איך לארוז מזוודה לטיסות לואו קוסט

הרבה אנשים שיודעים שאני טס הרבה מאוד לחו"ל בטיסות זולות אומרים לי שהם לא רוצים לטוס בטיסות כאלו בגלל שבטיסות כאלו הנורמה היא שאין מזוודות גדולות אלא רק טרולי וברגע שמוסיפים את המזוודה המחיר עולה באופן משמעותי ומפסיק כבר להיות כל כך זול. האמת היא שהרשת מלאה בבדיחות על כך שבעצם טיסות לואו קוסט הן לא כל כך זולות כי כל הזמן מבקשים ממך תוספות למחיר בשביל דברים בסיסיים שצריך, ולכן אפילו אם מצאת טיסה מאוד זולה בסוף היא תעלה ביוקר.

שינוי גישה לטיסות בעולם

לא נעים לי לומר, אבל החברים האלו שלי נטועים בעבר הרחוק. עולם הלואו קוסט העביר את עולם התיירות מהפכה גדולה ומאפשר לכולם לטוס בעולם בזול, אבל בשביל להשתתף במהפכה צריך לשנות קצת את הראש לקראת טיסות.

אני זוכר כשההורים שלי היו טסים זה היה מבצע שהתחילו להתכונן אליו חודשים רבים לפני הטיסה, והם היו לוקחים איתם את כל הבית. אני טס הרבה ולא עושה מזה עניין כל כך גדול ומצליח לקחת מעט מאוד חפצים וכך אני מצליח לטוס הרבה ובזול. חווית הטיסה שלי היא מאוד שונה. אני קונה לא מעט דברים תוך כדי השהות שלי בחו"ל ולא סומך רק על הדברים שהבאתי בארץ. בכלל אני משתדל להיות מקומי למשך כמה ימים. אם אתם רוצים להשתתף במהפכת הלואו קוסט אני מציע לכם לקרוא את העצות הבאות כדי ללמוד איך להצליח לטייל בעולם בלי לשלם על מזוודות נוספות.

עדיף לקחת תיק ולא מזוודה

כדאי לקרוא באופן ברור את ההוראות של חברת התעופה לגבי הגודל של המזוודה שמותר לקחת במטוס, ולא לקחת מזוודה יותר גדולה ממה שמותר. חברות התעופה בדרך כלל מחשיבות גם את הגלגלים כחלק מהגודל של המזוודה ולכן חשוב למדוד אותם בצורה הזו. בדרך כלל ביציאה מישראל חברות התעופה פחות מקפידות על כל סנטימטר אבל הרבה מאוד פעמים בטיסה חזרה מחו"ל יש יותר הקפדה על הגודל של המזוודה.

אני בדרך כלל מעדיף לקחת תיק גדול בגודל שחברת התעופה מתירה ולא מזוודה כי בתיקים יש בדרך כלל יכולת יותר פשוטה לשחק קצת עם הגודל כדי להצליח להכניס את כל הדברים ובכל זאת לעמוד במידות הנדרשות על ידי חברות התעופה כי התיקים הם יותר גמישים מאשר מזוודות. בחלק משדות התעופה יש מתקני ברזל שצריך להכניס אליהם את התיק או המזוודה וכך בודקים את הגודל. תיק, אפילו כשהוא מפוצץ מצליח בדרך כלל להיכנס יותר בקלות למתקנים האלה.

בכל מקרה, אני בדרך כלל מעדיף אם ניתן לקחת את התיק או הטרולי איתי למעלה במטוס כדי לחסוך בזמן של הירידה מהמטוס, אבל בכל מקרה אני דואג לסמן אותו עם שם במקום ברור ומנסה לקשור עליו מטפחת צבעונית כדי שיהיה יותר קל לזהות אותו במקרה שלא יאפשרו לי להעלות את המזוודה למטוס.

הכנת רשימה לאריזה

אריזת המזוודה מתחילה  בשלב הראשון מתכנון של רשימת אריזה מוקפדת כדי לדעת אלו דברים אני רוצה לקחת, כי כשאני אורז באופן טבעי אני נוטה לקחת יותר דברים ממה שאני צריך. אני יודע בדיוק מה אני מתכנן לארוז ואני יכול לנסות לצמצם אותה כמה שיותר. כשיש לי רשימת אריזה אני מחלק את הרשימה לשלושה חלקים: דברים שאני חייב לקחת כמו בגדים וכלי רחצה, דברים שיהיה נחמד אם יהיה לי כמו ספרים וחפצי בידור ודברים שאני לוקח רק ליתר ביטחון אם אני אצטרך אותם. את הקבוצה האחרונה של דברים שאתם לקחים רק ליתר ביטחון אל תיקחו אתכם. אם תצטרכו את החפצים האלו תחפשו לקנות אותם במקום שתהיו בו. תחשבו פעמיים האם אתם חייבים כל חפץ.

יש הרבה דברים שאנשים לוקחים מארץ למרות שהם יכולים להשיג אותם בקלות במקום החופשה, וחבל לסחוב אותם מהארץ כשאפשר פשוט לקנות אותם במקום אליו תגיעו. זה בוודאי נכון לגבי אוכל וחטיפים שאפשר יהיה לקנות בחו"ל, כלים חד פעמיים ועוד. כשאני מגיע לחו"ל אני נכנס לחנות פארם או סופר קטן עוד בשדה התעופה ומשלים דברים.

קחו עליכם בגדים בשדה התעופה

אם אני נוסע למקום שבו אני חושש שיהיה לי קר ולכן אני צריך סוודר ומעיל אני אלבש אותו בצ'ק אין מחוץ למזוודה. למרות שביום שאני יוצא מהארץ חם ואני לא זקוק למעיל אני לא אקח אותו בתוך המזוודה אלא בחוץ. לא חייבים ללבוש אותו כל הזמן בשדה התעופה אבל ברגע הצ'ק אין צריך ללבוש את הבגדים האלו. חברות התעופה לא סופרות את החפצים שאתם לוקחים עליכם אלא רק את החפצים שנמצאים בתוך המזוודה.

