איך לשכור רכב בזו"ל בחו"ל?

הילוכים

לא תמיד כדאי לשכור רכב בטיסה לחו"ל. כשאתם הולכים לטייל באחת הערים הגדולות באירופה או בארה"ב, בלא מעט מקרים יהיה לכם יותר נוח ויותר זול להתנייד בעזרת תחבורה ציבורית ולא בעזרת רכב ששכרתם. כשאתם עם רכב אתם כל הזמן צריכים למצוא מקומות חנייה, ולשלם עליהם, ובהרבה מאוד ערים מרכזיות בעולם מצב התחבורה הציבורית הוא טוב מאוד ואפשר להגיע יותר מהר ממקום למקום בעזרת תחבורה ציבורית מאשר עם רכב צמוד.

אבל יש חופשות לא מעטות שבהם חייבים רכב. בין אם זה בגלל שאנחנו מטיילים בטיול שהוא לא בערים אלא בחיק הטבע ובין אם זה בגלל שאנחנו עושים טיול שכולל מספר מקומות ואנחנו רוצים לעבור ביניהם. עד לפני כמה שנים אני הייתי משתדל להימנע כמה שאפשר משכירת רכב בחו"ל בגלל המחיר היקר של השכרת רכב, אבל בשנים האחרונות למדתי איך אפשר להוריד גם את המחיר של המרכיב הזה בטיול. אני שמח להציג בפניכם את התובנות שלי להוזלת מחיר השכרת רכב בחופשה בחו"ל.

מנועי חיפוש להשוואת מחירי השכרת רכב

כמו בנושא הטיסות הזולות ונושא בתי המלון הזולים, בשנים האחרונות האינטרנט מאפשר השוואת מחירים מאוד טובה, דבר שהיה מאוד קשה לפני שהאינטרנט נהיה כלי כל כך יעיל. בשנים האחרונות יש מספר מנועי חיפוש טובים שמאפשרים להשוות בקלות את המחיר של השכרת רכב.

אני משתמש בעיקר בשני מנועי חיפוש עיקריים: RENTALCARS – זהו מנוע חיפוש שבעצם פותח על ידי אותה חברה שמפעילה את מנוע החיפוש בוקינג. ו – autoeurope שמתמחה בעיקר ברכבים מאירופה אבל אפשר למצוא בעזרתו רכבים מכל העולם. מניסיוני כמעט תמיד באחד משני מנועי החיפוש האלו אני מוצא את הרכב הזול ביותר לשכירות, אבל יש עוד המון מנועי חיפוש ואפשר לנבור ולחפש בכולם.

אחד היתרונות של שני האתרים האלו הוא שבדרך כלל הם מאפשרים לבטל את שכירת הרכב עד 48 שעות לפני שכירת הרכב בפועל, ולכן במקרה שבו הטיול מתבטל זה יכול להיות יתרון עצום.

בגדול, השיקול העיקרי שלי בבחירת הרכב הוא המחיר הזול, ואני לא נרתע גם אם מנועי החיפוש מציעים לי חברה מקומית לשכירות רכב שאני לא מכיר. אבל במקרה כזה אני בודק קצת באתרים האלו מה חוות הדעת שהגולשים נתנו על החברות. אם יש שם בעיקר סיפורי זוועה אז אני לא אשכור מהחברות המקומיות, אבל בדרך כלל גם החברות הקטנות הן מאוד מומלצות.

חלק מחברות התעופה מציעות עסקאות של שכירת רכב תוך כדי קניית כרטיס הטיסה. לפי הניסיון שלי בחלק מהמקרים בגלל העסקאות הכוללות שלהם עם חברות ההשכרה, המחירים שלהם יוצאים מאוד זולים ולכן כדאי להציץ מה הציעו לכם בזמן קניית כרטיס הטיסה אבל כמובן להשוות.

ביטוח השכרת רכב בחו"ל

כשאתם שוכרים רכב בחו"ל אתם מקבלים אותו בדרך כלל עם ביטוח בסיסי מאוד שכולל השתתפות עצמית מאוד גבוהה שיכולה להגיע ל2500$. כידוע, חברות ההשכרה מחייבות על כל נזק קטן בסכומים מאוד גדולים ולכן הרבה מאוד אנשים רוצים לעשות ביטוח כולל לרכב. היתרון הגדול של הביטוח הזה הוא שאתם יכולים לנסוע בראש שקט ולדעת שלא תחויבו על שום פגיעה או שריטה של הרכב.

