כל המידע על חופשה בנאנט

נאנט היא העיר השישית בגודלה בצרפת שיושבת על גדות נהר הלואר. זוהי העיר הגדולה ביותר של מערב צרפת והיא העיר המרכזית של חבל ברטאן. העיר עברה בעשרות השנים האחרונות שינוי מאוד גדול והיא הופכת לעיר יותר ויותר תיירותית. חלק גדול משינוי של העיר הוא בהצגת מיצגים אומנותיים מרשימים ברחבי העיר. העיר גם יכולה להיות נקודת יציאה בעמק הלואר.

אטרקציות בנאנט

טירת דוכסי ברטאן
 • ארמון הדוכסים (Château des Ducs de Bretagne). כתובת: 4 Place Marc Elder. טירה גדולה שהיתה המקום שבו ישבו הבריטנים ששלטו בעיר. הטירה נבנתה במאה ה13, ובמשך כ300 שנה היא הייתה הסמל של הכיבוש של העיר. הטירה נמצאת ליד נהר הלואר. הכניסה לחצר ולסוללות היא בחינם. בתוך הטירה נמצא המוזיאון ההסטורי של נאנט (פירוט לגביו ניתן לקרוא בחלק של המוזיאונים).
 • קתדרלת נאנט (Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul). אתר: cathedrale. כתובת: 7 Impasse Saint-Laurent. קרוב לארמון הדוכסים. הקתדרלה הזו מוקדשת לשליחים הנוצריים פאולוס ופטרוס. היא התחילה להבנות במאה ה15 אבל הבנייה השולמה רק כעבור יותר מ400 שנים. העובדה שהבניה נמשכה שנים רבות גורמת לכך שיהיה בקתדרלה שילוב מעניין בין חדש לישן. זו אחת הקתדרלות הגדולות ביותר בצרפת, ויש בתוכה מספר ויטראז'ים מאוד יפים.
 • פלאס רויאל (Place Royale) ופלאס דו קומרס (Place du Commerce). שתי הכיכרות המרכזיות של העיר העתיקה. מסביב לכיכרות יש הרבה בניינים מאוד מעניינים ובמרכז של כיכר רויאל יש מזרקה יפה מברונזה שהיא מחווה לנהר הלואר. בין שתי הכיכרות יש רחובות יפים של העיר העתיקה שנוצרו למעשה על ידי ייבוש תעלות של מים.
פסאז' Passage Pommeraye
 • פסאז' Passage Pommeraye. כתובת: 20 Passage Pommeraye. הפסאז' הזה שנמצא ליד הכיכר המרכזית, הוא מקום נהדר לקניות אבל כדאי לבקר בו גם אם אתם לא מתכננים לקנות שום דבר. זהו פסאז' קניות שנבנה בשנת 1834 ויש בו עבודות אבן וברזל וגג מזכוכית שנותנות תחושה של חזרה בזמן. מקום נהדר לתמונות.
 • כיכר Place du Bouffay. הכיכר הגדולה של העיר העתיקה של נאנט. יש בכיכר הזו בתים מהמאה ה14 לצד הרבה מסעדות וחנויות יפות.
הפיל ב- Les Machines de l’Île
 • המכונות של האי (Les Machines de l’Île). אתר: lesmachines. כתובת: Parc des Chantiers. מעין לונה פארק גדול שממוקם במקום שבו פעם היו המספנות של נאנט. אחת האטרקציות העיקריות של הפארק הוא פיל מתכת שמסתובב בעיר ושיכול לקחת על גבו 52 אנשים. בפארק יש גם קרוסלות רבות ועופות וחרקים ענקיים. הפארק הוא יוצא דופן באופיו וכדאי מאוד לראות אותו כחלק מהביקור בעיר. האווירה בפארק היא של עיר שעשועים אומנותית מאוד.
 • פארק בוטני jardin des plantes. אתר: jardins. כתובת: Rue Stanislas Baudry. אחד הגנים המרשימים ביותר בצרפת כולה. הגנים נמצאים ממש במרכז העיר, צפונית לארמון הדוכסים, ויש בהם יותר מ10,000 סוגים של צמחים. הגן הוא גן יוצא דופן וניתן לראות בו עצים וביתנים בני מאות שנים.
 • שכונת Île Feydeau. שכונה עירונית מאוד יפה מהמאה ה18. בעבר היה כאן יובל של נהר הלואר, שהפך לשכונה אחרי שהוא יובש, ולכן השם של השכונה נקרא כאי. השכונה מאוד משומרת ויש בה עדיין את האווירה העתיקה. השכונה הייתה מקום הולדתו של ז'ול וורן ויש בו היום מוזיאון לא כל כך מוצלח לזכרו.
 • האנדרטה להנצחת העבדות (Mémorial de l’Abolition de l’Esclavage). כתובת: Quai de la Fosse. היו שנים רבות במאה ה18 שבהן נאנט הייתה אחד ממרכזי הייבוא הגדולים באירופה של עבדים לקראת העברתם לאמריקה. בשנת 2012 הוקמה האנדרטה הזו שנועדה לבטא את הצער הצרפתי על המעורבות בהפצת העבדות. האנדרטה מצליחה לתפוס את תשומת הלב בשילוב של התאורה והאודיו, וניתן לראות בה נתיבי הברחה של עבדים ורשימות אוטנתיות של עבדים מהתקופה.
 • המסלול הירוק. לאורך חלק גדול מהאטרקציות של העיר יש מסלול ירוק שניתן ללכת לאורכו וכך לעשות סיור בחינם בכל המקומות היפים של העיר. המסלול נמתח לאורך כתשעה ק"מ ברחבי העיר.

מוזיאונים בנאנט

 • המוזיאון לאומנות יפה (musée des beaux-arts). אתר: arts. כתובת: 10 Rue Georges Clemenceau. מוזיאון גדול מאוד עם מעל 2000 מ"ר ומעל 12,000 פריטי אומנות שמציגה אומנות יפה מהמאה ה13 ועד ימינו.
 • המוזיאון להיסטוריה של הטבע (Muséum d’Histoire Naturelle). אתר: metropole. כתובת: 12 Rue Voltaire. מוזיאון מרשים מאוד שיש בו גלריה לכל אחד מהנושאים של חקירת הטבע של האזור: זאולוגיה, פליאונטולוגיה, אתנוגרפיה ועוד. אחד המוצגים המרשימים ביותר נמצא בגלריה הזאולוגית עם שלד של לויתן שאורכו מעל 18 מטר.
 • המוזיאון ההיסטורי של נאנט (Musée d’histoire de Nantes). אתר: chateau. המוזיאון נמצא בתוך אולם הדוכסים. המוזיאון נפתח מחדש בשנת 206 ובסיור בתוכו ניתן לראות את המבנה המרשים של הטירה עם תצוגות מולטימדיה על ההיסטוריה של העיר.
 • מוזיאון הספינה Maillé-Brézé. אתר: maillebreze. כתובת: Quai de la Fosse. ספינת מלחמה צרפתית מימי מלחמת העולם השנייה, שבתוכה ניתן לראות תצוגה מעניינת על ההיסטוריה של התי הצרפתי. הספינה הזו שימשה את מפיקי הסרר "דנקרק". הם חיפשו ספינה אנגלית אבל הם לא מצאו ולכן לקחו את הספינה הזו (האמת היא שהם השתמשו בספינה הזו כדי ליצור מראית עין של שתי ספינות מלחמה).
 • מוזיאון הדפוס (musée de l'imprimerie) אתר: imprimerie. כתובת: 24 Quai de la Fosse. מוזיאון שמאפשר לראות את ההתפתחות של הדפוס. יש שם מכונות דפוס עתיקות ומעניינות.
 • מוזיאון דוברי (Musée Dobrée). כתובת: 18 Rue Voltaire. מוזיאון שנמצא בתוך ארמון קטן ויש בו אוסף אומנות פרטי מאוד גדול של תומס דוברי. בתקופה האחרונה חלקים מסויימים מהמוזיאון סגורים לשיפוצים.
 • מוזיאון ז'ול וורן. אתר: julesverne. מוזיאון שמוקדש לסופר המפורסם. המוזיאון כרגע לא מרשים בכלל וניתן לוותר עליו אלא אם כן אתם מעריצים גדולים של הסופר.
הגן הבוטני נאנט
הגן הבוטני jardin des plantes

מלונות בנאנט

 • מלון Okko Hotels. מלון נוח ויפה שנמצא ממש במרכז העיר במרחק הליכה קצר מהתקדרלה של נאנט. במלון יש חדר כושר וסאונה, ויש בו טרקלין שמוגשת בו בכל שעות היום קפה ושתיה ומעט אוכל בחינם. השירות של הצוות ראוי לציון. אם אתם באים עם רכב קחו בחשבון שהחנייה במלון בתשלום נוסף.
 • מלון Sozo Hotel. מלון בוטיק שנמצא מול הגן הבוטני היפה של נאנט. המלון נמצא בתוך מבנה יפה מהמאה ה19 עם עיצוב מיוחד וחלונות ויטראז'. שינה במלון הזה משלימה את החוויה המיוחדת של הנופש בעיר, ונותנת תחושה של מסע בזמן.
 • מלון Oceania l'Hôtel. מלון שנמצא במרכז העיר במרחק קטן מהכיכרות המרכזיות. זהו המיקום הכי טוב שניתן למצוא בנאנט. החדרים במלון יחסית מרווחים.
 • מלון ibis Styles. מלון שנמצא במרחק לא גדול מהגן הבוטני. המלון נקי ונעים אבל קצת בסיסי. היחס של הצוות מצויין. המלון נותן תמורה טובה למחיר שלו.
 • מלון ליד שדה התעופה Escale Oceania. אם אתם מגיעים לשדה התעופה מאוחר בלילה או שאתם יוצאים מוקדם בבוקר כדאי לכם לישון במלון הנעים הזה שנמצא במרחק של כמה מאות מטרים משדה התעופה, עם שאטל לשדה.

נאנט עם ילדים

חלק גדול מהאטרקציות האומנותיות שפזורות ברחבי העיר הן גם אטרקציות לילדים. ילדים מאוד יהנו לראות את הפיל המכונה של האי ואת הטירות המרשימות. גם הגן הבוטני מאוד מתאים לילדים. כאן אספנו עוד כמה אטרקציות שניתן לעשות במיוחד לילדים:

 • פלינטריום. אתר: planetarium. כתובת: 8 Rue des Acadiens. פלינטריון גדול מאוד ומרשים במחיר זול יחסית.
 • רכבת תיירים. אתר: train הרכבת יוצאת מתחנה מול הקתדרלה. הרכבת פעילה בין אפריל לספטמבר. המחיר של הרכבת הוא 7 אירו והזמן של הסיבוב הוא כ40 דקות.
 • פארק Square Élisa-Mercœur. כתובת: Cours John Kennedy. בתוך הכיכר הזו יש פארק נהדר לילדים שנעשה על ידי אמן יפני מפורסם
 • מזרקת מים. מול אולם הדוכסים יש מזרקת מים נהדרת מהריצפה שניתן לבלות איתה מספר שעות עם ילדים.
 • שיט לאורך הנהר. יש נקודות רבות שאפשר לשכור בהם סירה לאורך נהר הלואר ולהנות משיט נעים.

קניות בנאנט

 • פסאז' Passage Pommeraye. אתר: passage כתובת: 20 Passage Pommeraye. הפסאז' הזה הופיע גם ברשימת האטרקציות והוא מקום מאוד יפה מהמאה ה18 עם שלוש קומות עם הרבה מאוד חנויות.
 • מרכז קניות Centre Beaulieu. אתר: beaulieu. כתובת: Boulevard du Général de Gaulle. מרכז הקניות הגדול ביותר במרכז העיר עם למעלה מ120 חנויות מותג בינלאומיות.
 • מרכז קניות Atlantis‬. אתר: atlantis. כתובת: Salvador Allende Saint-Herblain. קניון גדול מאוד במרחק של כעשרים דקות נסיעה מהעיר. בקניון הזה יש מלבד חנויות רבות וגדולות גם חנות של דקלתון, איקאה וסופר גדול. ניתן להגיע למקום עם קו תחבורה ציבורי מס. 50
 • רחוב Rue Crébillon. אזור של חנויות יוקרה עם חלונות ראווה מרשימות ויפות.
 • חנות שוקולדים Chocolaterie Debotté. כתובת: 9 Rue de la Fosse. מקום נהדר שמתמחה בשוקולד עם מסורת של שנים רבות.

טיולים יומיים מנאנט

עמק הלואר

עמק הלואר הוא האפשרות המלהיבה ביותר לטיול ארוך שמתחיל מנאנט. הערים שציינו נמצאות בקצה של העמק ויש הרבה מה לראות בהן למי שמחפש רק טיול חד יומי, אבל הן יכולות להיות גם פתיחה לטיול של כמה ימים שממשיך לכיוון העיר טור (tours) שבתוך העמק. עמק הלואר שוכן בין פריז לבין נאנט, ולכן טיסה לנאנט יכולה להיות בחירה נוחה וזולה יותר לטיול בעמק.

טירת אנז'ה
 • אנייר או אנז'ה (Angers). אנייר נמצאת בתוך עמק הלואר ומרוחקת כשעה נסיעה ברכב או ברכבת מנאנט. אנייר היא עיר סטודנטיאלית תוססת ומעניינת עם עיר עתיקה יפה. הטירה של העיר שנקראת Château d’Angers היא טירה מבוצרת ענקית עם 17 צריחי הגנה. ממרומי הטירה נשקף נוף מדהים שלא כדאי לפספס אותו. במרתף של טירת אנז'ה נמצא שטיח האפוקליפסה שהוא השטיח העתיק ביותר שנשאר מימי הביניים משנת 1375 באורך של כ100 מטרים. טירה נוספת בעיר היא טירת Château du Plessis-Bourré המדהימה שנמצאת על שפת הנחל ושימשה תפאורה לסרטים רבים, וטירות נוספות. ליד העיר נמצא הגן הבוטני terra botanica שהוא פארק יוצא דופן שמשלב בין פארק שעשועים לבין פארק של צמחייה. השילוב מלא במשחקים ודמויות מעניינות שנפגשים איתן בתוך הפארק. חוויה מומלצת מאוד גם לילדים. אם אתם רוצים להשאר לישון באנייר, כדי להמשיך לטיול לעמק הלוא אני ממליץ על מלון Foch או על מלון הדירות Angers Green Lodge
 • סומיר (Saumur). סומיר נמצאת בהמשך עמק הלואר במרחק של שעה וארבעים וחמש דקות ברכב או ברכבת וניתן לשלב את הנסיעה אליה עם אנייר. סומייר עצמה היא עיר מאוד יפה עם טירת chateau המדהימה שמשקיפה על נהר הלואר (אתר: saumur). הנוף מהטירה הוא מאוד יפה אבל גם בתוך הטירה יש מוצגים ארכיטקטונים מאוד מרשימים. אם תרצן לישון בסומיר כדאי לבחור במלון Hôtel St Pierre

פיי דה לה לואר (pays de la loire).

אפשרות אחרת מומלצת לנסיעה לטיול יומי מנאנט היא לאחת מערי החוף שנמצאות לאורך האוקינוס האטלנטי ומאפשרות חופשה בים בצרפת.

 • פורניק (Pornic). נמצאת במרחק של בין שעה לשעה וחצי נסיעה ברכב או ברכבת. פורניק נמצאת ממערב לנאנט על חוף האוקיינוס. העיר נראית כאילו היא יצאה מגלוייה, ויש בה 14 ק"מ של חופים נוחים, אזורי דיג בצד עיר עתיקה מימי הביניים. יש שתי טירות מעניינות בעיר. טירת le clion sur mer, מהמאה ה12 ששופצה רבות במשך השנים וטירת Pornic המאוחרת יותר.
 • סן נזאר (saint nazaire) נמצאת במרחק של כשעה וחצי נסיעה מנאנט. היא נמצאת בשפך של נהר הלואר לאוקינוס האטלנטי. בעיר יש מספר חופים יפים וטירות גדולות. בין נאנט לסן נאזר יש מיזם שנקרא שפך הנהר (estuary nantes) שבו יש כשלושים פרויקטים מרשימים אומנותיים לאורך הנהר. ניתן לנסוע לאורך השביל עם אופניים ולראות את מיצגי האומנות היפים.
 • קליסון (Clisson). במרחק של פחות משעה נסיעה דרומה מנאנט ברכב או ברכבת. העיר עם הטירה בתוכה נמצאות ממש על שפת הנהר, ויש בהן גם מספר גדול של מועדוני קיאקים.
Les Machines de L'ile, Nantes, France

השכרת רכב ברומניה

אם אתם מתכננים לעשות טיול עירוני ברומניה אתם לא צריכים לשכור רכב, ואולי אפילו יהיה לכם יותר נוח להסתובב בלי רכב ולדאוג לחנייה. התחבורה הציבורית ברומניה היא סבירה. לכן, מי שמטייל בתוך בוקרשט לא צריך רכב. אבל, חלק גדול מאוד מהנופשים ברומניה מתכננים טיול רחב יותר אל מרחבי הטבע היפים של רומניה או בין ערים שונות. במקרה כזה השכרת רכב היא מאוד כדאית. הדרך הנוחה ביותר מבוקרשט לבראשוב היא עם רכב.