בגלל הסיבה הזו שחברות התעופה לא בודקות את הבגדים שאנחנו לובשים עלינו אני ממלא את הכיסים של המעיל בכל מיני חפצים קטנים שאני רוצה לקחת איתי, כמו מטען לטלפון, אוזניות קטנות וחפצים קטנים נוספים שאני רוצה לקחת איתי ולא למלא איתם את המזוודה.

איך לארגן את המזוודה

אחרי שצמצמנו את הרשימה כמה שרק אפשר, אנחנו נתחיל לארוז את החפצים הגדולים בהתחלה אחד הדברים הראשונים שאנחנו נארוז יהיה נעליים. לא תמיד צריך לקחת נעליים ספייר כי הם תופסים הרבה מאוד מקום. לפעמים אפר לקנות נעלי בית במחיר מאוד נמוך במקום שאליו אתם נוסעים. בכל מקרה אני נועל בנסיעה את הנעליים הכי גדולות שלי שיתפסו הכי הרבה מקום כדי שאני לא אצטרך לקחת אותם איתי במזוודה. כאשר אתם שמים נעליים בתוך המזוודה אל תשאירו אותם ריקים אלא נסו למלא את הנעליים בחפצים קטנים כמו גרביים וחפצים קטנים אחרים, ואז תשימו את הנעליים אחת מעל השנייה עקב מול אגודל כדי שהם יתפסו כמה שפחות מקום. אני שם את הנעליים בתוך שקית ניילון כדי שהם לא ילכלכו לי את שאר הדברים.

חלק מהאנשים שאורזים אוהבים מאוד לגלגל את הבגדים וחלק מהאנשים אוהבים לקפל אותם. אני מעדיף להשתמש בשיטה שמשלבת בין שתי השיטות. אני בדרך כלל שם את הנעליים בחלק התחתון של המזוודה, כך שכאשר אני ארים את המזוודה הם יעמדו למטה ויתנו יציבות למזוודה. ליד הנעליים אני שם עוד חפצים שאני לא יכול למחוץ.

מעל הנעליים ושאר הדברים שאני לא יכול לכווץ, אני שם הרבה מאוד מהבגדים בצורה מגולגלת, כך שאני אצליח להכניס אותם ברווחים שבין החפצים. אני בדרך כלל מגלגל כמה בגדים בבת אחת כאשר בגדים קטנים וקלים כמו תחתונים וגופיות באמצע ומכנסיים וחולצות מלמעלה. אחר כך אני שם מעל הבגדים ששמתי במזוודה לכיוון הסגירה של המזוודה את הבגדים המגושמים שלא מתגלגלים בקלות מקופלים וסוגר את המזוודה. בדרך כלל יש במזוודות חגורה קטנה שמאפשרת לכווץ את הבגדים באופן יותר הדוק מהמצב הרגיל שלהם.

תיק כלי רחצה

בגלל סיבות ביטחוניות שדות התעופה לא מאפשרות להכניס נוזלים למטוס, ולכן אם אתם מתכננים להעלות את הטרולי שלכם למטוס אז אל תביאו אתכם שמפו או קרמים אחרים בבקבוקים גדולים למטוס אלא תדאגו לבקבוקים קטנים של 100 מ"ל שבהם יהיו כל הדברים הנוזליים. כך גם מצליחים לחסוך במקום ולא לוקחים אתנו חפצים גדולים שאנחנו לא צריכים. חלק מחברות הקוסמטיקה מאפשרות לקבל דוגמיות של המוצרים שלהם שכדאי להשיג אותם בשביל נסיעות כאלו.

באופן כללי אני מעדיף לשמור תיק של כלי רחצה ארוז עם משחות במידות קטנות (למשל שפופרות קטנות של משחת שיניים) כל הזמן. כך אני יכול תמיד להכניס אותו מיד לתיק בלי לשכוח דברים ובלי להתחיל לחפש ברגע האחרון משחות וחפצים קטנים ואני לא נדרש להתפשר על חפצים גדולים. את כל כלי הרחצה אני שם בתיק כלי רחצה קטן וגמיש כדי שהדברים לא ילכלכו לי את התיק.

כביסה וקניות בחו"ל

כשאני נוסע לנסיעה ארוכה אני לא לוקח כמות בגדים שמספיק לכל הימים אל רק מעט בגדים לשלושה ארבעה ימים ומחפש בחו"ל מקום שבו אני יכול לכבס את הבגדים שלי. כמעט בכל עיר תיירותית גדולה יש מכבסות לכביסה עצמית שלא עולות כל כך הרבה. מעבר לכך, בדרך כלל אני משתדל שבחלק מהימים אני אישן בדירה שיש בה מכונת כביסה. להרבה אנשים זה נראה מאוד משונה לכבס בגדים בזמן טיול בחו"ל, והם מרגישים שזה פוגע בחוויה שלהם בתיירים.

כמו שאמרתי בהתחלה, אני מתייחס לטיול בחו"ל כדבר שגרתי ונורמלי, ולכן אני קונה לא מעט דברים בחנויות רגילות בחו"ל ומכבס לעצמי חלק מהדברים, ולא מתייחס לעצמי כתייר מפונק. לא רק שאני חוסך כך הרבה מאוד כסף, אלא אני מרגיש שזה יותר לי חוויה הרבה יותר טובה של טיול כי אני מתחכך בחיים הנורמליים של המדינה שהגעתי אליה.

כתיבת תגובה