מזוודה שנאבדה – מה לעשות כשחברת התעופה איבדה את המטען שלך?

דיילת עם מזוודה

אחת החוויות המרגיזות ביותר בטיסה היא כאשר חברת התעופה מאבדת את המטען שלך. אתם מגיעים לקרוסלה של המזוודות ומחכים ומחכים, ובאיזה שהוא שלב אתם מבינים שכל האנשים שהיו אתכם בטיסה כבר נעלמו מזמן ורק אתם עדיין מחכים והמזוודה לא מגיעה. אם הבעיה הזו מתרחשת בנסיעה חזרה הביתה, האי נעימות היא לא כל כך גדולה, אבל אם המזוודה אבדה בדרך לחופשה אתם תקועים רק עם הבגדים והציוד שנמצא עליכם ובתיק הקטן שעלה אתכם למטוס, וזה כבר יכול להיות ממש לא נעים.

חוץ מלהתרגז ולהתעצבן מה עושים במקרה כזה?

האם מזוודות הולכות לאיבוד הרבה פעמים?

על פי SITA, שמוציאה כל שנה דו"ח לגבי מזוודות אבודות, כמות המזוודות שלא הגיעו ליעד (אבדו או הגיעו באיחור) בשנת 2016 היה 21.6 מיליון. מדובר ב5.73 מקרים מכל אלף נוסעים, שזה בעצם בחצי אחוז מהמקרים. זאת אומרת אחד למאתיים נוסעים יעמוד בפני החוויה הלא נעימה של אובדן מזוודה.

אחד הנתונים המעודדים בפרסומים של הסטטיסטיקה הזו היא שרוב המזוודות לא הולכות לאיבוד אלא מאותרות ומגיעות אל הנוסעים באיחור. למעשה, 85 אחוזים מהמזוודות שלא מגיעות ליעדן, נמצאות ומוחזרות לבעלים שלהן תוך 48 שעות מהרגע שהם איבדו אותן, כך שרוב הסיכויים שהבעיה שאתם עומדים בפניה היא בעיה זמנית בלבד של איחור בהגעת הכבודה ולא באובדן הכבודה. לטענת החברה, רק 7 אחוזים מהתיקים שהלכו לאיבוד לא חוזרים בסופו של דבר אל הבעלים שלהם כי הן הלכו לאיבוד או נגנבו.

אני מקווה שהסטטיסטיקה הזו קצת מרגיעה אתכם בזמן שאתם עומדים ללא מזוודה, ושאתם מתפללים שתהיו מאלו שהמזוודה שלהם נמצאת במהירות, אבל לפני כן יש כל מיני דברים שאתם צריכים לעשות כדי לפתור את הבעיה שלכם.

דווחו במהירות על אובדן המזוודה.

הרבה פעמים אנחנו כבר כל כך עצבניים ועייפים אחרי הטיסה ואחרי שחיכינו הרבה זמן למזוודה שהדבר האחרון שמתחשק לנו לעשות הוא לחפש איפה מודיעים על אובדן המזוודה וללכת לשם ולטפל בבירוקרטיה, אבל מאוד מאוד חשוב שתלכו לעשות את זה. חלק לא קטן מחברו התעופה לא יפצו אתכם אם לא תלכו באופן מידי לדווח על הבעיה. בחלקן יש תנאי של הודעה עד ארבע שעות מהנחיתה ובחלקן תנאי של 24 שעות. גם אם יש לכם משהו אחר חשוב לעשות לא כדאי לדלג על השלב הזה.

אם אתם בשדה תעופה גדול לכו אל הדלפק של חברת התעופה שלכם ושם אמורים להסביר לכם איפה ואיך למלא את התלונה על אי הגעת המזוודה. אם אתם בשדה תעופה קטן שאין בו דלפק קבוע של חברת התעופה שלכם, תשאלו כל עובד של שדה התעופה והוא יסביר לכם לאן צריך ללכת כדי לדווח.

