).
  אחד מאיתנו ירד ברכבל , והאחרים ירדו ברגל עד תחילת הפקק.
  אי אפשר היה לחצות את המעבר היום, אאכ החלטתם לשבת שעות ברכב

  הגב
  • נסענו מצפון לדרום- דרך יפה מאוד ללא פקקים ביום שני.
   מומלץ ללכת למפלי בלאה – שעה לכל כיוון.
   המלון האחרון שהמלצת מקסים !!! יש לו שף מעולה שמכין אוכל טוב טוב במסעדה שבו

   הגב

כתיבת תגובה