המחירים של שכירת רכב ברומניה הם יחסית זולים למחירים בארץ. יש ברומניה כל מיני סוכנויות מקומיות ובינלאומיות שניתן למצוא דרכן שכירות של רכב. הניסיון שלנו אומר שבדרך כלל המחירים הטובים ביותר לשכירת רכב נמצאים באתר של rentalcars. האתר הזה הוא אתר שנותן השוואת מחירים בין סוכנויות הרכב השונות. כמעט מעולם לא קרה לנו שהצלחנו בחיפוש האישי שלנו למצוא מחירים יותר טובים מהמחיר שהוצע לנו על ידי האתר הזה. לפעמים ניתן למצוא מחירים טובים יותר באתרים של סוכניות לא כל כך מוכרות, אבל ההפרש הוא לא גדול ולא שווה בעינינו את הסיכון.

אחד היתרונות הגדולים שיותר של השכרה מחברת rentalcars היא העובדה שאתם יכולים לבטל את השכרת הרכב בדרך כלל עד 48 שעות לפני השכירות. לכן, גם אם יש סיכוי שבסוף התוכניות שלכם ישתנו אתם יכולים לשריין לעצמכם רכב.

רכבים בתוך סמארטפון

חברות השכרת רכב ברומניה

על כל הסוכנויות אנחנו שומעים בדרך כלל המלצות ודברים טובים בצד מקרים של בעיות, אבל עדיין יש חברות השכרה שאנחנו מקבלים עליהן כמעט מיד המלצות וכאלו שהרבה פעמים יש איתן בעיות. יש ברומניה חברות השכרה בינלאומיות בצד חברות השכרה מקומיות. כמעט תמיד המחיר של החברות המקומיות יהיה יותר זול מהמחיר של החברות הבינלאומיות.

בין החברות הבינלאומיות אנחנו שומעים הכי הרבה המלצות חמות על אוויס וקצת פחות על סיקסט. על החברות Alamo ו- Firefly אנחנו שומעים גם לא מעט תלונות. נעבור לסקור את החברות המקומיות:

אוטונום Autonom – מומלצת

חברת רכב שאנחנו שומעים עליה לא מעט המלצות מאנשים ששכרו ממנה רכבים. השירות של הסוכנים של החברה הוא נוח ונעים, והם מגלים אדיבות ונכונות לעזור. הרכבים בכמעט כל המקרים שפגשנו היו מוכנים לנסיעה וזמן השהות בדלפקי החברה היה קצר. חלק גדול מהרכבים להשכרה ברומניה הם ברמה יותר נמוכה מרכבים מקבילים באירופה, והחברה הזו לא יוצאת דופן ולכן לפעמים שמענו אכזבה מרמת האבזור של הרכב או מהקילומטראז' הגבוה שלו.

קלאס ווגן Klass Wagen – מומלצת

באופן כללי, זאת חברת הרכב שאנחנו שומעים עליה הכי הרבה המלצות ברומניה. הרכבים ברוב המקרים היו ברמה יותר גבוהה מאשר ממוצע הרכבים ברומניה. רמת הניקיון של הרכבים הייתה גבוהה והשירות היה אדיב ומהיר. למרות זאת, שמענו מספר פעמים מלקוחות שהחברה מנסה מאוד ללחוץ על הלקוחות לקנות את הביטוח המורחב שלה באופן קצת אגריסיבי ולא נעים. אם אתם בכל מקרה מתכוונים לרכוש ביטוח דרך החברה או שאתם חסינים ללחץ של שירות לקוחות לא היינו מהססים פעמיים לשכור רכב דרכם.

דיירקט רנט Direct Rent – פחות מומלצת

על החברה הזו אנחנו שומעים דעות מנוגדות מאוד. מצד אחד, אנחנו מתרשמים שרמת הרכבים בפועל שם היא די טובה, והרכבים בדרך כלל נקיים. הבעיה הגדולה של החברה הזו היא ביחס של הצוות שהוא בדרך כלל לא נעים. הרבה לקוחות מתארים שהבדיקה של הרכב לפני ההשכרה היא ארוכה מאוד ונראה כאילו החברה מחפשת כל בעיה אפשרית כדי להאשים אץ הלקוחות בתקלות שיתגלו בסופו של דבר. זוהי חוויה מאוד לא נעימה והיא גם לוקחת הרבה פעמים זמן מאוד ארוך.

פרימיום Premium – לא מומלצת

זאת חברת ההשכרה שאנחנו שומעים עליה הכי הרבה תלונות בהשכרה ברומניה. אמנם יש לקוחות שיצאו מהחברה מרוצים אבל יצא לנו לשמוע הרבה מאוד תלונות על החברה. הרכבים במקרים לא מעטים היו במצב ממש לא נעים וטוב, הן מבחינת הניקיון והן מבחינת רמת הרכב, והיחס של הצוות היה במקרים רבים לא מספיק אדיב ונעים.

רכבים להשכרה

ביטוח על השכרת רכב ברומניה

הביטוח שאתם קונים מחברת ההשכרה כולל בתוכו גם רכיב של ביטוח, אבל צריך לקחת בחשבון שזהו לא ביטוח מלא, אלא הוא כולל רכיב של השתתפות עצמית במחיר גבוה מאוד (בדרך כלל מגיע לכמה מאות דולרים).

חברות ההשכרה מחייבות הרבה פעמים את הלקוחות על כל פגיעה או שריטה ברכב, וכך עלול להייוצר מצב שבו אתם משלמים בסופו של דבר מחיר מאוד גבוה על ההשכרה. חברות הההשכרה למינהן מציעות גם אפשרות לקנו מהן ביטוח מלא שבו אין בכלל השתתפות עצמית. לביטוח כזה קוראים בשפה המקצועית ביטוח excess. ניתן לעשות ביטוח כזה דרך חברות ההשכרה או דרך חברות חיצוניות.

אנחנו ממליצים לעשות ביטוח excess, ולא לסמוך על המזל. הנהיגה ברומניה היא לא כל כך פשוטה והסיכוי לבעיה קטנה ברכב הוא גדול. חברות ההשכרה ברומניה הן קשוחות הרבה יותר מאשר ההתנהלות של החברות במערב אירופה והן יחפשו כל שריטה הכי קטנה כדי לחייב אתכם.

ביטוח excess דרך חברת ההשכרה.

היתרון הגדול של ביטוח דרך חברת ההשכרה הוא בכך שאתם מקבלים ראש שקט לגמרי. בגלל שהביטוח הוא דרך חברת ההשכרה אז כשאתם מחזירים את הרכב, אתם יכולים להגיע בראש שקט, לתת את המפתחות של הרכב וללכת. חברת ההשכרה לא תעשה אתכם סיבוב לראות מה הנזקים של הרכב כי בכל מקרה אתם מבוטחים אצלם על כל פגיעה ברכב.

החיסרון הגדול של ביטוח דרך חברת ההשכרה הוא המחיר. המחיר של ביטוח כזה הוא גבוה מאוד, ובמקומות עם מחיר השכרה נמוך כמו רומניה, המחיר של הביטוח עלול להיות יותר גבוה מהמחיר של ההשכרה עצמה. בכל מקרה, כדאי לנסות לפנות לחברה לפני ההגעה למקום ההשכרה כדי לקנות ביטוח כזה, ולא לקנות בשדה התעופה, כי יש סיכוי גדול שהמחיר מראש יהיה קצת יותר נמוך מהמחיר במקום.

הפיתרון הזה מתאים למי שרוצה ראש שקט לגמרי ומוכן לשלם עליו.

ביטוח החזר השתתפות עצמית מחברה חיצונית.

אפשרות אחרת היא לקנות מחברה חיצונית את ביטול ההשתתפות העצמית. האפשרות הזו היא קצת יותר מסובכת. במקרה שבו תהיה בעיה לרכב, אתם תאלצו לשלם את הכסף לחברת ההשכרה, ורק אחר כך תוכלו לתבוע את חברת הביטוח ולקבל בחזרה את דמי ההשתתפות העצמית.

האפשרות הזו כוללת יותר התעסקות עם חברת ההשכרה. בדרך כלל, החברה תחפש הרבה יותר חזק את הפגמים שהיו לכם בנסיעה, וזה גורם לחוסר נעימות מסוימת ולעיכוב מסוים בהחזרת הרכב. אם יתברר שהייתה תאונה, יהיה לכם יותר עבודה בגלל שתצטרכו לשלם לחברת ההשכרה ורק אז תוכלו לתבוע את הביטוח, אבל בסופו של דבר אתם תקבלו את כל הסכום של ההשתתפות העצמית בחזרה.

הייתרון המשמעותי של האפשרות הזו היא בכך שהמחיר של הביטוח הוא נמוך באופן משמעותי לעומת מחירי הביטוח מול חברת ההשכרה. ניתן לעשות ביטוח כזה כהשלמה לביטוח הבריאות שעשיתם בארץ או מול חברת rentalcars, אם עשיתם מולם את ההזמנה של הרכב.

אני מעדיף לעשות את הביטוח של הרכב מול חברה בשם rentalcover שזה עיקר העיסוק שלה, והיא גם מציעה מחירים מאוד נמוכים עבור הביטוח.

קחו בחשבון שיש סיכוי שחברת ההשכרה תנסה ללחוץ עליכם בזמן ההשכרה לשנות את הביטוח ולעבור לביטוח שלהם. הם ינסו לטעון שלא תקבלו את כל הכסף מחברת הביטוח וינסו להשמיע כל מיני איומים. אל תתרגשו יותר מדי. הביטוח של החברה שלכם הוא מאוד טוב ולא שמענו בכלל תלונות.

דגשים בשכירת רכב ברומניה

 • כמו בכל אירופה המחיר של רכבים ידניים יהיה זול בהרבה מאשר רכבים אוטומטיים. אם אתם רגילים לנהוג על רכב ידני כדאי לשכור דווקא ידני. אם אתם לא רגילים לרכב ידני, גם אם בעבר נהגתם על רכב כזה, לא כדאי בהשכרה לקחת רכב ידני אלא אוטומטי.
 • הנסיעה בכבישים ברומניה עלולה להיות קצת מאתגרת כי רמת הכבישים הבין- עירוניים יותר נמוכה מהרמה של הכבישים בארץ. קחו בחשבון שגם מרחקים שנראים במפה קצרים עלולים לקחת הרבה זמן.
 • קחו בחשבון שהמחיר של ההשכרה כולל בדרך כלל רק את האפשרות הבסיסית. אם תרצו להוסיף נהג או להוסיף כיסא תינוק תצטרכו לשלם עבור התוספת אלא אם כן צויין אחרת בהזמנה.
 • אם לא עשיתם ביטוח דרך חברת ההשכרה כדאי לתעד היטב את הרכב מכל הצדדים. הדרך הטובה ביותר היא לעבור ולצלם את הרכב מכל כיוון אפשרי, גם במקומות שנראה לכם שאין שום בעיה.
שכירת רכב עם הילוכים

סיפורים יש הרבה בעולם – על הבלוג אוספת אוצרות.

(כל ציטוטי הכותרות הן מהשיר ספר לי סיפור של תרצה אתר).

אני ממשיך במסע שלי בעקבות בלוגים של טיולים. אני חייב להודות שהמסע הזה חושף אותי לדרכים מגוונות ושונות לכתיבת בלוגים. תמיד מעניין לראות כתיבה שונה מהכתיבה שלך. המגוון של הבלוגים הוא מאוד גדול ומרשים, וכל אחד יכול למצוא כאלו שהשפה שלהם מדברת אליו באופן עמוק, ואולי אפילו למצוא כמה בלוגים שידברו לרבדים שונים של האישיות שלו.

הלסנקי
תמונה של הלסנקי מתוך הבלוג

העובדה שהבלוגים לא נכתבים מתוך מחשבה עיתונאית מקצועית של הגשת תוכן מצליחה לחשוף משהו יותר עמוק מהאופי של הכתוב שעובר אלינו הקוראים, וממילא יוצר יותר הזדהות וקשר אישי לתוכן. הבלוג שאני כותב עליו היום "אוספת אוצרות" של רבקה קופלר מצליח להעביר באופן חזק מאוד את הנוכחות של הכותבת בתוך הבלוג.

והתחלתי לספר היה היה עולם אחר 

רבקה במהותה היא מספרת סיפורים והאופי הזה מלווה באופן מובהק מאוד את הבלוג. אמנם, כמו בכל בלוג טיולים טוב ניתן גם בבלוג הזה לקבל מידע וטיפים רבים לטיולים שיכולים לעזור לבלוג להתקיים, אבל הנשמה של הבלוג הזה היא לא רק בעזרה המקצועית שלו אלא ביכולת לספר את סיפור של הטיול.

הרבה מאוד פעמים רבקה מרחיבה על נושא מסויים שמעסיק אותה הרבה מעבר לתיאור שנדרש בשביל הטיול עצמו. לפעמים אפילו נדמה שהטיול היה רק תירוץ בשביל לכתוב סיפור טוב. הרבה פעמים אני מוצא את עצמי מגיע לבלוג בשביל מידע תיירותי ונשאר בסופו של דבר בשביל הסיפור והנושא שעלה בפוסט. היכולת הזו לספר סיפור שהוא גדול יותר מהטיול עצמו היא מופלאה בעיני. יש בלוגים שאני קורא רק כשאני מתכוון לטייל למקום שעליו נכתב הפוסט. את הבלוג "אוספת אוצרות" נעים לקרוא גם במנותק מתכנון טיול.

כך למשל, פוסט שמתאר את טאלין יכול לגלוש בקלות למפגש עם ישראלי שעובד בטאלין בשירות המדינה ומחיה בעיני רבקה את הדמות של יואל המרגל מהספר של עמוס עוז "לדעת אישה" שמתרחש באזור. פוסט על הלסנקי מצליח להעביר את הקסם החמקמק של העיר, שקשה מאוד לתאר אותו.

סנטה קתרינה
תמונה של סנטה קטרינה מתוך הבלוג

האמת היא פשוטה מכולן נערה נערה

אם אני מנסה לדייק יותר ולהגדיר מה מוצא חן בעיני בבלוג הזה, עולה לפני מיד השם שרבקה נתנה לבלוג "אוספת אוצרות". נדמה לי שזה מה שרבקה מצליחה לעשות באופן כל כך יפה. היא מטיילת בעולם ומצליחה לראות בכל מיני מצבים וטיולים את האוצרות הגלומים בהםף ולהכניס אותם לאוסף שלה. זוהי ראייה מאוד מיוחדת שאין אותה להרבה אנשים.

אחת הסיבות העיקריות לצאת לחופשה, היא היכולת לצאת קצת משיגרת החיים ולהצליח לראות באופן יותר עמוק את המצב האנושי. הרבה פעמים אנחנו יוצאים לחופשה ולא מצליחים להתנתק באמת מכל ההרגלים שמלווים אותנו. אנחנו הולכים למקומות מאוד מרשימים ויפים, אבל אנחנו נשארים אותו דבר בסביבה אחרת. יתאנו לחופשה ברמה הפיסית אבל לא ברמה המנטלית. הפסוטים בבלוג של רבקה מצליחים לגרום לי לראות נקודות פשוטות בעולם במבט שונה, ולכן באופן עמוק הם הכנה מצויינת לחופשה.

הרי הרוקי קנדה

התחלתי לדבר עולם אחר לאהבה

הסיפור החסידי המפורסם מספר על אדם שחלם חלום על אוצר מתחת לגשר והלך לחפש אותו. ליד הגשר הוא פגש שומר שלא הסכים לתת לו לחפור ואמר לו שלא ילך סתם אחרי חלומות הרי הוא, השומר, חולם כבר שנים על אוצר שהמצא במקום אחר. האדם הבין שהשומר חלם שיש בבית שלו אוצר והלך ומצא אותו. הסיפור טוען שלפעמים בחיפוש אחרי אוצרות רחוקים אפשר למצוא את האוצר אצלנו.

גם בבלוג "אוספת אוצרות", בסופו של דבר, האוצר הגדול מתגלה בפנים. לפעמים צריך ללכת רחוק כדי למצוא את האוצר שבתוך הנפש פנימה. אווירה מאוד הומנית ואנושית מלווה את כל הבלוג. אין ספק שמי שאוהב תרבות יהנה מאוד בבלוג הזה. הרבה מאוד פוסטים יחסית מוקדשים למוזיאונים ולמקומות שמראים את הקסם האנושי. ובלא מעט פוסטים המפגשים עם בני אדם מלווים את המפגש עם המקומות.

כמובן, שיש בללוג גם הרבה מאוד תיאורים מפורטים של מסלולי טיול, שמאפשרים לתכנן את הטיולים שלכם. אפשר בקלות להבין אלו מקומות היו מעניינים ואלו פחות. יש מפות של מסלולים שונים נוחים ויפים שעוזרים מאוד לתכנן טיול, ועוד עזרים שניתן להיעזר בהם. את הבלוג מלוות גם תמונות יפות שרבקה צילמה.

בתוך הבלוג יש בחלק מהפוסטים גם נושאים אחרים שלא קשורים לטיולים, וניתן לקרוא דרך האתר גם ספר שרבקה כתבה.

שוק בטבריה
תמונה מטבריה מתוך הבלוג

זכות הדיבור לרבקה

מה יש בבלוג?

הבלוג שלי משלב הגיגים שלי עם צילומים שלי. הטקסט תומך בתמונות והתמונות בטקסט. יש בו בעיקר מתאבנים לטיולים. מפות מצויירות וזויות צילום שנותנות נקודת מבט מיוחדת לי. בבלוג אני יוצאת למסעות נוספים: אל זכרונות פרטיים, אל ספרים שאהבתי, אל מוזיאונים ותערכות שאהבתי, יש מדור מיוחד שהוא מסלולי טיול מצולמים – תמונות על גבי מפה מצויירת – תקציר מצולם של טיול דרכים. ועוד – במדור נפרד מהבלוג פרסמתי את ספר הביכורים שלי "השביל העולה להר", רומן הסטורי המתרחש במאה התשיעית.