כל חברות התעופה בעולם משתמשות במערכת אחת גדולה של הסעת מטען, ולכן ברגע שאתם מדווחים על בעיה בהגעת המטען, הודעה על כך משוגרת למערכת ומתחיל להתבצע חיפוש של המטען האבוד. עד שאתם מודיעים על התקלה החיפוש הזה לא מתחיל להתבצע. איבוד של מזוודה יכול לקרות בגלל שהתג שיש עליו את הפרטים של הטיסה שלכם נפל או שהחברה לא הספיקה להעביר את כל המטען ממטוס למטוס, ולכן צריך להתחיל לזהות אלו תיקים נשארו ללא בעלים ולשדך אותם לאנשים שהמטען שלהם לא הגיע.

בררו עם חברת התעופה אלו דברים אתם יכולים לקנות

רוב חברות התעופה מאפשרות לקנות מעט מוצרים כדי להסתדר בימים הראשונים עד שהמזוודות שלכם יגיעו. כדאי לברר עם חברת התעופה שלכם מהי המדיניות שלהם בעניין הזה. החוק ברוב המקומות לא מחייב את חברות התעופה לתת לכם פיצוי מסוים אלא רק מחייבת אותם שיהיה להם מדיניות פיצוי ושהם יפרסמו אותה.

ברמה המינימלית כמעט כל חברות התעופה יתנו לכם פיצוי על דברים שצריך בשביל שנת לילה פשוטה. חלקם יתנו לכם ערכה עם מספר פריטים בדלפק של חברת התעופה. חלק מהחברות נותנות פיצוי שמאפשר לקנות דברים לכל השהות שלכם בחופשה, חלקן יתנו רק מספר פרטים עם קבלות וחלקן כמעט לא נותנות שום דבר. בכל מקרה אחרי שהייתם בדלפק (או שהוא היה סגור) כדאי ללכת ולקנות מספר בגדים (לא יקרים מדי), לבנים ומוצרי היגיינה. חשוב מאוד לשמור על הקבלות במקרה כזה יחד עם כרטיסי הטיסה והדיווח על אובדן המזוודה כדי שתוכלו לקבל מחברת התעופה את הפיצוי בקלות.

תשאלו את חברת התעופה איך הם מתכננים להחזיר לכם את המזוודות כשהן יגיעו. הרבה מחברות התעופה שולחות את המזוודה לאחד מבתי המלון בעיר ללא תשלום. אם אתם צריכים שהם ישלחו את המזוודה למקום אחר בקשו את זה מהם באופן מפורש וכנראה שתענו בחיוב. לעיתים רחוקות חלק מהחברות ידרשו תשלום עבור הסעת המזוודה אל המלון שלכם.

בקשו מחברת התעופה החזר על מחיר הטסת המטען

היום בעידן הלואו קוסט, סביר מאוד ששילמתם לחברת התעופה סכום נפרד עבור המזוודות שלכם. בגלל שהמזוודות שלכם לא הגיעו אתם זכאים לקבל מחברות התעופה החזר כספי עבור הטסת המזוודות. כיוון שקנינו מהם שירות שלא התבצע כמו שצריך רוב החברות לא יעשו בעיות ויזכו אתכם על מחיר הטסת המזוודה גם אם זו תמצא יום או יומיים אחרי הטיסה.

כדאי מאוד להתעקש על העניין הזה. אם יחזירו לכם את הסכום ששילמתם על המזוודה. התשלום יכול לכסות על הנזק שיגרם לכם.

הגישו תביעה על אובדן מזוודה

אם המזוודה בסופו של דבר לא הגיעה אליכם והיא הלכה לאיבוד אתם זכאים לפיצוי מחברת התעופה. אל תשכחו לתבוע את חברת התעופה כדי לקבל החזר. ברוב האתרים של חברות התעופה יש טופס שצריך למלא במקרה של אובדן של הכבודה שלכם. כדאי מאוד לשלוח את הטופס עם דואר רשום במקרה שמבקשים מכם להעביר אותו בדואר ולא במייל. שימו לב. חברות שונות מגדירות את המטען כאבוד לגמרי אחרי זמן שונה. חלק מגדירות אותו כאבוד אחרי חמישה ימים וחלקן מחכות אפילו שלושים יום לפני שהן מוכנות לראות אותו כאבוד.