החיסרון הגדול של האפשרות הזו היא שחברות ההשכרה גובות מחירים מאוד גבוהים עבור האפשרות הזו. הרבה מאוד פעמים בזמן שתבואו לשכור את הרכב הם ילחצו עליכם להוסיף את רכיב הביטוח להזמנה, ושכירת רכב שנראתה זולה וטובה הופכת להרבה יותר יקרה.

אני מעדיף לנסוע בראש יחסית שקט אבל לא לשלם את המחיר המופרז של חברות ההשכרה. אני מציע לבטח באחת משתי חברות חיצוניות שיבטחו לכם את הרכב. היתרון הוא שאם תהיה תאונה החברות האלו ישלמו את ההשתתפות העצמית ואתם לא תחויבו בכלל. מצד שני, בניגוד לביטוח של חברות ההשכרה יהיה לכם קצת בלאגן במקרה של תאונה. אם תהיה לכם תאונה חברת ההשכרה תחייב אתכם במחיר ההשתתפות העצמית ואתם תוכלו לתבוע בחזרה את חברת הביטוח שתשלם לכם את דמי ההשתתפות העצמית. מדובר בהליך יותר מסובך שבו לא תוכלו פשוט לשים את המפתחות וללכת לדרככם אבל הוא הרבה יותר זול.

חברה אחת שהרבה פעמים ביטחתי דרכה היא worldwideinsure. החברה הזו מציעה ביטוח שנתי שתופס במקרה שאתם מטיילים מספר טיולים בשנה, אבל במצטבר לא מטיילים יותר מ60 יום. המחיר שלהם לביטוח שנתי כזה הוא 120 ליש"ט. יש אפשרות באתר גם לקבל ביטוח לנסיעה בודדת והמחיר שלו הוא בסביבות 6 ליש"ט ליום. במקרה של טיול בודד כדאי גם מאוד להשוות באתר rentalcover שמציע הצעות זולות מאוד לביטוח משלים לשכירת רכב לחו"ל.

איזה רכב לשכור בזמן טיול חו"ל?

יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון כשבוחרים איזה רכב כדאי לקחת:

חלק גדול מהחברות היום מציעות קבוצות רכב ולא רכב מסוים. זאת אומרת הם מתחייבים להביא לכם לדוגמא, רכב משפחתי עם חמישה מקומות של 1600 סמ"ק בלי להתחייב לרכב ספציפי כדי שיהיה להם יכולת יותר גמישה בהתנהלות, ולכן הבחירה שלכם צריכה להיות לפי גודל הרכב ורמת האבזור ולא להתרשם מהרכב הספציפי שמוצע לכם באתר.

אם אתם מתכננים לנסוע הרבה במהלך החופשה כדאי לשכור רכב יותר גדול מהרכב שמשמש אתכם במשך השגרה. קחו בחשבון שבדרך כלל יהיו לכם מזוודות רבות וגדולות שגם הן יצטרכו מקום, ושצפיפות גדולה מדי ברכב יכולה להרוס את כל הטיול. כמובן, גם מהסיבה הזו אנחנו מציעים ללמוד איך לארוז מעט לקראת טיול בחו"ל.

ברוב המקרים יש פער מאוד גדול בשכירת רכב בין רכבים אוטומטיים לרכבים עם גיר ידני, ולכן אם אתם נוהגים בצורה טובה גם על גיר ידני, כדאי לכם לשכור רכב ידני ולא אוטומטי.

חפשו הוזלות גם אחרי ששכרתם את הרכב.

כמו שאמרתי מקודם, רוב החברות מאפשרות לבטל את השכירות עד 48 שעות לפני השכירות עצמה, ולכן אם מצאתם מחיר יותר זול אתם יכולים לבטל את ההשכרה הקודמת ולקבל את אותו רכב במחיר יותר זול. אפשר בשביל ההוזלה הקטנה הנוספת הזו לחזור כל כמה ימים לאתר של חברות ההשכרה, אבל למזלנו יש אתר שיעשה בשבילנו את העבודה.

האתר autoslash מספק בדיוק את השירות הזה. אתם יכולים לשכור רכב ישירות דרכו, אבל גם אם לא שכרתם דרך האתר הזה אתם יכולים להכניס אליו את פרטי שכירת הרכב והוא ימשיך להשוות בשבילכם את המחירים ויעדכן אתכם אם יש דרך להוזיל עלויות בהמשך. הרבה פעמים האתר הזה מאפשר לחסוך עוד סכום יפה ממחיר השכירות.