מה גרם לך להתחיל לכתוב את הבלוג?

כנראה שהצורך לתעד תחושות. פחות מעניין אותי לתת מידע שאפשר למצוא באתרי התיירות הרבים, יותר מעניין אותי "לחפור" לעומק, לשאול שאלות מהותיות , לספר על האסוציאציות שלי, על תובנות, להעניק את הרצון להיות במקום שאהבתי.

מה הדבר הכי מספק מכתיבת הבלוג?

הכל. מהרגע שבו אני הוגה את הנושא, מהרגע שבו אני יודעת על מה אכתוב, מהצילום מהכתיבה, מחיפוש הקשרים בין הטקסט לתמונה וגם מהעניין הטכני הזה של העלאה לבלוג…

מה הטיול שהיה לך הכי משמעותי?

אין אחד כזה. היו הרבה. היו טיולי שיא שאחריהם הייתי צריכה לעבוד קשה כדי למצוא משהו שישווה להם.. לדוגמא – הטיול הזה, מכל טיול למדתי משהו. אבל כתבתי על הטיול שלימד אותי איך לטייל עם ילדי, וכתבתי על טיול שממנו למדתי שאני נהנית יותר מטיולים איטיים, והיה טיול חלומי שהיה ברור לי שלא אחזור ליעד הזה פעם נוספת

לאן עוד היית רוצה להגיע בעולם?

יפן. זה החלום הגדול שלי. אחרי שאגשים אותו אעז לחלום חלומות נוספים

רוצה להוסיף עוד משהו?

תודה רבה. מאוד יפה המיזם שלך, לא מובן מאליו לפרגן ככה ואני מאוד מעריכה.

אוסטריה

כל המידע על חופשה בליון

העיר ליון שבצרפת היא אחד ממוקדי התיירות הגדולים של המדינה, למעשה, על פי הנתונים היא העיר השנייה במספר התיירים אחרי פריז. העיר עצמה היא שילוב של עיר עתיקה עם עיר אוניברסיטאית. העיר יכולה להיות בסיס לטיולים במרכז צרפת.

אטרקציות בליון

העיר העתיקה וגבעת הפורבייר

האזור התיירותי המעניין ביותר בליון הוא החלק של העיר העתיקה וגבעת הפורבייר שמתנשאת מעליה, על גדת נהר הסון.

 גבעת הפורבייר
 • גבעת הפורבייר (Fourvière). גבעה שמשקיפה על העיר העתיקה עם נוף יפה. במקום נמצאת העיר העתיקה הרומית שנקראה "לוגדונום" שעל גביה נבנתה העיר ליון. בגבעה הזו נמצאות שתי מסילות הפוניקולר הפועלות העתיקות בעולם. מסילות פוניקולר הן רכבות שנמשכות במעלה ההר על ידי כבל תת קרקעי. ניתן לעלות בעזרתן מהעיר התחתית אל הגבעה. בגבעה ניתן גם לראות את מגדל המתכת של העיר (Tour métallique de Fourvière) שמזכיר קצת את מגדל אייפל. לא ניתן לעלות היום על המגדל והוא משמש לשידורי רדיו וטלויזיה.
התיאטרון הרומי של ליון
 • התיאטרון הרומי (Théâtre antique de Lyon) ליד הגבעה נמצא גם תיאטרון רומי גדול ומרשים ששימש את העיר העתיקה ומשמש להופעות בפסטיבלים בעיר. התיאטרון נבנה בשנת 15 לפני הספירה. התיאטרון קשור למוזיאון של העיר הרומית העתיקה (שעליו ניתן לקרוא בפירוט של המוזיאונים בהמשך).
 • בזיליקת נוטרדם של גבעת הפורבייר (Basilique Notre-Dame de Fourvière). אתר: fourviere. בניין מאוד מרשים בגובה של לפחות עשר קומות. הבזיליקה נבנתה במאה ה19 והיא בנוייה מאבן לבנה מבריקה בסגנון ניאו ביזנטי. בתוך הבזיליקה יש פסל של הבתולה וקירות מקושטים בפאר. מאזור הבזיליקה יש תצפית מרהיבה על העיר העתיקה.
 • העיר העתיקה (Le Vieux Lyon). העיר העתיקה בליון היא אזור לשימור אתרים של יונסקו והיא מורכבת מרחובות צרים ויפים. העיר העתיקה היא בעצם האזור של העיר ליון בתקופת ימי הביניים. ניתן לבלות בעיר העתיקה במבחר גדול של בתי קפה. בין רחובות העיר יש מעברים נסתרים שמאפשרים לעקוף את הבניינים שנקראים טראבול, שהם מעין חדרי מדרגות פנימיים שמאפשרים ליודעי חן לעבור בין הסמטאות. חלק מהמעברים האלו פתוחים לציבור ויוצרים אווירה מיוחדת במינה.
 • קתדלרלת ליון (Cathédrale Saint-Jean-Baptiste) נקראת גם קתדרלת יוחנן המטביל נמצאת בעיר העתיקה, כאן היה בעבר מקום התפילה הראשי של העיר. הקתדרלה מוכרת הרבה בזכות השעון הענק שלה.

פרסקיל ( Presqu'ile)

מערבית לעיר העתיקה, אחרי שחוצים את נהר הסון נמצא חלק גדול מהעיר שתחום בשני הנהרות, הרון והסון. התיחום של שני הנהרות יוצר תחושה חזקה של חצי אי. זהו חלק מאוד יפה של העיר. הוא יותר מודרני מהעיר העתיקה ויש בו הרבה מסעדות ובתי קפה.

כיכר טרו
 • כיכר טרו (place des terreaux) נקראת גם כיכר העירייה. הכיכר הזו נמצאת בחלק הצפוני של הפרסקיל. במרכז הכיכר עומד פסל של כרכרה רתומה לארבעה סוסים. הפסל מסמל את צרפת שמוקפת בארבעה נהרות גדולים שלוקחים אותה אל הים. הפסל נוצר על ידי אותו אמן שהכין גם את פסל החירות בניו יורק. בכיכר יש מספר בניינים מאוד יפים. בית העיירה (Hôtel de Ville de Lyon) מהמאה ה17 שיש בו מגדל שעון יפה, נמצא בין הכיכר הזו לכיכר הקומדיה. בניין נוסף בכיכר הוא ארמון פייר הקדוש, שבו נמצא היום המוזיאון לאומנות יפה (ראו בחלק שמוקדש למוזיאונים).
 • כיכר בלקור (La Place Bellecour) כיכר גדולה ויפה שנמצאת במרכז העיר. זו אחת הכיכרות הפתוחות הגדולות באירופה. במרכז הכיכר יש פסל יפה של לואי הארבעה עשר רוכב על סוס. בתוך הכיכר הזו נמצאת גם לשכת התיירות של ליון שניתן למצוא בה מפות והרשמה להדרכות בעיר. ברחובות שבין כיכר בלקור לכיכר טרו נמצאות חלק גדול מחנויות המותג של ליון.
קונפלואנס
 • קונפלואנס (Confluences) נקודת מפגש הנהרות שסוגרת את האזור מדרום. במקום יש מוזיאון ופארק מעניינים מאוד בעיצובם, אבל שנויים במחלוקת בגלל שיש כאלה שראו בהם מפלצת ארכיטקטונית שלא מתחשבת בכלל בנוף. בכל מקרה התוצאה היא מרהיבה. על המוזיאון ניתן לקרוא בחלק של המוזיאונים.

פארקים בליון

 • פארק ראש הזהב (Parc de la Tête d’Or). פארק יפהפה שהוא אחד הפארקים העירוניים הגדולים באירופה. בפארק יש מאות עצים עתיקים שמקיפים את גדות הנהר. בפארק יש גן חיות שהכניסה אליו היא בחינם, מתקני ספורט ושעשועים רבים, גן בוטני מרשים וגן וורדים.
פארק Parc de la Tête d’Or
 • Parc de Gerland. פארק יפה נוסף שנמצא על גדת נהר הרון. הפארק הזה הוא מקום נפלא בשביל להרגע קצת.
 • Parc des Hauteurs. פארק שנמצא על גבעת הפורבייר וניתן בקלות לשלב אותו בביקר בגבעה. בגלל המיקום המרכזי שלו הוא הפך להיות אחת הנקודות המוכרות בטיול בליון.

ציורי קיר בליון

אחד הדברים המעניינים שליון מיוחדת בהם הם ציורי הקיר שלה. בעיר יש כמה מאות ציורי קיר מאוד מעניינים. נמנה כמה מהמפורסמים שבהם.

 • Mur des Canuts. כתובת: 36 des Canuts. בניין ישן שבשנת 1987 נצבע מחדש עם ציור קיר ענק בגודל של 1200 מ"ר.הציור יוצר אשלייה אופטית מרשימה של מדרגות חיצוניות ובתים רבים. המראה הוא מרהיב ביופיו. הבניין נמצא צפונית לכיכר טרו.
 • ספריית העיר (Bibliothèque de la cité des écrivains). כתובת: 6 Rue de la Platière. ציור קיר יפהפה שנמצא במרחק הליכה מכיכר טרו. הציור מציג שילוב של בניין שהוא בעצם קיר של ספרייה. גם בציור הזה יש אשליות רבות – שימו לב לדוור המצוייר שהולך לשים דואר בתיבת הדואר האמיתית.
 • Mur des Lyonnais. כתובת: 2 Rue de la Martinière. בקרבת מקום נמצא ציור קיר מפורסם של דמויות מליון. בינהם ניתן למצוא את הנסיך הקטן ואת הסופר אנטואן דה סנט אקזפרי, יליד ליון שכתב את הספר.
TOP 5 THINGS TO DO IN LYON | FRANCE

מוזיאונים בליון

 • המוזיאון לאומנות יפה (Musée des Beaux Arts). אתר: mba. כתובת: 20 Place des Terreaux. נמצא בכיכר טרו ליד בית העירייה. המוזיאון נחשב למוזיאון האומנות השני בצרפת אחרי הלובר. במוזיאון יש את אחד האוספים המרשימים ביותר באירופה של יצירות אומנות, כולל פסלים וציורים רבים כולל ציורים מהעת העתיקה במצרים. יש במוזיאון גם אוסף מרשים של ציורים מודרניים.
 • המוזיאון הארכיאולוגי של העיר הרומית (Musée de la Civilisation Gallo-Romaine). אתר: romains. כתובת: 17 Rue Cléberg. המוזיאון נמצא בקרבת התיאטרון הרומי שעל גבעת הפורבייר. במוזיאון ניתן לראות את כל הממצאים שנמצאו בעיר הרומית העתיקה ששכנה במקום. יש במוזיאון הזה שני פסיפסים מאוד יפים ושלמים והרבה מאוד מוצגים שלמים ומעניינים.
 • Musee Gadagne. אתר: gadagne. כתובת: 1 Place du Petit Collège. שני מוזיאונים יושבים באותו בניין היסטורי מעניין, מוזיאון ההיסטוריה ומוזיאון הבובות. הבניין הוכרז כבר לפני שנים רבות כבית לשימור היסטורי. הבית, שנמצא בתוך העיר העתיקה נותן אפשרות לראות בית טיפוסי מתקופת הרנסנס משומר באופן יוצא מגדר הרגיל.
 • מוזיאון ההיסטוריה של ליון. אתר: history. בתוך בית Musee Gadagne בעיר העתיקה. המוזיאון מציג כשלושים חדרי מוצגים שמציגים מעל 8,000 פריטים שמתעדים את ההיסטוריה של העיר מימי הביניים ועד ימינו. המוזיאון מאפשר לעמוד על ההתפתחות של העיר מבחינה תרבותית, מדינית ודתית עם הרבה ציורים, פסלים ריהוט וכלים שונים.
 • מוזיאון הבובות והמריונטות. אתר: puppets. גם נמצא בתוך בית Musee Gadagne בעיר העתיקה. מוזיאון שמוקדש לבובות התיאטרון עם מעל 300 בובות. מקום שיכול להיות מאוד נחמד גם עם ילדים.
 • המוזיאון לאמנות עכשווית (Musée d’Art Contemporain). אתר: mac. כתובת: 81 Quai Charles de Gaulle. המוזיאון נמצא בתוך פארק Parc de La Tete d’Or היפהפה. ניתן לשלב את המוזיאון עם ביקור בפארק ועם ביקור בגן החיות הקטן החינמי לילדים. הבניין המיוחד הזה עוצב במיוחד בשביל המוזיאון והוא מאפשר להתעדכן בכל החידושים שיש בתחום האמנות בשנים האחרונות.
מוזיאון קונפלואנס
 • מוזיאון קונפלואנס (Musée des Confluences). אתר: confluences. כתובת: 86 Quai Perrache. מוזיאון גרנדיוזי מבחינה ארכיטקטונית שנמצא ליד מפגש הנהרות הסון והרון ויוצר מבנה מעניים מאוד. המוזיאון עצמו הוא מוזיאון ציבילזציה שמציג נושאים רבים מגוונים החל ממדע, היסטוריה ועוד. אחג המוזיאונים המרשימים ביותר בצרפת כולה.
 • מוזיאון הקלונוע והאנימציה (musee miniature et cinema) אתר: cinema. כתובת: 60 Rue Saint-Jean. מוזיאון שיכול להתאים מאוד לילדים שנמצא בתוך העיר העתיקה של ליון ומתעסק בדמויות מתוך עולם הקולנוע והאנימציה. הדמויות והמיצגים מעוררים התפעלות.
 • מוזיאון הטקסטיל ואמנות דקורטיבית ( Musée des Tissus et des Arts Décoratifs). אתר: mtmad. כתובת: 34 Rue de la Charité. מוזיאון שמציג את ההיסטוריה של יצירה בבדים. ניתן לראות במוזיאון יצירות מצרפת, מאיטליה ומספרד דרך מלבושים ובדים. יש במקום גם מוזיאון של פריטים דקורטיביים ממשפחות עשירות מהמאה ה18.
 • מוזיאון ההתנגדות (Centre d’Histoire de la Résistance et de la Déportation). אתר: chrd. המוזיאון עוסק בהתנגדות של המחתרת הצרפתית לכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה. המוזיאון נמצא בבניין שהיה מטה הגסטפו במלחמה. ליון הייתה המרכז של המחתרת הצרפתית בזמן המלחמה.
 • מוזיאון הדפוס (Musée de l'Imprimerie). אתר: imprimerie. כתובת: 13 Rue de la Poulaillerie. מוזיאון מאוד פופלרי בליאון שמתרכז בספרים, עיתונות וגרפיקה, ומאפשר למי שרוצה להכיר את התחום לטעום ממנו מעט.
 • המזויאון לתרבות אפריקאית (Musée Africain de Lyon) כתובת: 150 Cours Gambetta. מוזיאון אנתרופולוגי שמוקדש כולו לחפצים שהובאו מאפריקה בתקופה הקולונילסיטית.
 • מוזיאון כלי הרכב (Automatons Museum). אתר: automates. מוזיאון עם קרוב ל250 כלי רכב ותחבורה שונים מאספנות שמוצגים בצורה יפה תוך כדי שחזור החיים של ליון.
מוזיאון קונפלואנס
מוזיאון קונפלואנס

מלונות מומלצים בליון

 • מלון Villa Maïa. מלון חמישה כוכבים מפנק שנמצא במרכז התיירותי. המלון נמצא בגבעת פורבייר, ליד אזורי התיירות המרכזיים. מהמלון יש נוף של כל העיר העתיקה של ליון. במלון יש בריכת שחיה מקורה, חדר כושר, אמבט עיסוי וחדר אדים. ללא ספר זוהי אפשרות מפנקת מאוד.
 • מלון InterContinental. מלון גדול ומומלץ שנמצא בפרסקיל ליד הרחובות של כל חנויות היוקרה. זהו מלון יפה של חמישה כוכבים עם חנייה חינם ומרכזי בריאות וכושר.
 • מלון Carlton. מלון במיקום מצויין שנמצא ליד כל חנויות היוקרה של ליון. המלון לא יקר במיוחד ונותן תמורה טובה למחיר.
 • מלון ParkSaône. מלון חדש ונקי שנמצר מרוחק מעט מהמרכז התיירותי ולכן מצריך נסיעה בתחבורה ציבורית. זול יחסית.
PORTRAITS OF LYON | FRANCE

ליון עם ילדים

הרבה מאוד מהאטרקציות המרכזיות של ליון מתאימות גם לילדים. המראה הנופי היפה עם הנהרות מסביב מדבר בדרך כלל גם לילדים. העיר הרומית העתיקה מעניינת גם ילדים בגלל שהיא משומרת מאוד. בין המוזיאונים כדאי לשים לב למוזיאון הבובות, למזיאון הקולנוע ולמוזיאון קונפלואנס שיכולים להתאים לילדים. בפארק Parc de la Tête d’Or ניתן לבלות שעות רבות עם ילדים בין היתר בגלל גן החיות שבתוכו. אספנו עוד כמה אטרקציות מיוחדות שניתן לעשות עם ילדים ובני נוער.