חברות התעופה מחויבות לפיצוי לפי אמנות בינלאומיות, אבל הן עושות הכל כדי שהתשלום יהיה נמוך עד כמה שאפשר. אם יש לכם קבלות של חלק מהציוד שהיה במזוודה זה יכול להועיל לתהליך התביעה. כדאי לפני שסוגרים את המזוודה לצלם אותה כדי שיהיה יותר קל לתבוע. החברות לא אוהבות לפצות את הנוסעים יותר מדי ולכן על פי אמנות בין לאומיות הן משלמות בערך 85 ש"ח על כל קילו שיכולתם לקחת ומשתדלות אפילו לשלם פחות מכך. אם אתם יכולים להוכיח שהיה במזוודה דבר ערך שעולה יותר מהמחיר הזה לפעמים חברות התעופה יסכימו לפצות אתכם עד לסכום של 6000 ש"ח. מעבר לסכום הזה לא תקבלו פיצוי אלא אם כן עשיתם ביטוח מיוחד.

איך למנוע אובדן מזוודה?

יש כל מיני דברים שניתן לעשות כדי למנוע את האובדן של המזוודה מראש. כמובן, שהשיטות האלו לא מבטיחות שום דבר אבל הן יכולות לעזור ולמנוע עוגמת נפש בהמשך הדרך. כמובן, הדרך הכי טובה למנוע אובדן של מזוודה הוא שלא תהיה לכם מזוודה שנשלחת לבטן המטוס. אני מצליח לטייל בעולם כמעט תמיד ללא מזוודה גדולה אלא רק עם טרולי שבדרך כלל ניתן להעלות לטיסה עצמה. כדי להצליח לטוס עם מעט מטען צריך לשנות גישה לטיסה לחו"ל וללמוד איך לארוז מזוודה קטנה. בכל מקרה, כדאי מאוד שדברים יקרים שאתם לוקחים אתכם יהיו במזוודה שאתכם במטוס עצמו ולא במזוודה בבטן המטוס.

אם יש לכם מזוודה, כדאי להקפיד לפני כל טיסה להוריד ממנה את כל התגים שנשארו עליה מטיסות קודמות כדי שהתגים הישנים לא יבלבלו את המערכת של חברות התעופה. חוץ מזה, כדאי מאוד להוסיף למזוודה תג קטן משלכם שכולל את השם שלכם, כתובת ודרכים ליצירת קשר. אפשרות יותר מתוחכמת היא להוסיף למזוודה תג חכם אלקטרוני של חברת supersmarttag  שמאפשר לכם להכניס באופן אלקטרוני את כל הפרטים שלכם ומאפשר יותר בקלות לעובדי שדות התעופה למצוא אתכם.

לפעמים, אובדן המזוודה מתחיל מהעובדה שאנחנו לא מזהים את המזוודה שלנו בין המזוודות הרבות שמסתובבות על הקרוסלה בשדה התעופה. אני מוסיף הרבה פעמים סרט קטן וצבעוני למזוודה או סימן אחר שיעזור לי למצוא את המזוודה בקלות ולזהות אותה מיד כשהיא מגיעה, כך שאני מיד יכול לראות שאף אחד אחר לא הוריד אותה.

בגלל שלא תמיד אני נוסע עם אותה מזוודה, לפעמים אני לא זוכר בוודאות איזה צבע היה למזוודה שלי (אחרי טיסה המוח לא תמיד כל כך עובד). לכן, אני מצלם בטלפון את המזוודה לפני הטיסה ומיד לפני שאני הולך לחפש את המזוודה אני מסתכל על התצלום של המזוודה.

נאחל לכם שלעולם לא תזדקקו למידע הזה ותמיד המזוודות שלכם יחכו לכם כמו שצריך בירידה מהמטוס.

כתיבת תגובה