תבדקו שכירות מהעיר ולא משדה התעופה.

הניסיון מוכיח שבהרבה מהמקרים המחיר של שכירת רכב יוצא זול באופן משמעותי כששוכרים את הרכב מהעיר ולא משדה התעופה. בחלק מהמקרים ראיתי הבדלים של עשרים או שלושים דולר ליום במחיר וזה יכול להצטבר להפרש משמעותי.

אם התחבורה הציבורית בין שדה התעופה לעיר הראשונה שבה אתם מתארחים היא נוחה שווה לבדוק האם הפרש כזה קיים גם במקרה שלכם ולשקול לשכור את הרכב מהסניף שנמצא בעיר ולהתנייד לשם בתחבורה הציבורית או בהסעה.

החזרת רכב לסניף שונה מהסניף ששכרתם בו את הרכב.

חברות ההשכרה מאוד לא אוהבות שמחזירים רכב לסניף שונה מהסניף שבו הרכב נלקח ולכן בהרבה מאוד מקרים הן מייקרות מאוד את סכום ההשכרה אם אתם לא מחזירים לאותו סניף. בדרך כלל כדאי להשתדל מאוד להחזיר לאותו סניף, אבל אם אין ברירה כדאי לשים לב במנועי החיפוש שיש לפעמים חברות שלוקחות מחיר נמוך עבור החזרה במקום שונה, ולכן יכול להיות שלמרות שהסכום הבסיסי שהן דרשו עבור השכירות היה יקר יותר המחיר שלהם בסוף יוצא יותר זול.

אם אתם צריכים רכב רק כדי להגיע מנקודה לנקודה אולי תצליחו להרוויח ולקבל בהזדמנות רכב מחברת ההשכרה בדולר אחד. כמובן שאלו מקרים מאוד נדירים אבל שווה לבדוק את האפשרות.

למה עוד כדאי לשים לב כששוכרים רכב?

כשאתם מזמינים את הרכב יש בדרך כלל אפשרות להזין את מספר הטיסה כדי שחברת התעופה תדע מתי לצפות לכם. אם לא תעשו את זה, אז במקרה של התעכבות משמעותית בטיסה יכול להיות שחברת ההשכרה תחייב אתכם על איחור או שאפילו תבטל את ההשכרה שלכם, ותהיו חייבים לשכור מחדש במקום במחיר הרבה יותר גבוה.

בכל מקרה, כדאי מאוד שכרטיס האשראי שאתו משלמים על השכירות יהיה שייך לנהג ולא לאף אחד אחר. אם כרטיס האשראי יהיה של מישהו אחר חברת ההשכרה לא תאפשר לכם לעשות ביטוח אצל צד שלישי והיא עשויה להקשות עליכם בכל אפשרות של גמישות בהשכרת הרכב.

כדאי מאוד להוציא רישיון בינלאומי לפני שמגיעים לשכור רכב במדינה זרה. אמנם על פי החוק בהרבה מדינות היום לא חייבים רישיון בינלאומי מיוחד, אבל חברות ההשכרה לא תמיד מוכנות לקבל את הרישיון הישראלי ודורשות רישיון בינלאומי. אפשר לעשות רישיון בינלאומי בסניפים שונים של חברות שונות כמו שמפורט כאן.

אם אתם רוצים לעבור ממדינה למדינה (לא בתוך האיחוד האירופי) בזמן ההשכרה זה עלול להיות מאוד בעייתי וחלק מהחברות לא יאשרו לכם את זה בכלל ולכן כדאי מאוד לברר את זה לפני שאתם שוכרים כדי שלא תהיה לכם עוגמת נפש.

כמובן, נסיעה במקום שאתם לא מכירים היא יותר מסובכת ומסוכנת – סעו מאוד בזהירות.

מחשבה 1 על “איך לשכור רכב בזו"ל בחו"ל?”

  1. גם שירביט מציעים ביטוח השתתפות עצמית. חלק מחברות הביטוח האחרות מציעות זאת כנספח. זה יוצא זול יותר ובטוח יותר מלבטח דרך חברה בחו"ל שבמקרה של סירוב כיסוי, צריך לתבוע אותה במדינתה.

    הגב

כתיבת תגובה