 • מיני וורלד (Mini World). אתר: miniworld. כתובת: 3 avenue de Bohlen. פארק אנימציה של מקומות מוקטנים בעולם. פארק מאוד גדול בגודל של מעל 3000 מ"ר. יש במקום גם קולנוע תלת מימדי ותערוכות של לגו ופליימוביל.
 • פארק חבלים France Adventures. אתר: aventures. כתובת: 3 Pl. du 158e Régiment d'Infanterie. פארק חבלים שמותאם לרמות גיל שונות.
 • אקוריום (Aquarium du Grand Lyon). אתר: aquarium. כתובת: 7 Rue Stéphane Dechant. אקוריום ענק עם הרבה מאוד חיות ים מעניינות.
 • פלניטריום de Vaulx en Velin. אתר: planetariumvv. כתובת: ‪Place de la Natio מצפה כוכבים גדול ויפה. יש שעות שבהן יש גם באנגלית.
 • סיור בכדור פורח מעל ליון. אתר: alti-reve. כתובת: 80 Chemin des calles.
 • היפודרום Hippodromes de Lyon. אתר: hippodromes. ילדים שאוהבים סוסים עשויים להנות מאוד מחויית המרוצים.
 • גן חיות Touroparc. אתר: touroparc. כתובת: 40 דקות נסיעה מליון. גן חיות גדול מאוד ומיוחד.
 • סיורי סאגווי. אתר: comhic. דרך נהדרת לטייל בין עתיקות העיר עם ילדים.
 • שעה בשיט לאורך הנהר במספר מקומות בליון.
גן החיות של ליון
גן החיות בליון

קניות בליון

 • מרכז קניות Centre Commercial La Part-Dieu. אתר: partdieu כתובת: 17 rue du Docteur Bouchut. אחד ממרכזי הקניות הגדולים העירוניים הגדולים ביותר באירופה עם 240 חנויות שמשתרעות על 111,000 מ"ר. בשנת 2010 נוספה עוד הרחבה לקניון. יש במרכז בתי קולנוע ואזור משחקים לילדים.
 • מרכז קניות קונפלואנס (Confluence). כתובת: 112 cours Charlemagne. מרכז קניות יפה שנמצא במפגש הנהרות ליד המוזיאון עם אותו שם ולכן ניתן לשלב אותו בביקור במוזיאון. הקניות בנוי לצד שני הנהרות היפים של העיר, ויש בתוכו גם הרבה מסעדות ובתי קפה שפונות אל הנהר.
 • קניון Grand Hôtel-Dieu. אתר: dieu. כתובת: 1 place de l'Hôpital. מרכז קניות באזור התיירותי ליד כיכר בלקור שמיועד בעיקר לבגדי מעצבים מהשורה הראשונה.
 • רחוב République Grolée. רחוב מרכזי שיש בו מעל 250 חנויות בוטיק עם מוגים בינלאומיים מוכרים.

לקריאה נוספת – בלוגים על ליון

כל המידע על חופשה בז'שוב

ז'שוב
כיכר העיר של ז'שוב

ז'שוב היא עיר בינונית עם מתחת ל200 אלף תושבים שנמצאת בדרום – מזרח פולין. בשנים האחרונות בעקבות טיסות ישירות לז'שוב היא הפכה ליעד תיירותי לישראלים. העיר ז'שוב כונתה על ידי יהודים "ריישא". ניתן לצאת מהעיר לטיולים בהרי הטטרה.

אטרקציות בז'שוב

 • כיכר העיר. הכיכר המרכזית של העיר העתיקה של ז'שוב היא מאוד יפה. היא נבנתה עוד במאה ה16 והיום יש בה מסעדות, פאבים ומלונות. רוב הבתים בכיכר הם מהמאה ה19. למרות שאזור הכיכר נשרף פעמים רבות, מרכז העיר תמיד נבנה באותו מקום.
 • בית העירייה. בתוך הכיכר המרכזית ניצב בית העיירה. הבית מעוצב בסגנון גותי והוא אחד הבניינים המרשימים ביותר באזור. לא ניתן לסייר בבית העירייה כי הוא משמש גם כיום כבניין משרדי.
העיר התת קרקעית ז'שוב
 • העיר התת קרקעית (Trasa Podziemna). אתר בפולנית: podziemna כתובת: Rynek 26. במשך שנים רבות, החל מהמאה ה14, הסוחרים של העיר יצרו מבנים רבים מתחת לעיר העתיקה ששימשו לאחסון סחורות. עם הזמן חלק גדול מהמחסנים האלו נסתמו בגלל חשש לקריסה אבל לא מעט מהעיר התחתית נשאר, וניתן לסייר בו באווירה קסומה ומעניינת למשך 396 מטרים. חלק מהסיורים שמתקיימים בעיר העתיקה הם באנגלית.
 • מדרחוב השלישי במאי (3 Maja). המדרחוב העתיק של העיר, שהיום יש בתוכו חנויות בוטיק ומסעדות. בתוכו נמצא גם המוזיאון האזורי (פרטים בחלק של המוזיאונים). בקצה המדרחוב ניתן לראות פסל של המלחין Tadeusz Nalepa שהוא מלחין פולני מפורסם שגר בעיר. בתוך המדרחוב נמצאת גם הכנסיה הפיאריסטית הגדולה והמרשימה, שנבנתה במאה ה17 ויש לה שני צריחים יפים. בקצה הדרומי של הרחוב ניתן לראות שלוש וילות מיוחדות מאוד בנותמעל מאה שנה שנבנו בסגנון הארט -נובו.
 • המזרקה המאירה. כתובת: aleja Lubomirskich. נמצאת ליד בית הקיץ הסגור של הנסיך לובומירסקי. מזרקה יפה מאוד שיש בה הופעה שמשלבת מים אור ומוסיקה. כמובן שכדאי גם להגיע ולראות את המזרקה בלילה.
 • ארמון לובומירסקי. כתובת :Jana Dekerta 2. הארמון שנמצא בקצה העיר העתיקה משמש היום את בית המשפט ולא ניתן לסייר בתוכו אבל הבניין הוא יפה וכדאי לעבור לידו.
 • כנסיית ברנרדין (Bernardynów). כתובת: Sokoła 8. כנסיה חשובה בעיר שנבנתה לזכר אציל פולני בעל השפעה. ניתן לראות בחוץ פסלים משפחתיים של המשפחה שלו בד פסלים נוצריים. ליד הכנסייה יש גן יפה.
 • אנדרטה להתנגדות לכיבוש הגרמני. כתובת: Aleja Cieplinskiego. קרוב לכנסיית ברנרדין. אנדרטה שעוצבה על ידי השלטון הקומוניסטי בשנות ה70 כדי לציין את התתנגדות לכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה.
 • בית הקברות הישן. כתובת: Targowa 35.
כנסיית בורודין בז'שוב

מוזיאונים בז'שוב

 • מוזיאון לילה טוב (Muzeum Dobranocek). כתובת: Adama Mickiewicza 13. מוזיאון חביב שמוקדש לשירים ולסרטים לילדים לפני השינה. קחו בחשבון שהמוזיאון כולו בפולנית ולכן חלק מהילדים לא כל כך מתחברים למוזיאון.
 • המוזיאון האזורי של ז'שוב. אתר: muzeum. כתובת: רחוב השלישי במאי 19. מוזיאון קטן עם יצירות אומנות, מדי צבא וחפצים מהאזור.
 • המוזיאון האנתוגרפי של ז'שוב. כתובת: Rynek 6. אתר: etnograficzne. מוזיאון קטן שמציג בגדים וכלים מההיסטוריה של האזור.
 • גלריה לאומנות. כתובת: Jana III Sobieskiego 18.

ז'שוב היהודית

שמה של העיר בפי היהודים היה ריישא. הקהילה היהודית בעיר נוצרה במאה ה16, ובשנת 1617 נבנה בית הכנסת המרכזי של העיר שנחרב בשואה. בתקופה השבתאית, הרבה מהיהודים בעיר נתפסו לשבתאות וחיכו להתגלות המשיחית של שבתאי צבי, וכשהוא התאסלם, הרבה מתשובי העיר היהודים התנצרו.

אחרי מלחמת העולם הראשונה חיו בעיר כ12,000 יהודים והם היו כמעט חצי משתובי העיר. בתקופת השואה הוקם בעיר גטו שאליו גורשו יהודים רבים מהכפרים בסביבה. בשנת 1942 נשלחו יהודי הגטו למחנות השמדה.

 • רחוב היהודים נמצא במרחק קצר מכיכר השוק המרכזית.
 • בית הכנסת העתיק של ז'שוב (Synagoga Staromiejska). כתובת: Bożnicza 4. בית הכנסת הוקם במאה ה17 ונחרב מספר פעמים אך נבנה מחדש. הנאצים החריבו אותו בשואה והוא שוחזר אחר כך אך היום משמש כארכיון פולני ולא כבית כנסת. הקיר החיצוני של בית הכנסת משמש כקיר הנצחה לנרצחי השואה.
 • בית הכנסת של העיר החדשה. בהמשך רחוב Bożnicza נמצא בית כנסת חדש יותר שהוקם בז'שוב שנקרא גם בית הכנסת הגדול. המקום עבר בשנים האחרונות שיפוץ גדול והיום בבית הכנסת יש גלריה לאומנות מודרנית.

מלונות מומלצים בז'שוב

 • מלון Bristol Tradition and Luxury. כתובת: Kopernika 12. מלון חמישה כוכבים יוקרתי ומפנק שנמצא ממש בכיכר המרכזית של העיר העתיקה ליד כל מקומות התיירות. ארוחות גדולות ועשירות. אופציה נהדרת למי שרוצה להתפנק ביוקרתיות, במחירים הזולים יחסית של פולין.
 • מלון Grand Ferdynand. כתובת: Grottgera 28. מלון ארבעה כוכבים מפנק במרכז העיר. חדרים מרווחים ונעימים עם רמת ניקיון גבוהה במיוחד.
 • מלון Metropolitan. כתובת: Juliusza Slowackiego. מלון ברמה של ארבעה כוכבים במיקום טוב. המלון חדיש מאוד ומשרה אווירה נעימה וטובה.
 • דירה Apartamenty Stary. כתובת: Plac Wolności 1. דירה מרווחת ונעימה שנמצאת במרחק הליכה קצר ממרכז העיר.
 • דירה Polhouse Apartamenty. דירה מאובזרת, מעוצבת ונקיה עם חנייה
Rzeszów z lotu ptaka – Dron.Rzeszow.pl

טיולים מז'שוב

חלק גדול מהטסים לז'שוב יבחרו להמשיך את הטיול לכיוון קרקוב (שנמצאת במרחק של פחות משעתיים נסיעה) או לכיוון זקופנה וההרים הטטרים ואולי ימשיכו אפילו לקטוביץ. אבל ישנם מספר מקומות יפים שנמצאים במרחק קטן יחסית מז'שוב שניתן לצרף לביקור בעיר. (המרחק בין ז'שוב לורשה הוא כבר גדול נאור, קרוב לארבע וחצי שעות נסיעה. אם אתם מחליטים לנסוע לורשה ניתן להנות מעצירה בלובלין בדרך).

 • לנצוט (Łańcut). עיר שנמצאת במרחק 20 דקות נסיעה מז'שוב שיש בה טירה יפה שהיא חלק מהמוזיאון ההיסטורי של פולין ובית כנסת עתיק ומרשים.
 • סנדומייז' (Sandomierz). עיר בת 25,000 תושבים שנמצאת במרחק שעה וחצי נסיעה מז/שוב. העיר העתיקה נחשבת לאזור תיירות פופולרי שכולל כיכר עיר יפה בזיליקה והרבה מבנים יפים.
 • סאנוק (Sanok) עיר נוספת שנמצאת במרחק של כשעה וחצי נסיעה מז'שוב ליד נהר הסין בתוך איזור מיוער ויפה. ניתן לראות במקום טירה יפה עם מוזיאון מעניין של סמלים איזוריים וכיכר עירונית.
Rzeszów z lotu ptaka 4K, 2017

קום והתהלך בארץ – על הבלוג בא לי לטייל בארץ ישראל

בשנה האחרונה מדי פעם אני כותב פוסט על בלוגרים ישראלים בתחום הטיולים. לדעתי, הקורא הישראלי עדיין לא יודע מספיק להעריך את הייתרון שניתן לקבל מקריאת בלוגרים ישראלים עצמאיים. בניגוד לקריאת אתרים מסחריים בבלוגים החיבור האנושי עם הכותב הוא הרבה יותר גדול וניתן הרבה יותר בקלות לזהות האם הטעם שלי דומה לטעם של הכותב. בקריאת בלוגים ניתן להיות מוגן באופן הרבה יותר טוב מהשיקולים המסחריים שעוטפים אותנו בלי הפסקה בעולם התוכן באינטרנט.

כמה שאני אוהב אותך ארץ ישראל

הבלוג של גיל אהרוני הוא אחד הבלוגים המקיפים ביותר בתחום של טיולים בישראל. בניגוד לחלק גדול מהבלוגים הישראלים שעוסקים בעיקר בטיולים בחו"ל, מתוך רצון להתמקד באווירת לייף סטייל, הבלוג של גיל מלא כולו באהבת הארץ. אין ספק שהבלוג מלא באהבה פשוטה לכל פינה ולכל מקום בארץ הזו. יש רגעים בקריאה של הבלוג של גיל שבהם אני נפעם מההתלהבות הגדולה שלו מהטיול.

הבלוג הוא מאוד נוח לשימוש. יש בבלוג כ200 פוסטים שמתארים טיולים שונים בארץ ישראל. הפוסטים כולם מחולקים לפי איזורים שונים בארץ ולכן ניתן לתכנן בעזרת הבלוג בקלות רבה את הטיול. בתוך כל פוסט יש הרבה מאוד המלצות על אטרקציות שונות שמצאו חן בעיני גיל. ניתן בקלות לצעוד בעקבותיו בטיול וגם ללכת למקומות הלינה או למסעדות שבהם הוא היה. תיאור הטיולים בבלוג הוא מאוד ברור וקל מאוד לשימוש. הרבה פעמים תיאורי טיולים הם מאוד מעניינים אבל לא מספיק ברור לקורא איך להצליח לעשות את הטיול בעצמו. הבלוג של גיל מתאר בצורה טובה את כל הפרטים הקטנים מסביב לטיול בבהירות.

בחלק מהפוסטים יש תיאורים מרחיבי דעת אודות הארכיאולוגיה באזור או על ההיסטוריה של המקום. גם התיאורים האלו כתובים בצורה נעימה ולא בצורה טרחנית או מתנשאת.

מפל נחל סער
מפל נחל סער – תמונה מהבלוג

המשפחה המטיילת

הבלוג ספוג כולו גם באוריה המשפחתית של הטיולים. גיל עצמו כותב בבלוג שאחד היתרונות הגדולים של טיולים היא היכולת לגבש חבורה ואין ספק שמהתמונות הרבות ומהתיאורים בבלוג עולה הלכידות המשפחתית המיוחדת שנוצרה לגיל, לשלומית אשתו ולשלושת הילדים. בחלק גדול מהפוסטים יש התייחסות לשאלה מה הילדים עשו תוך כדי הטיול, וכמות התמונות המשפחתיות היפות גדולה מאוד.

האהבה לטיולים הייתה קיימת בגיל הרבה שנים אבל את הפיתוח המשמעותי של האהבה הזו הוא עשה כבר עם המשפחה שלו. הם התחילו מטיולים פשוטים וקלים ועם הזמן טיילו גם בטיולים מסובכים הרבה יותר. אין ספק ששנים רבות של טיולים משפחתיים עוזרים מאוד לליכוד המשפחה והופכים להיות חלק מההגדרה שלה.

תמונות מהבלוג

בתרמיל ובמקל

בחלק לא קטן מהפוסטים ניתן גם לחוש בהתלהבות הפשוטה של גיל מהחוויה שהוא חווה. ההתלהבות הזו מובאת אלינו הקוראים ללא פילטר של הצטעצעות. למשל, גיל מתאר בחדווה לא מוסתרת את הפעם הראשונה שהוא גלש בחרמון. בכלל, האוירה של הבלוג היא לא אווירה של אתר תיירות מסחרי אלא של משהו מאוד אותנטי ונעים.

אווירת הצניעות הפשוטה מלווה גם את הטיולים עצמם. אלו לא טיולים של מעבר מאטרקציה לאטרקציה אלא של הליכה טובה בנופים היפים של הארץ. גיל עצמו מדגיש כמה הליכה טובה ובריאות וליציבה ולמצב הרוח. אין ספק שקריאה בבלוג הזה מחזירה לאווירה הטובה של ארץ ישראל הישנה והטובה.

גיל גם מוכן לספק שירותים למטיילים שקשורים לארגון טיולים, החל ממציאת הטיול המתאים, מציאת בתי מלון טובים, ארגון הדרכה ועוד. תחום נוסף שגיל מציע בו את שירותיו הקשור להקמת בלוגים, כתיבת תוכן ושיורתי שיווק דיגיטליים. בתור אחד הבלוגרים הותיקים ביותר בתחום אין ספק שהוא צבר ניסיון מאוד משמעותי בתחום.

ועכשיו זכות הדיבור לגיל

מה יש בבלוג?

המלצות על מסלולי טיול המובחרים והיפים ביותר שיש בישראל כל המסלולים בבלוג נבדקו ונבדקו על ידי גיל אהרוני שהוא מייסד הבלוג. בנוסף בבלוג ישנן המלצות על אטרקציות, בתי מלון, צימרים ומסעדות שגם הן נבדקו ונסקרו בקפדנות על ידי גיל ומוגשים לכם כהמלצה הכל בליווי תמונות והסברים מפורטים.

מה גרם לך להתחיל לכתוב את הבלוג?

לפני כעשור גיליתי שאני ומשפחתי מטיילים הרבה מאוד בארץ,בעיקר באזור הצפון, רציתי לתעד את הטיולים כמזכרת שהילדים (וגם שאנחנו) נגדל. במוסף גיליתי שאני מאוד נהנה לכתוב והתבטא באופן הזה שהבלוג מביא ומאפשר לי.

מה הדבר הכי מספק מכתיבת הבלוג?

חדוות היצירה, העזרה לזולת במציאת מסלולי טיול שהולמים את צרכיהם, הפרגון מהקהילה.

מה הטיול שהיה לך הכי משמעותי?

זה אמנם אבסורד כי הטיול הזה היה לפני שנים רבות ואינו מופיע כאן , אבל הכניסה למערת עלמה אשר בצפון באסור ריחניה ,מדובר על מערה אנכית שהכניסה אליה עם חבלים שמגיעים לקרקעית שלה מגלים נטיף שלמרגלותיו שלולית מים צלולה אליה הוא משתקף.

לאן עוד היית רוצה להגיע בעולם?

פתחתי בלוג נוסף שנקרא בא לי לטייל ברחבי תבל הוא עדיין בחיתוליו אך מקווה שבמשך השנים וגם שהזמן יותר יאפשר לי לכתוב יותר ולהגיע לדרום אמריקה ולתעד את הטיול בבלוג.

גיל אהרוני

כל המידע על חופשה בורשה

ורשה

ורשה היא עיר הבירה של פולין ואחד ממוקדי התיירות העיקריים שלה. וורשה הפכה בשנים האחרונות לאחת הערים האהובות ביותר לחופשה על ידי ישראלים רבים בגלל המחירים הזולים ואפשרויות התיירות הרבות. חלק לא קטן מהתיירים בורשה ממשיכים ממנה לטיולים נוספים בפולין .אפשרות אחת להמשיך חופשה היא בנסיעה צפונה לכיוון פוזנן (שלוש שעות נסיעה) או גדנסק (שלוש וחצי שעות נסיעה) והגמים המזוריים. אפשרות שנייה להמשיך את החופשה לדרום פולין לכיוון קרקוב או קטוביץ (הנסיעה לשניהם היא שלוש וחצי שעות נסיעה) ולהרי הטטרה. כמובן, שליהודים יש היסטוריה עמוקה בעיר, והביקור בעיר מאפשר לפגוש זאת.

אטרקציות בורשה

רוב האטרקציות התיירותיות בוורשה נמצאות במחוז שרודמיישצ'ה (Śródmieście). בתוך המחוז הזה נמצאים החלקים המתויירים של העיר העתיקה והעיר החדשה.

העיר העתיקה (Stare Miasto)

הטירה המלכותית ורשה
 • הזאמק, הטירה המלכותית (Zamek Krolewski). כתובת: Zamkowy 4. הטירה נבנתה במאה ה16 ושימשה במשך שנים את המשפחה המלכותית הפולנית. בזמן מלחמת העולם השנייה הנאצים החריבו את הטירה והיא שופצה בשנת 1971. כיום נערכים בטירה חלק מהטקסים הרשמיים של פולין, ויש בתוכה מוזיאון לאומנות (פירוט בחלק של המוזיאונים).
 • כיכר הארמון ועמוד המלך זיגמונד השלישי. הטירה המלכותית נמצא ליד אחת הכיכרות הגדולות של העיר העתיקה, כיכר הארמון, שיש בה הרבה בתי קפה ומסעדות. בתוך הכיכר ישנה אנדרטה לזכר המלך זיגמונד השלישי (Kolumna Zygmunta‏) שבמאה ה16 קבע שוורשה תהיה הבירה של פולין. הכיכר היא מאוד יפה עם בתים בצבעים רבים. באחת הפינות של הכיכר יש תערוכה על השיקום של הכיכר אחרי מלחמת העולם.
 • ארמון גג הנחושת‏ (Pałac Pod Blachą‏). כתובת: Zamkowy 2. בתוך כיכר הארמון ליד הטירה המלכותית עומד ארמון ששימש אצילים פולנים. גג הנחושת נבנה במאה ה18 ונחשב באותה תקופה למבנה יוצא דופן.
 • כיכר השוק העתיקה (Rynek Starego Miasta). כיכר יפה מאוד שבה פעם נערכו כל האירועים הרשמיים של ורשה. בתוך הכיכר יש פסל של בתולת ים עם מזרקה של מים קרירים. בתולת הים, הסירנה, נחשבת במסורת של העיר כאחת המגינות של העיר, ולכן היא מחזיקה בידיה חרב ומגן. לפי האגדה הסירנה שחתה בנהר ועצרה לנוח בעיר העתיקה. סוחר עבדים תפס אותה, אבל הדייגים שנשבו בקסם של השירה היפה שלה שיחררו אותה, ומאז היא נשבעה להגן על תושבי העיר. הכיכר הזו נחשבת לכיכר היפה ביותר בעיר. בחורף יש בכיכר הזו זירת החלקה על הקרח. בכיכר נמצא המוזיאון ההיסטורי.
קתדרלת יוחנן המטביל משתקפת בנהר
 • קתדרלת יוחנן המטביל (Katedra św. Jana). כתובת: Świętojańska 8. כנסייה מהמאה ה15 שנבנתה ככנסיית עץ. בזמן מלחמת העולם השנייה היו כאן קרבות גדולים והמקום נהרס ושופץ באופן מפואר אחרי המלחמה. הכנסייה המשופצת נבנתה כבניין בסגנון גותי מסיבי. היום הכנסייה היא אחד המקומות המזוהים ביותר עם ורשה.
  כנסיית הישועים (Kościół Jezuitów). כתובת: Świętojańska 10. סמוך לכנסיית יוחנן המטביל נמצאת הכנסייה הקטנה הזו. לכנסייה הזו יש דלתות מיוחדות שנקראות דלתות המלאכים.
  כיכר קנוניה (Kanonia). ממש מאחורי הכנסיות נמצא מתחם קטן בצורת משולש שאוכלס במאה ה17 על ידי כמרים שנקראו קנונים. בכיכר הזו נמצא פעמון אפור גדול מברונזה שלא נתלה מעולם על אף כנסייה. האגדה טוענת שמי שמקיף את הפעמון שלוש פעמים זוכה למזל. ליד הכיכר נמצאים בתים צרים מאוד. זהו אחד האזורים הישנים ביותר שנשתמרו בורשה.
  ברביקן (Barbakan). כתובת: Nowomiejska 15. מבנה מרשים שהיה השער המגן של חומות העיר העתיקה, והוא אחד השרידים היחידים למערכת ההגנה המרשימה שהייתה בעבר לעיר. היום הבניין משמש את עיריית ורשה.
  כנסיית סיינט מרטין (Kościół św. Marcina). כתובת: Piwna 9. כנסייה מאוד יפה בסגנון הבארוק שנבנתה במאה ה14.
  מדרגות האבן (Kamienne Schodki). מדרגות שנבנו במאה ה15 והוליכו מהעיר העתיקה אל החומות שהקיפו את העיר. הפרסום של המדרגות הגיע מכך שנפוליון צעד עליהם בזמן כיבוש העיר.

העיר החדשה (Nowe Miasto).

השם עיר חדשה עלול להטעות. גם החלק הזה של העיר הוא עתיק ולא מודרני אלא שהוא נבנה כמאתיים שנה אחרי העיר העתיקה.

ארמון התרבות והמדע וורשה
 • ארמון התרבות והמדע (Pałac Kultury i Nauki‏). אתר: pkin. כתובת: plac Defilad 1. גורד שחקים שנבנה בשנות החמישים כמתנה של יוסף סטלין לפולנים. הבניין נבנה בסגנון קומוניסטי מרשים. ניתן לעלות היום לקומה השלושים לתצפית על העיר. הרבה מאוד מתושבי ורשה מתעבים את הבניין כי הוא מסמל בעיניהם את זוועות התקופה הקומוניסטית.
 • ארמון המרחצאות (Łazienki Palace). אתר: krolewskie. כתובת: Agrykoli 1. אמרון ששימש בעבר את משפחת המלוכה הפולנית. הארמון נמצא בתוך פארק יפה (המוכר כפארק שופן או פארק לאז’יינקי) על אגם מלאכותי מוקף במים, והוא נקודה מאוד יפה בעיר. ניתן לסייר בתוך הארמון.
 • טירת אויזדוף‏ (Zamek Ujazdowski‏). כתובת: Jazdów 2. טירה גדולה שנמצאת קרוב לארמון המרחצאות. את שתי הטירות האלו כדאי לראות יחד עם טיול בפארק. הטירה היפה נבנתה כדי להגן על העיר ורשה מפני פלישה של הליטאים.
פארק שופן ורשה
 • ארמון הנשיאות הפולני‏ (Pałac Prezydencki‏). כתובת: Krakowskie Przedmieście 48. ארמון שנבנה במאה ה17 ושימש אצילים פולנים רבים. בשנים האחרונות לא ניתן לבקר בתוך הארמון אלא רק להביט בו מבחוץ והוא משמש את נשיא פולין.
  רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה (Krakowskie Przedmieście). זהו אחד הרחובות עם הבתים היפים בפולין (כולל ארמון הנשיאות). ניתן לראות ברחוב את הבניינים היפים של אוניברסיטת ורשה, כנסיית סנט אנה, הכנסייה הכרמליטית ועוד ארמונות ובתים רבים.
  ארמון סאפייה (Pałac Sapiehów). כתובת: Aleja Zamkowa. ארמון מרשים מאוד שנבנה עבור אחד הדוכס הליטאיים.

מוזיאונים בורשה

 • המוזיאון הלאומי (Muzeum Narodowe w Warszawie). אתר: art. כתובת: Aleje Jerozolimskie 3, בעיר העתיקה. מוזיאון גדול לאומנות שמציג הרבה אומנים מתקופות שונות של ההסיטוריה, החל מאומנות מצרית מוקדמת וכלה באומנות מודרנית. ליד המוזיאון הלאומי נמצא מוזיאון הצבא הפולני.
 • מוזיאון קופרניקוס (Centrum Nauki Kopernik). אתר: kopernik. כתובת: Wybrzeże Kościuszkowskie 20. מוזיאון אינטראקטיבי למדע שלא נופל ממוזיאונים דומים ברחבי אירופה. מקום מומלץ מאוד להגעה עם ילדים. הרבה ילדים רוצים לבלות במוזיאון הזה שעות ארוכות. ניתן לשלב עם הפלנטיריום שלידו.
 • מוזיאון האשליות העולמיות (‪Muzeum Świat Iluzji‬). אתר: worldofillusion. כתובת: בכיכר השוק השינה בעיר העתיקה. מקום מאוד נחמד שמצליח להציג הרבה אשליות של ראייה בצורה טובה. מומלץ מאוד.
 • מוזיאון המרד הפולני (‪Muzeum Powstania Warszawskiego‬) אתר: 1944. כתוןבת: Grzybowska 79. המוזיאון מציג את המרד הפולני בנאצים (המרד של הפולנים – לא של היהודים). עשוי בצורה אינארקטיבית מוצלחת שמצליחה להעביר את חווית הימים ההם.
 • המוזיאון ההיסטורי של ורשה (Muzeum Historyczne Warszawy). אתר: awy. כתובת: כיכר השוק הישנה בעיר העתיקה. מוזיאון גדול עם שלוש קומות שמציג בצורות שונות את האירועים החשובים של העיר ורשה. במוזיאון יש סרט של כחצי שעה על ההיסטוריה של ורשה. כדאי לברר באלו שעות הסרט הוא באנגלית.
 • המוזיאון לספרות ע"ש אדם מיצקייביץ (Adama Mickiewicza). כתובת: בכיכר השוק הישנה בעיר העתיקה. מוזיאון שמנציח את אחד מגדולי התרבות של פולין.
 • מוזיאון שופן (Muzeum Fryderyka Chopina). אתר: nifc. כתובת: Okólnik 1. מוזיאון שמציג את חייו של שופן באופן אינטראקטיבי. ניתן לראות במוזיאון את הפסנתר המקורי שעליו ניגן המלחין הידוע ולקבל השראה מיצירותיו. ביום ראשון הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום.
 • המוזיאון לאמנות מודרנית (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). אתר: artmuseum. כתובת: Pańska 3, בעיר העתיקה. מוזיאון מאוד יפה שמציג אומנות מודרנית אירופאית.
 • המרכז לאומנות עכשוית (Centrum Sztuki Współczesnej). אתר: jazdowski. כתובת: Jazdów 2. מוזיאון נוסף לאומנות עכשווית שנמצא בתוך פארק ווזינצקי בתוך טירה משוחזרת, מדהימה ביופיה.
 • המוזיאון אסיה פסיפיק (Muzeum Azji i Pacyfiku). אתר: azji. כתובת: Freta 5. מוזיאון עם פריטים מכל רחבי המזרח הרחוק שנתרם על ידי הספן אנדריי ואווז'יניאק.
 • מוזיאון מארי קירי (Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej). אתר בפולנית: mmsc. כתובת: Freta 16, בעיר החדשה. מוזיאון שמוקדש למדענית הפולנית שזכתה פעמיים בפרס נובל.
Centrum Nauki Kopernik atrakcje

ורשה היהודית

ורשה הייתה אחד המרכזים היהודיים המשמעותיים ביותר באירופה. היהודים חיו בורשה מהמאה ה14 ומספר פעמים הם גורשו על ידי השלטונות מהעיר אל הכפרים שבסביבית העיר. לפני מלחמת העולם השנייה מספר היהודים בורשה התרקב ל4000,000 והם היו כשליש מתושבי העיר. מיד אחרי כיבוש פולין על ידי הנאצים בשנת 1939, היהודים התחילו להשלח למחנות עבודה והגרמנים התחילו לרכז אותם בגטאות. בשנת 1942 הנאצים התחילו לשלוח את יהודי ורשה למחנה ההשמדה בטרבלינקה. בתחילת שנת 1943 הנאצים תכננו לשלוח עוד קבוצות של יהודים לטרבלינקה אבל נתקלו במרד.

 • מסלול הגבורה. מתחיל בכתובת: Stawki 10. מסלול זיכרון ל12 יהודים מפורסמים שחיו בגטו ורשה כמו יאנוש קורצ'ק, מרדכי אנילביץ', הרב ניסנבוים, יצחק כצנלסון ועוד. המסלול כולל 12 אבנים שחורות מעוצבות ועובר דרך אתרים יהודיים. נקודת ההתחלה היא במקום שבו היה האומשלגפלאץ שבו רוכזו היהודים לפני שליחתם למחנות. המסלול מסתיים באנדרטת גטו וורשה ובמוזיאון לתולדות יהודי פולין.
 • המוזיאון לתולדות יהודי פולין (Muzeum Historii Żydów Polskich). כתובת: Anielewicza 6. המוזיאון הזה נבנה בתוך הגטו היהודי של ורשה, במקום שבו עמדה בעבר המפקדה של היודרנאט (המועצה היהודית בתקופה הנאצית). המוזיאון הוא מאוד ייחודי ומעניין. חלק גדול מאוד מהתערוכות מתמקדות בחיים היהודיים שהיו בפולין למשך מאות שנים וחלק מהתערוכות מתקמדות ברדיפת היהודים ובשואה.
 • האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה (‪Pomnik Bohaterów Getta‬) כתובת: Ludwika Zamenhofa. ליד המוזיאון עומדת אנדרטה שנוצרה על ידי האמן נתן רפופורט. העתק של האנדרטה נמצא גם ביד ושם והיא הפכה עם השנים לאחד מסמלי ההנצחה של השואה. האנדרטה מחולקת לשני חלקים. חלק אחד מציין את השואה ובו רואים יהודים הולכים למוות עם ספר תורה, והצד השני מוקדש למרד וכולל שבע דמויות מורדות פורצות.
 • המכון ההיסטורי היהודי (Żydowski Instytut Historyczny). אתר: jhi. כתובת: Tłomackie 3. המכון עומד במקום שבו פעם הייתה ספריה יהודית גדולה והיום יש בו מכון מחקר שיש בו גם תערוכה גדולה על החיים היהודים בפולין. בסמוך לבניין זה שכן פעם בית הכנסת הגדול של ורשה שנהרס בשואה ובמקומו יש במקום מגדל מגורים ועסקים גדול.
 • בית הכנסת נוז'יק (Synagoga Nożyków). כתובת: Twarda 6. בית הכנסת היחידי ששרד מלפני השואה. היום יש בבית הכנסת תפילות ומרכז יהודי חשוב.
 • רחוב חלדונה (Chłodna). רחוב שעמד בין שני חלקי הגטו. בין שני חלקים אלו עמד גשרון עץ שהיום יש בו תצוגת מולטימדיה לזכר התקופה ההיא.
 • הקהילה היהודית בורשה היום. אתר: קהילת ורשה. כיום יש בורשה קהילה יהודית לא גדולה. זמני תפילות של הקהילה, מקומות שניתן לקנות אוכל כשר ומוצרי מזון כשרים ניתן למצוא בדף הזה. יש בורשה גם בית חב"ד.
האנדרטה לגיבורי מרד גטו ורשה

מלונות מומלצים בורשה

 • מלון InterContinental. מלון חמישה כוכבים אלגנטי שנמצא ממש קרוב לכל האטרקציות התיירותיות. בריכה, ג'קוזי וסוואנה מפנקים שנמצאים בקומה ה43 של המלון עם נוף מקסים. האופציה היוקרתית המועדפת עלינו.
 • מלון Sofitel Warsaw Victoria. מלון נעים עם מיטות מאוד מפנקות. המלון נמצא במיקום מעולה ליד העיר העתיקה. מאוד מומלץ.
 • מלון H15 Boutique. מלון בוטיק ברמה של חמישה כוכבים. מלון ברמה גבוהה מאוד עם חימום תת רצפתי ומתקנים טובים שנמצא במיקום מצויין.
 • מלון PURO Warszawa Centrum. מלון נהדר במיקום מצויין. תמורה נהדרת למחיר יחסית זול.
 • מלון Four Points Sheraton Mokotow. מלון נוח מאוד במיקום מעולה שהמחירים שלו כמעט תמיד מאוד זולים יחסית למלונות האחרים.
 • מלון ליד שדה התעופה Okęcie. מלון מאוד טוב במרחק קצר משדה התעופה. מי שמגיע בשעה מאוחרת לשדה התעופה א שצריך לצאת לטיסה בשעה מוקדמת יהנה מאוד מהמלון הזה.

ורשה עם ילדים

יש מספר אתרים בעיר העתיקה שילדים יכולים מאוד להנות מהם. כמובן שברשימת המוזיאונים כדאי מאוד ללכת עם ילדים למוזיאון קופרנקוס שהוא אטרקציה בלתי רגילה בשביל ילדים, כדאי לשלב את הביקור במוזיאון עם הליכה לפלנטריום. ילדים גדולים יותר עשויים להנות ממוזיאון האשליות. מי שרוצה ללמד את הילדים קצת היסטוירה, מוזיאון המרד הפולני יכול לעניין חלק מהילדים בגלל האווירה המיוחדת שלו. גם הפארקים הגדולים של ורשה מצויינים בשביל ילדים.

 • גן החיות של ורשה. אתר: zoo. כתובת: Ratuszowa 1. גן חיות ותיק מאוד ומלא באטרקציות. בין היתר יש בפארק אקויריום ענק עם חיות מים אפריקאיות. מחיר הכניסה נמוך משמעותית ממחיר כניסה בארץ. בתוך גן החיות נמצא ביתו של שומר גן החיות מהסרט שיצא בשם זה. ניתן להגיע בחשמלית מספר 1, 2, 4, 10.
 • פארק חבלים Bielany‬. אתר: bielany. כתובת: ‪Gwiazdzista 79 A‬. פארק חבלים נחמד במרחק קטן מהעיר, עם מסלולים לקטנים ומסלולים מאתגרים יותר לגדולים.
 • פארק מים Wodny Park. אתר: wodnypark. כתובת: Dominika Merliniego 4. פארק מים גדול עם בריכה אולימפית, נהר מלאכותי ומגלשות. מבוגרים יוכלו להנות מסאוונה ומסאז'.
 • מוזיאון הפינבול. אתר: pinball. כתובת: Kolejowa Street 8A. מי שאוהב מאוד את משחק הפינבול יוכל להנות מהמוזיאון הזה.
 • החלקה על הקרח Torwar. אתר: torwar. כתובת:Łazienkowska 6A. מחירים זולים.
 • באולינג Spin City. אתר: spincity. כתובת: Powstańców Śląskich 126 A. חוץ מבאולינג יש במקום שולחנות ביליארד ומשחקי מחשב. נמצא בתוך הסינמה סיטי.
 • טרמפולינות Hangar 646. אתר: hangar646. כתובת: Wał Miedzeszyński 646.
Warsaw Vacation Travel Guide | Expedia

קניות בורשה

ניתן למצוא בורשה קניות רבות במחירים הרבה יותר זולים מהמחירים בארץ. כדאי לקחת בחשבון שרוב החנויות בורשה סגורות ביום ראשון. הסיילים העיקריים הם בחודשים יולי ודצמבר, אבל ניתן למצוא לפעמים מחירים טובים גם בתקופות אחרות.

 • קניון Arkadia. אתר בפולנית: arkadia. כתובת: Jana Pawła II 82. קניון מאוד גדול עם כל המוצגים המוכרים שנמצא במרחק לא גדול מהעיר העתיקה. הקניון כולל מסעדות ובתי קפה ובית קולנוע. אם אתם רוצים רק לקפוץ לקניות תוך כדי הטיול זו האפשרות הטובה ביותר בקירבה לאזורי התיירות המרכזיים.
 • קניון Zlote Tarasy. אתר: hzlotetarasy. קניון מאוד יפה ושווה ביקור בשביל חווית הקנייה שנמצא במרחק הליכה קצר מכל האיזורים התיירותיים.
 • אאוטלט Factory Outlet Ursus. אתר: ursus. כתובת: Plac Czerwca. אחד האאוטלטים שניתן מצוא בו מחירים טובים בתקופת הסיילים הגדולות. ניתן להגיע לאאוטלט הזה בעזרת הרכבת או אוטובוס או לקחת מונית.
 • אאוטלט fashion house. אתר: designer. כתובת: Puławska 42E. עוד אאוטלט גדול עם חנויות רבות שנמצא במרחק של כחצי שעה נסיעה מהעיר.
 • קניון Vitkac. אתר: vitkac. כתובת: Bracka 9. כלבו מדהים למותגי יוקרה. המקום נראה מאוד יפה אבל הוא גם מאוד יקר. לפעמים ניתן למצוא מוצגי יוקרה במחיר זול.
הטירה המלכותית העיר העתיקה ורשה

לקריאה נוספת – בלוגים על ורשה

כל המידע על חופשה בלובלין

העיר לובלין הופכת בשנים האחרונות ליעד תיירות לישראלים בגלל הטיסות הזולות מהארץ ללובלין. העיר עצמה היא עיר יפה עם חשיבות היסטורית גדולה מאוד לתרבות הפולנית. לובלין היא גם אחד המרכזים המשמעותיים ביותר לטיולי שורשים ולסיורים שקשורים ללימוד אודות השואה. בחלק מהמקרים טיסה ללובלין היא יחסית זולה ולכן ניתן לטוס אליה ומשם לנסוע כשעתיים וחצי עד לורשה. לובלין הייתה לאורך כל השנים נקודת מעבר חשובה בין פולין לליטא ולכן הפכה להיות עיר מסחרית חשובה. במאה ה16 נחתם בלובלין הסכם איחוד לובלין שאיחד למעשה את פולין וליטא למעצמה איזורית באירופה.

אטרקציות בלובלין

העיר העתיקה של לובלין היא מקום שנעים ללכת בו על המדרכות הרחבות ללא מכוניות. העיר היא לא גדולה. הכניסה לעיר העתיקה יכולה להיעשות דרך שני השערים הגדולים של העיר:

 • שער גרודצקה. כתובת: רחוב Grodzka. בעבר השער הזה היה נקרא גם השער היהודי, בגלל הקירבה שלו לאיזורים היהודיים של העיר. השער שימש למשך זמן רב כנקודת המעבר בין החלק היהודי לחלק הנוצרי של העיר. ליד השער ניתן לראות את הפארק הגדול שעומד במקום שבו היתה פעם השכונה היהודית. היום נמצאת בשער תערוכה שנועדה לשמש כמצבת זיכרון ליהודי העיר.
טירת לובלין
 • טירת לובלין (Zamek Lubelski). כתובת: Zamkowa 9. זוהי אחת הטירות הכי עתיקות בפולין שנבתנתה מחדש במשך המאה ה19. במאות השנים האחרונות הטירה שימשה גם כבית כלא למתנגדי המשטר, והיום נמצא בה המוזיאון ההיסטורי של לובלין (פירוט עליו בחלק של המוזיאונים).
 • קפלת השילוש הקדוש (Chapel of the Holy Trinity). ליד טירת לובלין. זוהי קפלה שנבנתה עבור שליטי העיר ובה נערכו כמה מהדיונים החשובים ביותר בין פולין לליטא. הקפלה היא מאוד יפה ויש בה ציורים מדהימים.
 • שער קרקוב (Brama Krakowska). כתובת: רחבת Łokietka. השער הזה הוא אחד משני השערים המקוריים של העיר העתיקה, והוא אחד הסמלים המרכזיים של העיר לובלין. בחצות היום חצוצרן מנגן את התרועה המסורתית של העיר.
 • מגדל השילוש הקדוש (Trinity Tower)כתובת: plac Katedralny. מגדל מאוד יפה. ניתן לטפס על הצריח הגבוה במדרגות ולראות מראה פנורמי מרהיב של כל העיר העתיקה.
המזרקות בלובלין
 • כיכר ליטבסקי והמזרקות (Plac Litewski). הכיכר הגדולה של העיר שנבנתה בתחילת המאה ה19. היום יש בכיכר מזרקת מים יפה שילדי העיר נוהגים להתרחץ בה וגנים נחמדים למראה. המזרקה נראית יפה ביום ובלילה.
 • לולבין התחתית (Lubelska Trasa Podziemna). אתר בפולנית: teatrnn. כתובת: Rynek 1. בלובלין העתיקה הייתה מערכת מסועפת של מרתפים מהמאה ה16 וה17 שאיפשרו מעבר בינהם. המרתפים שימשו את הסוחרים הרבים של העיר. היום ניתן לסייר ב250 מטר של סיור מתחת לאדמה. ניתן לסייר במקום רק בסיורים מודרכים.
 • המרכז לתרבות כתובת: ‪Plac Teatralny 1‬. בניין מרשים מאוד מבחינה ארכיטקטונית ששווה לראות במרכז לובלין. במקום יש כמעט תמיד תערוכות תרבות או אירועי ספורט. בגג יש כוורת דבורים שמאפשרת להתנסות בדרכים ליצירת דבש וניתן לקנות ממנה דבש.
 • הגנים הבוטניים. כתובת: Slawinkowska 3. גן בוטני מאוד יפה שניתן להגיע אליו עם קו חשמלית מספר 7.

מה לעשות ב24 שעת בלובלין? אם יש לכם רק 24 שעות בלובלין, אנחנו ממליצים להסתובב מעט בעיר העתיקה – בטירת לובלין, בשער קרקוב ובכיכר ליטבסקי. מעבר לעיר העתיקה כדאי לבחור באחד מהמקומות הבאים: כמובן שהביקור במיידנאק הוא מאוד משמעותי. כדאי גם מאוד ללכת למוזיאון הפתוח של לובלין ולמרתף של פורטונה.

לובלין היהודית

המגורים היהודיים בלובלין החלו במאות ה15 וה16, ודי במהירות לובלין הפכה להיות אחד המרכזים היהודיים החשובים ביותר בפולין, וקיבלה את הכינוי ירושלים של פולין. בתחילת מלחמת העולם השנייה גרו בלובלין כ40 אלף תושבים והם היו שליש מתושבי העיר. בשואה הנאצים רצחו את תושבי העיר היהודים במספר מחנות השמדה שנמצאים באזור או ביריות ביערות שליד לובלין.

מחנה מאידנק
 • מחנה ההשמדה מיידאנק. (Państowe Muzeum na Majdanku). אתר: majdanek. כתובת: Droga Męczenników Majdanka 67. מחנה הריכוז וההשמדה מיידאנק היה יוצא דופן בכך שהוא היה קרוב מאוד לעיר לובלין בלי ניסיון להסוות את המתרחש במחנה. המחנה פעל בין 1941 ל1945 ונהרגו בו כשמונים אלף יהודים ועוד כ120 אלף שבויי מלחמה ואסירים אחרים. המחנה משמש היום כמוזיאון שניתן לראות בו את פעילות המחנה והזוועות של תקופת השואה. חלק מהמחנה נשרף בשנת 2010. ניתן להגיע למחנה ממרכז העיר בעזר קווי אוטובוס 28, 47, 153, 156 ו 158.
 • ישיבת חכמי לובלין. כתובת: Lubartowska 85. אחת הישיבות המפורסמות ביותר באירופה שהוקמה על ידי רבי מאיר שפירא מייסד הדף היומי. בישיבה למדו כ400 תלמידים. הישיבה נהרסה על ידי הנאצים ובשנים האחרונות עברה שיקום גדול. הנאצים שרפו את הספרייה הגדולה של הישיבה בכיכר העיר. במקום היום יש מלון של הקהילה היהודית ומרכז לזכר הישיבה.
 • המוזיאון והתיאטרון בשער גרוצקה. אתר: teatrnn. כאמור, שער גרוצקה הוא השער שחיבר בין החלק היהודי לחלק הפולני של העיר. בשנות השמונים החלו פולנים רבים להמשתמש במקום כדי להנציח את יהודי העיר, עם ניסיון לכתוב בתוכו את השמות של כל תושבי העיר היהודיים שניספו. התיאטרון גם הא חלק מההנצחה והוא מציג שירים באידיש.
 • בית הקברות היהודי הישן. כתובת: Kalinowszczyzna 20. בית קברות של יהודי העיר עם מספר גדול של צדיקים שקבורים בו.
 • האנדרטה לזכר קורבנות השואה. כתובת: Niecała 1. אנדרטה שנמצאת בתוך העיר שעשויה מברונזה ומציינת את כל מחנות ההשמדה שנשלחו אליהם יהודים מלובלין.

מוזיאונים בלולבלין

 • המוזיאון הכפרי הפתוח של לובלין (Muzeum Wsi Lubelskiej). אתר: skansen כתובת: Warszawska 96. מוזיאון בחיק הטבע שמדמה כפר פולני ישן מהמאות הקודמות. המקום יפה מאוד ומכניס לאווירה ההיסטורי של העבר. ניתן להגיע למוזיאון בעזרת קווי אוטובוס 5,8 או 20.
 • המוזיאון של לובלין (Muzeum Lubelskie w Lublinie). אתר: muzeumlubelskie. כתובת: Zamkowa 9. המוזיאון נמצא ממש ליד תחנת האוטובוסים המרכזית. במוזיאון יש תערוכות שעוסקות בהיסטוריה, באומנות ובכלי נשק.
 • המוזיאון ההיסטורי של לובלין (Muzeum Historii Miasta Lublina). כתובת: Łokietka 3. ליד שער קרקוב.
 • המרתף של פורטונה (Piwnica pod Fortuną). כתובת: Rynek 8. מוזיאון היסטורי מיוחד שנמצא מתחת לאדמה וכולל מספר חדרים יפים עם תצוגות מולטימדיה על העיר.
העיר העתיקה בלובלין

מלונות מומלצים בלובלין

 • מלון Hotel Alter. כתובת: Grodzka 30. מלון חמישה כוכבים מאוד מפנק ומומלץ בעיר העתיקה של לובלין כולל בריכה טובה וספא.
 • מלון Hotel Atelia. כתובת: aleja Warszawska. מלון ארבעה כוכבים מצויין עם חדרים גדולים ונוחות מירבית. נמצא במרחק של 10 דקות נסיעה ממרכז העיר.
 • מלון Focus Hotel Premium. מלון ארבעה כוכבים במיקום מצויין עם חדרים גדולים. טוב למשפחות.
 • מלון Vanilla Hotel. כתובת: Krakowskie Przedmieście 12. מלון קטן, נעים ומשפחתי ממש במרכז העיר בין העיר העתיקה למזרקות.
 • מלון Hotel Grodzka 20. כתובת: Grodzka 20. מלון יפה במרכז העיר העתיקה עם הרבה בתי קפה ומסעדות מסביב.
 • מלון Lubhotel. כתובת: Krańcowa. מלון יפה שנמצא במרחק כמה דקות נסיעה מהעיר העתיקה.
4K Lublin, Poland – Cities of the World | Urban Life Documentary Film

טיולי כוכב מלובלין

 • זמושץ' (Zamość) נמצאת במרחק של כ80 ק"מ מלובלין, והדרך אליה לוקחת ברכב כשעה וחצי. בעיר היפה הזו יש בניין עירייה מרשים, קתדלרה, כיכר שוק ובית כנסת עתיק. העיר נחשבת כאתר מורשת בינלאומי של יונסקו. אין הרבה ערים שזכו להכלל כעיר שלמה כאתר מרשת. העיר מאוד שמורה ויש בה את האווירה של ימי הביניים. בעיר ניתן לראות מספר בניינים יפים כמו את בית העירייה, בית הכנסת העתיק, קתדרלה, ארמון וגם גן חיות נחמד.
 • קז'ימייז' דולני (Kazimierz Dolny). עיר נופש במרחק 50 ק"מ נסיעה מלובלין שנמצאת על גדות נהר הוויסלי. ניתן לראות בעיר את מרכז העיר הציורי שלה שבמרכזו עומדת באר מים שנשארה בצורתה המקורית. ליד כיכר העיר יש הריסות של טירה ישנה עם נוף יפה. בעיירה Janowiec הסמוכה אפשר לבקר בטירה יפה. גם לעיר הזו היה עבר יהודי מפואר ואנחנו ממליצים לראות את בית הכנסת ואת קיר הזיכרון לקורבנות השואה שבעיר.
 • נלנצ'וב (Nałęczów). עיר מרחצאות קטנה במרחק של כשלושים ק"מ מלובלין. יש בעיירה פארק יפה ועיר קטנה ויפה.
 • ורשה. עיר הבירה של פולין נמצאת במרחק של שעתיים וחצי נסיעה ברכב או ארבע שעות של נסיעה ברכבת.
 • קטוביץ. העיר התיירותית של פולין נמצאת במרחק של שלוש וחצי שעות נסיעה מלובלין.
 • קרקוב. אחת הערים התיירותיות היפות ביותר בפולין נמצאת גם היא במרחק של שלוש וחצי שעות נסיעה.

קניות בלובלין

 • מרכז קניות Plaza Center. כתובת: Lipowa 13. מרכז הקניות הגדול ביותר באזור מרכז העיר. אם אתם לא רוצים לנסוע בשביל קניות אלא רק לקפוץ לקניות על הדרך זה במקום בשבילכם.
 • מרכז מסחרי אטריום פליסיטי. אתר: atrium כתובת: aleja Wincentego Witosa 32. קניון גדול עם כל המותגים הבין-לאומיים המוכרים.
 • קניון Galeria Olimp. אתר בפולנית: olimp כתובת: Spółdzielczości Pracy 34. קניון גדול עם כ130 חנויות. ניתן להגיע ממרכז העיר בעזרת קווים 17, 18 או 31.
 • קניון Galeria Orkana. אתר בפולנית: orkana. כתובת: Orkana 16. ניתן להגיע לקניון בעזרת קווים 10 או 57.
רחוב בלובלין

לובלין עם ילדים

 • מסלול סקי. אתר: globusi כתובת: Kazimierza Wielkiego 8
 • סקי מים Zalew Zemborzycki. אתר: Zalew. כתובת: Żeglarska 5A.
 • החלקה על הקרח Icemania. אתר: icemania כתובת: Aleje Zygmuntowskie 4.
 • טרמפולינות Jump XL. פייסבוק: JumpXL. כתובת: aleja Wincentego Witosa 16F.
 • בריכת שחייה Aqua Topic. אתר: aqua כתובת: Chodźki 2.
 • זירת גלגליות. אתר: skatetown. כתובת: Krochmalna 13H.
 • באולינג Masters. אתר: masters. כתובת: Unii Lubelskiej 2.

תרבות ואומנות בלובלין

 • הפילהרמונית של לובלין על שם הנריק וייניאבסקי. אתר: filharmon. כתובת: Marii Curie-Skłodowskiej 5.
 • התיאטרון המוזיקלי של לובלין. אתר: teatrmuzyczny. כתובת: Marii Curie-Skłodowskiej 5.
 • תיאטרון Julius Osterwy. כתובת: Narutowicza 17.

לקריאה נוספת – בלוגים על לובלין

הטיסות הכי טובות ללובלין בחודשים הקרובים


אוגוסט (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

07.08 עד 14.08 (ד-ד) במחיר 236$ בקישור הזה
21.08 עד 28.08 (ד-ד) במחיר 387$ בקישור הזה
27.08 עד 05.09 (ג-ה) במחיר 400$ בקישור הזה

ספטמבר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

24.09 עד 02.10 (ג-ד) במחיר 154$ בקישור הזה

אוקטובר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

01.10 עד 16.10 (ג-ד) במחיר 157$ בקישור הזה
15.10 עד 29.10 (ג-ג) במחיר 175$ בקישור הזה
22.10 עד 29.10 (ג-ג) במחיר 317$ בקישור הזה

נובמבר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)


דצמבר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

03.12 עד 11.12 (ג-ד) במחיר 157$ בקישור הזה
10.12 עד 18.12 (ג-ד) במחיר 158$ בקישור הזה

ינואר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

החיים יפים כל כך – על הבלוג הדוניסטית

אני ממשיך עם סדרת הסקירות שלי על בלוגים בנושאי טיולים. לדעתי, הציבור הישראלי עדיין לא מבין את היתרונות העצומים שיש בקהילת הבלוגים ולא משתמש מספיק בכלי הנפלא הזה. בלוגים נותנים הרבה מאוד פעמים סקירות רחבות ומשמעותיות על נושאים רבים דרך עיניים לא מסחריות, ולכן ניתן לקרוא בהם חוויות בגובה העיניים.

לוגו בלוג הדוניסטית

הפעם, יש לי כבוד מיוחד לכתוב על תמר ליבוביץ׳ גולן מהבלוג HEDONISTIT. תמר היא לא רק בלוגרית מעוררת השראה בפני עצמה, אלא do מרכזת מסביבה קהילה שלמה של בלוגריות מתחילות, ועוזרת להן לעשות את הצעדים הראשונים שלהן בעולם הבלוגים. קשה להאמין שתמר בעצמה התחילה לכתוב בלוג לפני כשלוש שנים. היום ממש קשה לראות את הקהילה המתפתחת הזו בלעדיה.

תמר התגלגלה לכתיבת בלוגים בעצמה באופן לא מתוכנן. אחרי שהיא ובן זוגה עברו לאילת בעקבות העבודה שלו. היא לא הצליחה למצוא עבודה במקצוע שהיא בחרה לעצמה, ולכן חיפשה משהו לעשות וגילתה את עולם הבלוגים. אין ספק שהעולם של הבלוגים והיזמות מתאים לה, ואנחנו כולנו הרווחנו. היום הבלוג הוא העסק שלה והיא מצליחה דרכו לנהל קריירה עצמאית ובלתי תלוייה במקום המגורים.

לדעת להנות מהחיים הטובים

הבלוג עצמו של תמר עוסק בחיים הטובים באופן רחב, כולל לייף סטייל, אוכל, אופנה, טיולים, קניות ועוד הרבה נושאים. הבלוג פונה באופן מובהק לנשים. אני חייב לציין כגבר, שמתעניין בחלק מהדברים שתמר כותבת עליהם, שהפנייה אל הקוראים בפוסטים בלשון נקבה, יוצרת אצלי תחושה מאוד משונה. סיפרתי על התחושה הזו לבנות הגדולות שלי שאמרו שסוף סוף אני מרגיש את מה שהן מרגישות כל הזמן, וקיבלתי שיעור קטן בצניעות מהפמניסטיות הקטנות שלי.

האווירה ששולטת בבלוג היא אווירה של חיים טובים ונעימים. הרבה מאוד פעמים כשאני פוגש בלוגים שעוסקים בלייף סטייל יש בהם נימה מתנצלת שמוציאה קצת את החשק לקרוא. תמר חפה לחלוטין מהתנצלות על כך שהיא אוהבת את ההנאות הקטנות והגדולות של החיים. השם המפתיע של הבלוג (הדוניסטית – רודפת הנאות) מבטא באופן ברור שהנאות החיים נמצאות בבלוג הזה על השולחן בלי להחביא אותן.

תמר ליבוביץ גולן

מצד שני, ההנאות מובאות בטעם טוב ועדין, באופן כזה שלא יוצר תחושה של הגזמה ובוטות שלפעמים מקושרת להנאות. למרות הכתיבה על הנאות ויופי הרושם הוא לא של רדיפה אחרי הנאות שטחיות, אלא אחרי טעם אנין ומשובח. קריאה בבלוג לא יוצרת הרגשה של התנשאות או של מרחק ביננו כקוראים לבין תמר, ונראה שתמר נמצאת ממש עם הקוראים שלה בשותפות אמיתית ופשוטה.

היכולת לאזן וליצור בלוג של חיים טובים ולא להיגרר למקומות נמוכים היא יכולת מופלאה שהרבה מאוד מבעלי הבלוגים בנישה הזו נופלים בה. חלק מהבלוגים בתחום נותנים תחושה של תפלות וחלקם של בהמיות. אני יכול לקרוא בבלוג של תמר למשך זמן ממושך ולהרגיש בסוף הקריאה יותר משוחרר ומוכן להנות מהחיים.

טיולים מלאי הנאה

אותי בעיקר מעניינים הפוסטים שעוסקים בטיולים שנושקים לנושאים שאני מתעסק בהם. תמר טיילה בהרבה מאוד מקומות בעולם ואפשר למצוא מקומות רבים ומגוונים שבהם הפוסטים עוסקים. (הייתי מוסיף אולי תפריט יותר ברור שמאפשר לדפדף בין הפוסטים השונים לפי איזורי הטיול). גם האופי של הפוסטים הוא מאוד מגוון. יש פוסטים שקשורים לתכנון טיול, יש פוסטים שנותנים מדריך מפורט למקום מסויים, יש פוסטים שמתרכזים בעיקר בתמונות וגם כאלו שעוסקים בזוטות שסביב הטיולים כמו מה כדאי ללבוש או לאכול.

תמונה מטוקסנה

חייבים ליחד דיבור על התמונות המרהיבות שמלוות את הבלוג. התמונות הן מאוד יפות מהבחינה המקצועית ורואים שכל תמונה פורסמה רק אחרי מחשבה ועבודת עריכה טובה. בבלוג ניתן למצוא גם פוסטים שמלמדים איך להצליח לצלם תמונות כאלו משובחות.

אבל גם בתחום הזה הקסם הגדול הוא דווקא באווירה שהתמונות משדרות. התמונות מצליחות לשדר אווירה מאוד דומה לפוסטים עצמם, ומצליחות להעביר את ההנאה הפשוטה שיש לתמר בטיול, בלי להתרברב ובלי להגזים. כשרואים את התמונות נראה שלא צריך להיות מסובך מדי להנות מהחיים.

אני אוהב לקרוא את הבלוג הזה כשאני זקוק קצת להתחבר לצד באישיות שלי שרוצה להצליח להנות בפשטות מהחיים. הרבה פעמים עוזר לי לקרוא פוסטים של תמר על הטיול לפני שאני יוצא לטיול שלי. הקריאה עוזרת לי להסיר מעלי תחושות כבדות שמלוות אותי בחיים ומאפשר לי להתמסר להנאה של הטיול. אחת הבעיות הקשות שלי בטיולים היא שאני סוחב על גבי יותר מדי מחשבות וזכרונות ואני זקוק למבט המשוחרר שיש בשפע בבלוג הזה, בפוסטים ובתמונות.

קהילת הבלוגריות

כמו שכתבתי בהתחלה, תמר הצליחה בשנים האחרונות לתפוס מקום של כבוד בקהילת הבלוגרים כאחת המנטוריות המשמעותיות ביותר בתחום. בקבוצת הפייסבוק שלה (The Blogging Babes – קהילת הבלוגריות הישראלית) היא מחלק עצות רבות לנשים (וגם למעט גברים…) שרוצות להתחיל לכתוב בלוג. האווירה בקהילת הפייסבוק היא מאוד נעימה.

רחוב ביפן

תמר גם יצרה מספר מדריכים חינמיים שמאפשרים למי שרוצה לעשות את צעדיה הראשונים בתחום ללמוד את הדברים באופן מסודר. ניתן גם למצוא בבלוג מדריכים בנושאים רבים משיקים לכתיבה כמו צילום, עריכה או קניית ציוד מתאים. כמו כן תמר עושה מדי פעם קורסים בנושאים האלו וניתן להירשם אליהם דרך הבלוג. הרבה מאוד מהפוסטים בתקופה האחרונה עוסקים בנתונים טכניים שעלולים לבלבל את כל מי שחדש בעולם הבלוגים כמו באיזה פלטפורמה עדיף לפתוח בלוג או איך ליצור מדיה קיט. הנושאים האלו כתובים בבהירות רבה והם אוצר שלא יסולא בפז לבלוגרים בתחילת דרכם.

הפער בין הרצון להתחיל לכתוב בלוג לבין העיסוקים הטכניים הרבים גורם להרבה אנשים לוותר על החלום היפה הזה, ותמר מצליחה לעזור לאנשים לדלג מעל הקשיים האלו. לאחרונה, הבלוג עוסק הרבה מאוד בנושאים האלו ואני מקווה שהם לא יחליפו באופן מלא את העיסוק בנושאים לייף סטייל.

כדאי לקרוא ולהנות.

HEDONISTIT.COM – Zakynthos 2018 | HEDONISTITxZAKYNTHOS

כל המידע על חופשה בגדנסק

העיר גדנסק מוכרת לרבים דווקא בשם הגרמני שלה דנציג. גדנסק היא אחת הערים הגדולות בפולין, והיא משמשת כעיר נמל ששוכנת על גדות נהר הויסלה, ויש במטרופולין שלה כמיליון תושבים. הארכיטקטורה המיוחדת של העיר הופכת אותה לעיר מיוחדת ביופיה ולכן התיירות שבה הולכת ועולה. גדנסק היא גם בסיס ליציאה לטיולים יפים באזור, בעיקר לאגמים המיזוריים.

שדה התעופה על שם לך ואלנסה בגדנסק

אתר: airport. כתובת: Juliusza Słowackiego 200

שדה התעופה הוא שדה תעופה קטן – בינוני, שנמצא במרחק של כ15 ק"מ מהעיר. טל. לבירורים: +48 525 673 531.

הדרך הנוחה ביותר להגיע לעיר משדה התעופה הוא בעזרת תחנת הרכבת שיוצאת בכל חצי שעה. ניתן לקנות כרטיסים לרכבת בשדה התעופה. לוח זמנים ניתן למצוא באתר הזה. ניתן גם לקחת את קו 210. כמובן שניתן גם להשתמש בשירותי מוניות או לשכור רכב. מוניות ניתן לשכור דרך מוניות נפטון. אם אתם שוכרים רכב, אנחנו ממליצים לשכור רכב דרך האתר המצויין של RENTALCARS.

אם יש לכם טיסה שמגיעה מאוחר בלילה או יוצאת בשעה מוקדמת בבוקר כדאי לכם לשקול ללכת לישון במלון הצמוד לשדה התעופה. המרחק ממנו לשדה הוא כחמש דקות הליכה ולכן זה יכול להיות פיתרון מצויין ללילה אחד.

אם רוצים לשלב את הטיול בגדנסק עם ערים נוספות בפולין אז ניתן לנסוע לורשה (שנמצאת במרחק של שלוש וחצי שעות נסיעה) או לפוזנן (שנמצאת במרחק דומה).

אטרקציות בגדנסק

רוב האטרקציות בעיר גדנסק נמצאות באזור מרכז העיר ברובע שרודמיישצ'ה (Śródmieście) ובתוך הרובע הזה הם מתחלקים לעיר העתיקה ולעיר העיקרית. רוב האטרקציות נמצאות במרחק הליכה זה מזה.

העיר העיקרית (Główne Miasto).

שער הזהב גדנסק
שער הזהב
 • הדרך המלכותית או הלונג ליין (Ulica Długa). אחד הרחובות היפים ביותר בעיר שעובר בין השער הירוק לבין שער הזהב, ולכל אורכו יש חנויות רבות, בתי קפה יפים ובתים בסגנון בנייה גרמני. בקצה שליד השער הירוק יש רחבה (Długi Targ) שהייתה אזור מגורים לשכבות הגבוהות. לאורך הרחוב הזה נמצאות כמה מנקודות העניין היפות שנפרט בהמשך, כמו בניין העירייה, אחוזת ארתוס ומזרקת נפטון.
 • שער הזהב (Brama Złota). בקצה אחד של הדרך עומד שער הזהב שהוא שחזור מדוייק שנבנה בשנות ה50 לשער מהמאה ה17 שנבנה כאן בסגנון גרמני מינימליסטי.
 • בניין העירייה (Ratusz Głównego Miasta). כתובת: Długa 46. במקום הזה ישב הממשל של העיר החל מהמאה ה14. הבניין ניזוק מאוד במלחמת העולם השנייה ועבר שיחזור. היום יש בתוכו מוזיאון היסטורי (פירוט בחלק של המוזיאונים). בחודשי האביב והקיץ ניתן לעלות למגדל שמתנשא לגובה של 50 מטר ולצפות על כל העיר.
 • אחוזת ארתוס (Dwór Artusa). כתובת: Długi Targ 43. מקום מפגש ששימש אבירים בימי הביניים ונקרא על שם הדמות האגדית של המלך ארתור. גם הבניין הזה נבנה מחדש אחרי מלחמת העולם השנייה והיום משמש כמשכן של המוזיאון ההיסטורי.
מזרקת נפטון גדנסק
 • מזרקת נפטון (Fontanna Neptuna). במרכז הדרך הראשית, מול אחוזת ארתוס, נמצא פסל מאוד יפה של נפטון מהמאה ה17, ששרד את מלחמת העולם השנייה.
 • בית המושבעים והעלמה בחלון. כתובת: (Panienka z okienka). כתובת: Długi Targ 43. בבניין שליד אחוזת ארטוס נמצא בניין מסחרי בסגנון הבארוק שכל יום בשעה 13:00 מופיעה בחלון שלו דמות אוטומטית של עלמה שמסתכלת על הקהל ברחוב. העלמה מייצגת נערה יפה שנכלאה בבית הזה על ידי הדוד שלה, והייתה השראה לשיר פולני מאוד מפורסם.
 • השער הירוק (Brama Zielona). כתובת: Długi Targ 24. בקצה השני של הדרך המלכותית עומד השער הירוק בין הדרך לבין הנהר. השער נבנה במאה ה16 וסימל את ההתפתחות של העיר. היום הוא משמש כחלק מהמוזיאון הלאומי (פרטים בחלק של המוזיאונים)
 • המנוף (Żuraw). כתובת: Szeroka 67. במאה ה15 זה היה המנוף הגדול ביותר בעולם ששימש לפריקת סחורה מהנהר על ידי פועלים שעבדו בתוך המנוף עצמו. עם השנים המנוף הפך להיות אחד האייקונים המזוהים ביותר עם גדנסק. היום המנוף הוא חלק מהמוזיאון הימי.
 • כנסיית מריה הקדושה. (Bazylika Mariacka). כתובת: Podkramarska 5. כנסייה ענקית בגודלה שניתן להכניס לאולם המרכזי שלה מעל 20,000 אנשים. בכנסיה הזו יש גם מגדל אסטרונומי ישן מהמאה ה15 שניתן לטפס עליו לגובה בעזרת 400 המדרגות שלו (אם אתם מסוגלים לכך) ולזכות לראות נוף מדהים של העיר.
 • רחוב מריה הקדושה ושער מריה הקדושה. (Mariacka). רחוב צר ויפה מימי הבינים עם מרצפות אבן שהרבה מהדירות שבו היום הם בתי קפה ומקומות לינה. הרחוב מסתיים בשער שמשקיף על הנהר ונבנה במאה ה15.
 • הקפלה המלכותית (Kaplica Królewska). כתובת: Ducha 58. בניין קרוב לכנסיית מריה הקדושה שנבנה במאה ה17 עבור המיעוט הפרוטסטנטי של העיר.
 • השער הגבוה (Brama Wyzynna). כתובת: Wały Jagiellońskie 2A. אחד השערים היפים של העיר, שנבנה במאה ה16. עדיין ניתן לראות את גלגלי המתכת שעזרו לפתוח את השער.
השער הגבוה גדנסק

העיר העתיקה

 • בית העירייה הישן (Ratusz Starego Miasta). כתובת: Korzenna 33. הבניין נבנה במאה ה16 ושימש כבניין המרכזי של העירייה במשך שנים רבות. בבניין הזה עבד אחד האסטרונומים המפורסמים של תחילת העת החדשה יוהנס הווליוס, שהיה הראשון שמיפה את הירח. היום הבניין משמש כמרכז מוזיאוני של הים הבלטי.
 • בניין הדואר הפולני (Muzeum Poczty Polskiej). כתובת: Obrońców Poczty Polskiej 1. לפני מלחמת העולם השנייה דנציג הייתה עיר עם רוב גרמני שהופרדה מגרמניה כחלק מתוצאות מלחמת העולם הראשונה והייתה עיר חופשית עם שייכות מסוימת לפולין. בבניין הדואר ישבו המושלים הפולנים של העיר, ובפלישה של גרמניה לפולין בשנת 1939 הגרמנים התקיפו את בניין הדואר ובאופן הירואי אנשי הדואר נלחמו בהם במשך כמה שעות עד שהוצאו להורג. היום הבניין הוא חלק מהמוזיאון הלאומי ומשמש גם כאתר הנצחה.
 • הטחנה הגדולה. כתובת: Wielkie Młyny 16. טחנת הקמח הזו נבנתה במאה ה14 על ידי אבירים טווטונים על ידי זרם המים. הטחנה פעלה עד מלחמת העולם השנייה. אחרי המלחמה היא נבנתה מחדש.
 • האנדרטה לזכר חללי פועלי המספנות של 1970. (Pomnik Poległych Stoczniowców 1970). כתובת: Plac Solidarności. האנדרטה הזו נבנתה בשנת 1980 והיא באה להנציח את המאבקים נגד השלטון הקומוניסטי בעיקר בשנת 1970. בשנה זו חיילים קומוניסטים הוציאו להורג פועלי מספנה ששבתו. זו האנדרטה הראשונה בהמדינות הקומוניסטיות לשעבר שבאה להנציח את פשעי הקומוניזם. מאחורי האנדרטה הזו נמצאת עוד אנדרטה של חומת ההנצחה שמנציחה את המרד הפולני בקומוניסטים.
האנדרטה לזכר חללי פועלי המספנות של 1970

שאר חלקי העיר

 • המגדלור של גדנסק (Latarnia Morska). כתובת: Przemysłowa 6a. המגדלור של גדנסק נבנה בסוף המאה ה19 כמגדלור תאום של מגדלור שנבנה לפני כן בקיליבלנד בארה"ב. בראש המגדלור יש כדור זמן שנועד לעזור לספינות לכוון את השעון שלהם. הכדור זז כל יום בשעה 12:00, 14:00, 16:00 ו- 18:00.
 • אנדרטת Westerplatte. כתובת: Mjr. H. Sucharskiego. אנדרטה מיוחדת שנמצאת בנקודה ההיסטורית שבה התחילה מלחמת העולם השנייה, בקרב של הגרמנים מול הפולנים בשעות הבוקר המוקדמות של הראשון בספטמבר 1939. האוניה הגרמנית הייתה בנמל כחלק מביקור דיפלומטי בנמל, כשלפתע היא כוונה אש למחנה הצבאי שהיה בווסטרפלטה. היום יש במקום אנדרטת זיכרון ומוזיאון שהוא חלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר. האנדרטה מרוחקת ממרכז העיר וניתן להשקיף ממנה על המגדלור. ניתן להגיע לאנדרטה עם קו 106 ממרכז העיר.
 • מצודת Wisłoujście. באזור אנדרטת Westerplatte עומדת מצודה עתיקה מימי הביניים שעברה הרחבה במאה ה16, ושימשה להגנה על העיר. היום המקום מתוחזק על ידי המוזיאון ההיסטורי של דגנסק.
קתדרלת Oliwa Cathedral

קתדרלת Oliwa Cathedral
 • קתדרלת Oliwa Cathedral. כתובת: Biskupa Edmunda Nowickiego 5. קתדרלה מאוד עתיקה עם מראה יוצא דופן של שני צריחים יפים. הקתדרלה נמצאת ליד פארק יפה וליד גן החיות ולכן אפשר לשלב את הביקור עם האטרקציות הללו.
 • בניין העירייה החדש (Nowy Ratusz). כתובת: Wały Jagiellońskie 1. נבנה בסוף המאה ה19 ושימש כמפקדה של הכוחות הפרוסים ואחר כך בזמן המלחמה היה מפקדה נאצית. בתקופה הקומוניסטית המקום שימש כמועדון שנקרא בשם ZAK ובו התנהלה פעמים רבות תסיסה אנטי קומוניסטית. היום המקום משמש את עיריית גדנסק.

מוזיאונים בגדנסק

 • המוזיאון ההיסטורי של גדנסק (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). אתר בפולנית: muzeumgdansk. המוזיאון מחולק על פני מספר בניינים שונים, שהמרכזי שבהם נמצא בכתובת Długa 46, בבית העייריה הישן שנמצא ברחוב הראשי של העיר העיקרית. שאר חלקי המוזיאון הם:
  • המוזיאון הארכיאולוגי של גדנסק (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). אתר: archeologia. כתובת: Mariacka 25. המוזיאון הזה נמצא ליד כנסיית מריה הקדושה בעיר העיקרית. המוזיאון מציג את הממצאים הארכיאולוגים העיקריים שנמצאו באזור העיר. בתוך המוזיאון יש גם מגדל גבוה שמאפשר תצפית על כל העיר. המוזיאון הוא חלק מהמזואין ההיסטורי של העיר.
  • מוזיאון הענבר. (Muzeum Bursztynu). כתובת: Targ Węglowy 26. חלק נוסף מהמוזיאון ההיסטורי. גדנסק בתור עיר נמל חשובה הייתה למשך שנים נתיב הובלה מאוד חשוב של ענבר ולכן הייתה מזוהה עם הענבר.
  • מוזיאון מגדל השעון (Muzeum Zegarów Wieżowych). נמצא בתוך כנסיית מריה הקדושה. בתוך מגדל השעון של הכנסייה יש תצוגה של נושא השעונים החל מהמאה ה16. מהמגדל יש תצפית יפה על העיר.
 • המרכז לסולדריות אירופאית (Europejskie Centrum Solidarności). אתר:
  ecs כתובת: plac Solidarności 1. הבניין המרשים הזה משמש כמוזיאון שמנציח את תנועות ההתנגדות לקומוניסטים במזרח אירופה.
 • המוזיאון הלאומי של גנדסק (Muzeum Narodowe w Gdańsku). אתר: mng. כתובת: Toruńska 1. המקום העיקרי של המוזיאון לאומנות של העיר ממוקם בתוך השער הירוק, עם ציורים רבים ממאות השנים האחרונות מפולין.
 • המוזיאון למלחמת עולם השנייה (Muzeum II Wojny Światowej). אתר: 1939. כתובת: Długa 81. מוזיאון שמציג את מלחמת העולם השנייה מנקודת המבט של הפולנים. גדנסק היא העיר שבה התחילה מלחמת העולם השנייה על ידי הגרמנים.
 • המוזיאון הימי (Narodowe Muzeum Morskie). אתר: nmm. כתובת: Ołowianka 9. מוזיאון מעניין מאוד שמציג את הקשר של העיר עם הים. הוא כולל מספר בניינים. ניתן לראות במסגרתו אוניה בגודל מלא, דגמי אוניות, היסטוריה ודברים רבים נוספים.

גדנסק עם ילדים

גדנסק היא עיר מאוד נעימה לילדים והרבה מאוד מהאטרקציות יכולות להיות מעניינות גם לילדים. בין המוזיאונים המוזיאון הימי יכול להיות נחמד לילדים. מעבר לכך יש עוד דברים שניתן לעשות עם ילדים בעיר:

 • גן החיות של גדנסק. אתר: zoo. כתובת: Karwieńska 3. אחד מגני החיות הגדולים ביותר של פולין. המחיר בגן החיות משתנה לפי עונות התיירות. ניתן לקנות גם כרטיס משפחתי.
 • פארק חבלים Port Brzeźno. אתר: portbrzezno. כתובת: Jana Pawła II. פארק לכל המשפחה להליכה על חבלים
מוזיאון Hevelianum‬
 • מוזיאון Hevelianum‬. אתר: hevelianum. כתובת: Gradowa 6. מוזיאון מדע בסגנון של המדעטק, שנמצא בתוך תעלות תת קרקעיות ששמשו כבונקרים. המוזיאון מאוד חביב אבל כל ההסברים הם בפולנית. בכל זאת רוב הפעליויות הן אינטואטיביות וניתן להנות מהן.
 • גלגל ענק. כתובת: Ołowianka 1. גלגל ענק פנורמי שהוא חיקוי של הגלגל ענק של לונדון שמאפשר צפייה יה על כל העיר העתיקה.
 • החלקה על הקרח. כתובת: Plac Zebrań Ludowych. משטח גדול להחלקה על הקרח ממש מחוץ לעיר העתיקה. מחירים מאוד נוחים.
 • סקי במסלולים ללא שלג Skimondo. כתובת: Grunwaldzka 355. שני מסלולים לסקי גם בתקופות שאין שלג עם משטח שמדמה שלג.
 • קארטינג KartCenter. כתובת: Schuberta 102A. מסלול קארטינג חדיש במרחק קצר מהעיר העתיקה.
 • פיינטבול. אתר: 3townpaintball. בתוך מתחם ענק של כ3000 מ"ר.
 • קירות טיפוס Blokfit. כתובת: Słowackiego 1A. מתחם מאוד גדול מלא בקירות טיפוס.
 • טרמפולינות. אתר: jumpcity. כתובת: Grunwaldzka 355.

מלונות בגדנסק

 • מלון Hotel Gdańsk Boutique – מלון ברמה גבוהה של חמישה כוכבים שנמצא במיקום מעולה, במרחק הליכה מהעיר העתיקה.
 • מלון Podewils Old Town – מלון בוטיק עם תשעה חדרים ברמה של חמישה כוכבים שנמצא על גדות הנהר. המלון מסוגנן ויפה מאוד.
 • מלון IBB Hotel Długi Targ – מלון שנמצא ממש ליד השער הירוק בעיר העתיקה. המלון ממש חדש ונעים עם חדרים גדולים.
 • מלון המפטון בעיר העתיקה – מלון במיקום טוב בעיר העתיקה. המלון חדיש ונעים.
 • מלון Stay Inn Hotel – מלון זול יחסית במיקום טוב מאוד עם תנאים נעימים לשינה ברמה של שלושה כוכבים.
 • מלון Moris Boutique Beach – מלון זול ונעים בקירבת החוף עם אווירה משפחתית וצוות מסביר פנים.
 • דירה Apartment 368 – דירה נעימה ויפה שנמצאת בתוך העיר העתיקה. בדירה הזו יש מזגן. בהרבה מאוד מהדירות בעיר אין.
GDANSK POLAND AMAZING CITY HD

תרבות ואומנות בגדנסק

 • התזמורת הפיהרמונית הפולנית בלטית. אתר: filharmonia. כתובת: Olowianka 1. התזמורת מנגנת בבניין יפה שמשקיף אל הנהר.
 • האופרה הבלטית. אתר: operabaltycka. כתובת: Zwycięstwa 15.
 • התיאטרון השייקספירי של גדנסק. אתר: szekspirowski כתובת: Bogusławskiego 1. תיאטרון בעיר העתיקה שנבנה על חורבות תיאטרון ישן. חלק מההצגות הן באנגלית. מאחורי התיאטרון הזה יש תיאטרון אלטרנטיבי בשם תיאטרון שני החלונות.
 • גלריית גינטר גראס. אתר: ggm. גלריה שמוקדשת ליצירות האומנות של זוכה פרס נוהל לספרות. אמנם גינטר גראס נודע בזכות הסיפורים שלו אבל הוא היה ברוך כישרונות וגם צייר.
 • הגלריות לאומנות של גדנסק. אתר: ggm. שלוש גלריות לאומנות שמציגות את מיטב הציורים של אמני העיר. כתובות: Piwna 27, Powroźnicza 13

קניות בגדנסק

 • קניון Galeria Bałtycka. אתר: baltycka. כתובת: Grunwaldzka 141. קניון גדול של שלוש קומות עם כל המותגים הבינלאומיים המוכרים וסופר גדול. נמצא במרחק נסיעה ממרכז העיר. ניתן להגיע עם חשמלית מספר 6,9 או 12.
 • קניון Galeria Handlowa Madison. אתר: madison. כתובת: Rajska 10. קניון שנמצא באזור העיר העתיקה. אם אתם לא מחפשים להקדיש הרבה זמן לקניות, הקניון הזה יהיה נגיש מאוד בשבילכם.
 • אאוטלט Galeria Morena. אתר בפולנית: morena. כתובת: Schuberta 102A. קניון גדול שנמצא מערבית למרכז העיר. אחד המקומות הזולים יותר בעיר. ניתן להגיע לשם עם קו חשמלית 10 א 12.
 • אאוטלט designer outlet. אתר: designer. כתובת: Przywidzka 8. אחד האאוטלטים עם חנויות מעצבים שנמצא בכביש הטבעתי של גדנסק.
 • קניון Galeria Przymorze. אתר בפולנית: przymorze. כתובת: Obrońców Wybrzeża 1.
 • קניון Alfa Centrum. אתר: alfacentrum. כתובת: Kołobrzeska 41C.

חופים ופארקים בגדנסק


 • פארק Oliwa. כתובת: Jacka Rybińskiego 80. פארק גדול ויפה עם מספר גנים מטופחים כולל גן סיני, אנגלי וגן בוטני. קתדרלת Oliwa Cathedral נמצאת ליד הפארק.
חוף Jelitkowo. בחורף
 • חוף Jelitkowo. גדנסק היא עיר עם חופים יפים. החוף הזה כולל גם פארק יפה שנשמך לאורכו. החוף פחות מוכר מעיירת הנופש סופוט והוא יותר קרוב ויכול לשמש כמפלט מהעיר. המים של הים עשויים להיות חמים גם באמצע הקיץ. מקום נהדר לריצות או לרכיבה על אופניים. ניתן להגיע לחוף בעזרת חשמלית מספר 2, 6 או 8. באזור יש גם פארק נוסף בשם פארק רונלד רגין.
 • פארק Orunia. כתובת: Raduńska 44A. הפארק השני בגודלו בעיר, אבל הוא פארק הרבה פחות ידוע.
 • חוף Stogi. חוף לא רחוק ממרכז העיר ונסיעה קצרה בחשמלית יכולה לקחת אתכם אליו. החוף נעים שקט ויפה.

חופשת חורף וסקי בגדנסק

גדנסק היא לא עיר מאוד מוצלחת בשביל סקי, ואם המטרה העיקרית שלכם היא חופשת סקי כדאי לטוס למקומות אחרים, אבל אם אתם רוצים לטעום מהעניין אפשר להמליץ על מספר מקומות:

 • סקי Zielona Brama (השער הירוק). אתר בפולנית: nartyprzywidz. כתובת: Przywidz. אתר סקי קטן שנמצא במרחק של כ40 ק"מ מגדנסק, עם מסלולים קלים וקצרים.
 • מסלול סקי Wieżyca . אתר בפולנית: wiezyca. מסלול לא גדול על גבעה קטנה שניתן ללמוד עליו סקי, שנמצא במרחק של כ45 דקות נסיעה מגדנסק. ניתן לנסוע בתחבורה ציבורית.
 • מסלול סקי Paczoskowo. אתר בפולנית: paczoskowo. מסלול בודד שנמצא בכפר Kosowo, במחרק של כמעט שעה נסיעה מגדנסק.

קריאה נוספת – בלוגים על גדנסק

יש לכם תיקונים לפרטים לא מדוייקים או לא עדכניים? רוצים להוסיף אטרקציה או נקודת עניין שלא הבאנו? רוצים לספר את החוויות שלכם מגדנסק?

נשמח מאוד לשמוע מכם בתגובות.

GDAŃSK │ CITY OF FREEDOM. Plan your visit with this full HD travel guide.

הטיסות הכי טובות לגדנסק בחודשים הקרובים


אוגוסט (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

30.08 עד 07.09 (ו-ז) במחיר 216$ בקישור הזה
02.08 עד 10.08 (ו-ז) במחיר 388$ בקישור הזה
09.08 עד 17.08 (ו-ז) במחיר 634$ בקישור הזה

ספטמבר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

06.09 עד 21.09 (ו-ז) במחיר 195$ בקישור הזה
13.09 עד 21.09 (ו-ז) במחיר 196$ בקישור הזה
20.09 עד 28.09 (ו-ז) במחיר 244$ בקישור הזה

אוקטובר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)

18.10 עד 26.10 (ו-ז) במחיר 242$ בקישור הזה
11.10 עד 26.10 (ו-ז) במחיר 267$ בקישור הזה
04.10 עד 12.10 (ו-ז) במחיר 432$ בקישור הזה

נובמבר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)


דצמבר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)


ינואר (לכל הטיסות הזולות בחודש זה)